Nurzaniec – Vallisneria – to roślina jednoliścienna należąca do rodziny żabiściekowatych. Najbardziej znany nurzaniec śrubowy jest rośliną o krótkim kłączu. Ma jasnozielone liście, dosyć płaskie lub falowane, wstęgowate, równowąskie. W akwariach dorasta zwykle do 60 cm długości i 8 mm szerokości. W naturalnym środowisku może być większy. Z długich pędów wyrastają białe kwiaty. Cylindryczne owoce mają barwę żółtozieloną. Nurzaniec rośnie w płytkich (do głębokości 1 m), wolno płynących lub stojących wodach. Co jeszcze musisz wiedzieć o tej ciekawej roślinie? Sprawdź już teraz!

Nurzaniec – pochodzenie i odmiany

Cały rodzaj Vallisneria obejmuje do 10 gatunków, z których najbardziej znany – i najczęściej spotykany w akwariach – jest nurzaniec śrubowy (Vallisneria spiralis), inaczej spiralny, występujący w strefach tropikalnych i subtropikalnych na różnych kontynentach. Inne gatunki nurzańca wykorzystywane w akwarystyce to m.in. nurzaniec olbrzymi (Vallisneria gigantea) – inaczej amerykański, jest znacznie rzadszy niż spiralny. To roślina o grubych korzeniach, dorastająca do nawet 100 cm wysokości, stąd też nadaje się tylko do dużych zbiorników.

Nurzaniec amerykański pochodzi m.in. z ciepłych wód Ameryki Północnej, z Filipin i Nowej Gwinei. W akwarium nie ma szczególnie dużych warunków. Może rozwijać się w temperaturze pomiędzy 18 a 30°C, przy pH wody od 6,0 do 8,0. Najlepiej sadzić go w tylnej części wysokiego zbiornika, urządzonego w taki sposób, aby roślina porastała nieco lustro wody. Jego hodowla jest stosunkowo prosta, a prezentuje się wyjątkowo ładnie. Co zaś najważniejsze, stanowi doskonałą kryjówkę dla ryb.

Nurzaniec w naturze

Nurzaniec dotarł do Polski już dawno temu jako roślina akwariowa, ale stosunkowo niedawno, bo w latach 90 ubiegłego wieku pojawiał się także w wielu polskich jeziorach. W licznych miejscach w dużej mierze wyparł rodziną faunę. Ze względu na to, że szybko i intensywnie się rozmnaża, w większości miejsc na świecie nie jest objęty ochroną, bowiem nie grozi mu wyginięcie. Co więcej, np. w Nowej Zelandii handel nurzańcem jest całkowicie zabroniony, ponieważ jest to na tym obszarze roślina wysoce niepożądana!

Nurzaniec – nazwa

Najpopularniejszy z gatunków, czyli omawiany nurzaniec spiralny (nazywany też śrubowym i śrubowatym), zazwyczaj występuje w polskim nazewnictwie po prostu jako nurzaniec lub walisneria. W literaturze angielskiej można natomiast spotkać się z taką nazwą jak „eelgrass”, co można przetłumaczyć jako „węgorzowa trawa”. Inne ciekawe nazwy to np. „tapegrass”, czyli „taśmowata trawa” oraz „wild celery”, czyli „dziki seler”. Wszystkie nazwy odnoszą się oczywiście do charakterystycznego wyglądu nurzańca.

Nurzaniec – charakterystyka

Wszystkie nurzańce posiadają pełzające kłącze, z którego wyrasta krótka, pionowa łodyga. Jest ona zwykle ukryta w podłożu. Wyrastają z niej równowąskie liście odziomkowe. Liście są często gładkie, choć bywają ząbkowane. Jak zostało wspomniane, najczęściej są raczej płaskie lub falujące, choć istnieje też odmiana o liściach wielokrotnie skręconych.

Nurzaniec w akwarium

Roślinę tę najlepiej jest sadzić po bokach i w tylnej części akwarium. Jest świetna do pierwszego obsadzenia. Jest bardzo ceniona ze względu na szybki wzrost, a także niewielkie wymagania. Przy stworzeniu jej dogodnych warunków rozrośnie się poprzez ukryte w podłożu długie rozłogi. Do jej zalet należą przede wszystkim:

  • łatwość rozmnażania się i rozrastania w sprzyjających warunkach;
  • dostosowywanie się zarówno do twardej, jak i miękkiej wody, o różnych odczynach pH; choć należy dodać, że zbyt miękka woda może hamować wzrost nurzańca;
  • wydzielanie dużej ilości tlenu;
  • stwarzanie dogodnego miejsca do tarła;
  • świetna kryjówka dla narybku, a także dla ryb dorosłych potrzebujących rozmaitych kryjówek.

