W artykule wyjaśnimy czym jest Octenisept dla psa oraz powiemy, kiedy warto go stosować. Przedstawimy także prawidłowy sposób dezynfekcji oraz opatrywania psich ran. Znajdziesz tu też listę rzeczy, które warto mieć w apteczce dla psa.

Czym jest Octenisept?

Octenisept dla psa to preparat przeznaczony do odkażania i dezynfekcji skóry oraz błon śluzowych. Można go stosować zarówno do przemywania ran powstałych wskutek mechanicznego urazu, jak i tych będących efektem zabiegów medycznych.

Właściwości

Wykazuje właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz grzybobójcze udokumentowane w badaniach laboratoryjnych i klinicznych. Lek niszczy drobnoustroje chorobotwórcze już po minucie od zastosowania, a jego działanie utrzymuje się przez około 60 minut.

Swoje działanie zawdzięcza dwóm substancjom czynnym zawartym w płynie – dichlorowodorkowi oktenidyny oraz fenoksyetanolowi.

Kiedy przyda się Octenisept dla psa?

Octenisept dla psa świetnie się sprawdzi do odkażania i dezynfekowania skaleczeń, zadrapań, otarć, drobnych ran czy rozcięć. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym nie tylko zapobiega rozwinięciu się infekcji w uszkodzonej tkance, ale przyspiesza gojenie.

Preparat może być także stosowany na skórę podrażnioną w wyniku oparzeń słonecznych. W przypadku nagich ras psów o wiele lepiej zapobiegać niż leczyć jednak zdarza się, że czworonóg na przykład zliże z siebie krem z filtrem UV, w wyniku czego dojdzie do poparzenia.

Wygodny spray

Opiekunowie uwielbiają korzystać z Octeniseptu dla psów również ze względu na przyjazną formę rozpylania preparatu. Środek odkażający został umieszczony w wygodnej butelce w spray, który jest wyjątkowo cichy.

Dzięki temu nawet najbardziej lękowe psiaki nie boją się korzystania z niego. W dodatku preparat nie jest środkiem piekącym, co zaoszczędzi zwierzakowi bólu.

Pierwsza pomoc. Dezynfekcja rany u psa

Byłeś ze swoim czworonożnym przyjacielem na spacerze i przydarzył się mu wypadek? Rany psa są dość częstym powodem wizyt w gabinetach weterynaryjnych, zwłaszcza wśród zwierząt energicznych i aktywnych.

Jak udzielić pupilowi pomocy?

Na początku dokładnie obejrzyj zranione miejsce. Niewielkie skaleczenie zwykle nie wymagają wizyty w gabinecie weterynarza. W przypadku wystąpienia krwawienia niezbędne jest jego zatamowanie. Jeżeli nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem, tak szybko, jak to możliwe.

Warto również powąchać zranione miejsce, nieprzyjemny zapach może świadczyć o rozwinięciu się zakażenia ropnego skóry, które wymaga wdrożenia kuracji przez lekarza weterynarii. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, kiedy w tkance zwierzaka znajduje się ciało obce.

Oczyszczenie rany

Po dokładnych oględzinach oczyść ranę. Pamiętaj, żeby umyć dłonie, a najlepiej dodatkowo założyć lateksowe rękawiczki przed przystąpieniem do opatrywania.

Zwilż miękki, czysty materiał i usuń krew z rany wodą. Następnie użyj Octeniseptu dla psa lub innego środka odkażającego i spryskaj zranione miejsce. Po takich zabiegach możesz nałożyć również maść z antybiotykiem np. Tribiotic.

Jak opatrzyć łapę i nie tylko. O materiałach opatrunkowych

Odpowiednio założony opatrunek chroni zwierzaka nie tylko przed zanieczyszczeniem, ale także bólem i dalszymi urazami. Zwykle do stłuczeń i skaleczeń dochodzi w najmniej oczekiwanych momentach, dlatego w apteczce zawsze warto mieć zestaw materiałów opatrunkowych. Co powinno znaleźć się wśród nich?

  • wata bawełniana,
  • bandaż bawełniany w dwóch rozmiarach,
  • kompresy jałowe w dwóch rozmiarach,
  • bandaż elastyczny,
  • opakowanie sterylnej gazy,
  • gaziki w różnych rozmiarach,
  • plastry tkaninowe,
  • przylepiec papierowy hipoalergiczny o wymiarach 2,5 cm x 5 m.

Jaki powinien być opatrunek rany?

Kiedy zdezynfekujesz ranę łapy Octeniseptem dla psa, możesz przejść do założenia opatrunku. Na początku nałóż kilka gazików i przyklej je do sierści przy pomocy przylepca. Tak zabezpieczoną łapkę owiń kilkukrotnie bandażem.

Po zakończeniu tej czynności dokładnie sprawdź, czy opatrunek nie jest zbyt ciasny, czyli czy nie utrudnia zginania się kończyny ani przepływu krwi. Co kilka godzin należy kontrolować zranione miejsce, by mieć pewność, że do łapy dociera krew, a w ranie nie rozwija się żadna infekcja.

Leki, termometr, kleszczołapka i… Co warto mieć w psiej apteczce?

Na pewno masz zapas przydatnych leków w domu, ale czy apteczka twojego psa jest równie dobrze zaopatrzona? Poznaj, listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą na wyjazdy czy spacery:

  • książeczka zdrowia lub paszport,
  • zestaw materiałów opatrunkowych,
  • preparat do odkażenia ran, np. Octenisept dla psa,
  • maść z antybiotykiem,
  • sól fizjologiczna do przemywania oczu,
  • kleszczołapka lub pęseta do wyciągania kleszczy,
  • termometr z giętką końcówką,
  • folia NRC, która pozwala na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie organizmu,
  • leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe i działające osłonowo na żołądek (przed ich podaniem swojemu psu, koniecznie zadzwoń do lekarza weterynarii),
  • elektrolity.

Przydatna może okazać się woda utleniona. Można nią odkazić ranę (jednak nie powinno się tego robić w przypadku świeżych urazów) lub wywołać wymioty, na przykład w sytuacji, kiedy zwierzak połknie coś toksycznego.

Pamiętaj, żeby nie podawać pupilowi leków dedykowanych dla ludzi, szczególnie paracetamolu, który tworzy zagrożenie dla zdrowia i życia, zwłaszcza w przypadku małych psów.

Octenisept dla psa – idealny na kryzysowe sytuacje

Octenisept dla psa to preparat, który powinien znaleźć się w każdej apteczce. Sprawdza się najlepiej do odkażania skaleczeń, ale warto również zdezynfekować nim miejsce po wyciągnięciu kleszcza u swojego pupila. Zapobiegnie rozwojowi zakażenia i przyspieszy również proces gojenia.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.