Nurzańca można śmiało polecić początkującym akwarystom, ponieważ każdy przy odrobinie chęci stworzy z jego pomocą wspaniałą aranżację akwarium.

Nurzaniec – rozmnażanie

Nurzaniec spiralny rozmnaża się przede wszystkim przez kłącza (oddzielanie rozłogów), ale możliwe jest także rozmnażanie płciowe. Żeńskie kwiaty rosną na osobnikach żeńskich, a kwiaty męskie – na męskich osobnikach. Jeśli nurzaniec trafi na dogodne warunki, rozmnaża się szybko i tworzy kolonie. 

Nurzaniec – wskazówki dla początkujących

Nurzaniec to roślinka nadająca się dla początkujących akwarystów i generalnie niestwarzająca zbyt wielkich problemów. Warto jednak zastosować się do kilku wskazówek, aby przyjął się dobrze i rósł dosyć prędko. Jeśli planujesz zakup nurzańca do akwarium, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • temperatura wody – nurzaniec dobrze znosi niższe temperatury, przetrwa nawet jej chwilowe wahania, ale rośnie lepiej w cieplejszej wodzie;
  • dwutlenek węgla – roślinie warto podawać dwutlenek węgla;
  • nawożenie – nurzaniec wymaga okresowego nawożenia, zwłaszcza że szybko chłonie potrzebne mu pierwiastki i substancje odżywcze. Wówczas, bez dostarczenia nowej porcji nawozu, liście rośliny mogą żółknąć i opadać;
  • pielęgnacja – jeśli nurzaniec dobrze przyjmie się w akwarium, potrafi rozrastać się w bardzo szybkim tempie, dlatego zaleca się wówczas przycinanie go. W przeciwnym razie może zająć dużą część akwarium, ponadto pokarm dla ryb może osiadać na okupujących przestrzeń liściach;
  • środowisko – roślina ta jest szczególnie polecana w akwariach z rybami gatunków azjatyckich, takich jak bojownik syjamski czy prętnik – odwzorowuje ich naturalne środowisko życia. Ten typ mini-ekosystemu lubią również krewetki;
  • oświetlenie – nurzaniec jest światłolubny, zadbaj zatem o prawidłowe oświetlenie akwarium.

Ze względu na wygląd i popularność nurzaniec zwany bywa trawą akwariową. Tworzy doskonałe miejsce dla wielu gatunków ryb, jako że tworzy dogodne kryjówki istotne zwłaszcza dla narybku, ale także dla wielu osobników dorosłych.

Nurzaniec – działanie oczyszczające

Nurzaniec spiralny jest popularną rośliną akwariową nie tylko ze względu na to, że nie ma dużych wymagań, pięknie wygląda, łatwo się rozrasta i stanowi schronienie dla ryb. Doświadczeni akwaryści doskonale wiedzą o tym, że jest on niezwykle „praktyczną” roślinką, gdyż wiąże zanieczyszczenia. W związku z tym wykorzystywany jest w fitoremediacji, czyli technice oczyszczania środowiska przy pomocy roślin. 

Nurzaniec – akwarium roślinne

Choć domowe akwarium dość jednoznacznie większości osób kojarzy się oczywiście z hodowlą rybek, coraz większą popularnością cieszą się akwaria roślinne, zwane też holenderskimi. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zbiornik, w którym uprawiane są rośliny. Jeśli w ogóle występują w nim ryby, to w bardzo ograniczonej ilości. Celem jest bowiem stworzenie wyjątkowej aranżacji na bazie rozmaitych roślin.

Nurzaniec, ze względu na swoją niewątpliwą urodę, bardzo często gości w zbiornikach roślinnych. Zdarza się niejednokrotnie, że jest nawet jedyną rośliną w takim akwarium. Jeśli więc nie masz pewności, czy poradzisz sobie z hodowlą ryb, śmiało możesz na początek urządzić akwarium roślinne!

Nurzaniec to wyjątkowo ciekawy gatunek rośliny, który bardzo chętnie jest wybierany przez akwarystów jako ozdoba i wspaniałe schronienie dla ryb akwariowych. Pięknie prezentuje się w zbiorniku i jest wyjątkowo łatwy w hodowli. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z urządzaniem akwarium, nurzaniec na pewno jest dla ciebie!

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.