Nosework to coraz powszechniejsza dyscyplina sportowa, która nie tylko pozwala doskonalić psa w sztuce węszenia, ale również daje możliwość poprawy samopoczucia naszego pupila. Nie chodzi wyłącznie o wspólne spędzanie czasu z psem na zabawie lub urozmaicanie spacerów. Nosework ma również działanie terapeutyczne, doskonale sprawdza się w pracy z psami nadpobudliwymi i lękliwymi. Dowiedz się więcej na temat noseworku i poznaj nowe sposoby spędzania czasu z psem.

Psi nos

To, że każdy pies ma nos, jest oczywiste, ale mało kto wie, że każdy psi nos jest inny. Gdyby zrobić odciski psich nosów, to analogicznie do odcisków ludzkich palców, każdy pozostawiłby po sobie inny ślad. Poza ty mają różne odcienie, najczęściej spotyka się czarne i brązowe, rzadziej można spotkać łaciate lub plamiaste. Ale psi nos to nie tylko urocza część ciała każdego czworonoga, ale przede wszystkim skomplikowany system zbierania informacji.

To właśnie za pomocą węchu nasi czworonożni przyjaciele poznają świat. To najbardziej wyostrzony umysł u tych zwierząt –  nie bez powodu wykorzystuje się je do wyszukiwania (po zapachu) nielegalnych substancji. Niezależnie od wieku, pochodzenia i rasy to właśnie za pomocą zmysłu węchu dowiadują się, kto wcześniej był w tym miejscu. Poznają inne psy z okolicy, które zostawiają im informację w postaci moczu, z którego mogą „przeczytać” psie wiadomości –  to taki swoisty osiedlowy słup z ogłoszeniami, albo psie media społecznościowe.

Naturalna potrzeba węszenia

Zmysł węchu to najważniejszy zmysł, ponieważ jest jego prywatnym życiowym przewodnikiem. Kiedy na spacerze spotykają się dwa pieskie, zazwyczaj pierwsze co robią to wzajemne obwąchiwanie psyków i okolic pod ogonem. Niektórym właścicielom to przeszkadza, ale absolutnie nie powinno się uniemożliwiać tego pieskowi, ponieważ to zachowanie jest całkowicie właściwe, a nawet pożądane. W ten sposób psy zapoznają się ze sobą i m.in. poznają wiek, płeć, zdolność do kopulacji napotkanego czworonoga, a nawet mogą dowiedzieć się co jedli i czy są zdrowi.

Osobnicze informacje dla psów są szalenie ważne. Podobnie jest z wąchaniem lub zlizywaniem sików obcych psów. Opiekunowie nie zawsze są z tego zadowoleni, ale w ten sposób pies smakuje zapach i przenosi go na inne narządy w celu analizy informacji. Dlatego utrata lub zaburzenia zmysłu węchu to dla każdego psa duże utrudnienie w życiu codziennym. W pewien sposób można to porównać z ludzkim wzrokiem.

Czym jest nosework?

Nosework w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Niezależnie od wieku płci i rasy wszystkie psy będą zadowolone z trenowania noseworku. Niewątpliwą zaletą noseworku jest fakt, że narodził się on z myślą o psach nadpobudliwych i lękliwych. Podobnie jak w przypadku ćwiczeń agility nosework to sport, który można trenować zawodowo lub dla zabawy.

Węchowy sport dla lękliwych psów

Metodą na zmniejszenie strachu czworonoga w stosunku do nowych obiektów oraz sytuacji jest podnoszenie jego poczucia własnej wartości, czyli wzmacnianie. Jak to zrobić? Kapitalną metodą jest trenowanie noseworku. Daje fantastyczne efekty w pracy z psami reaktywnymi wszystkich ras, płci i w każdym wieku. Treningi z profesjonalistą odbywają się w pojedynkę, bez udziału innych psów.

Sport ten uczy zwierzaka identyfikować konkretne zapachy: cynamonu, goździków i skórki pomarańczy. W drugim etapie szkolenia musi odnaleźć te zapachy w różnych rodzajach przestrzeni i rozmaitych pojemnikach z dziurkami (pojemniki muszą umożliwić psu wyczuwanie woni). W ten sposób powoli, w indywidualnym tempie poznaje nowe miejsca, przedmioty, zapachy i inne bodźce. A wraz z sukcesami w odnajdowaniu konkretnych przedmiotów wzrasta jego pewność siebie. Większość opiekunów zauważa zmiany zachodzące w psychice psa właściwie z treningu na trening.

Wzmacniający nosework można stosować również bez udziału profesjonalnego trenera, np. na terenie osiedla. Jeżeli twój pies nie czuje się niepewnie na podwórku pośród innych czworonogów, to możesz mu rzucić w trawę garstkę suchej karmy. To nie tylko odwróci jego uwagę od potencjalnego zagrożenia, ale węszenie również rozładowuje emocje i pozwala zwierzakom unikać konfliktów. Węszący pies czuje się dobrze, ponieważ w trakcie tej czynności wydzielają się w jego organizmie duże ilości dopaminy, która pozwala odczuwać przyjemność.

Profesjonalne treningi noseworku

Treningi nosework mogą odbywać się zarówno w pomieszczeniach, jak i na dworze – na dowolnych powierzchniach i praktycznie w każdych warunkach, również podczas deszczu lub na śniegu. Szkolenie nosework charakteryzuje brak komend posłuszeństwa oraz korekt. Po prostu pies po odszukaniu właściwej próbki zapachowej dostaje nagrodę w postaci ulubionego przysmaku, zabawki lub pochwały słownej. Wskutek regularnych treningów noseworku można zauważyć znaczny wzrost pewności siebie u psów, które wcześniej były nieśmiałe.

Wykonywanie treningów nosework w domu

Nosework to doskonała metoda pracy psów z opiekunem w domowym zaciszu. Można ją wykorzystywać nie tylko w celu podniesienia poczucia własnej wartości u psa, czy udziału w zawodach, ale po to, aby wypełnić psu czas kreatywnym zajęciem, które zmęczy nie tylko jego ciało, ale również umysł. Jak to zrobić? Tak naprawdę możliwości jest wiele, ale do najpopularniejszych należą:

  • Mata węchowa – to chyba najczęściej stosowana domowa zabawa w nosework. Mata to swoisty dywanik składający się z gęsto umocowanych frędzelków z polaru, pomiędzy które można schować ulubione smakołyki pieska. Można kupić lub wykonać samodzielnie.
  • Kula smakula – to nic innego, jak piłka z dwoma otworami, do której wrzucamy różne smakołyki (lub karmę) i podajemy psu do zabawy. W środku jest labirynt, więc w zależności od tego jak pupil będzie bawił się piłeczką, to będzie z niej wydobywać kolejne smaczki.
  • Rurki po papierze toaletowym – wystarczy wrzucić do środka przysmak i zagiąć końce. Zwierzak będzie miał podwójną radość, bo po odkryciu źródła zapachu pies zacznie rozszarpywać tekturę.
  • Węchowe tory przeszkód – wystarczy użyć rozmaitych rzeczy, które mamy w domu, porozkładać je na podłodze, a pomiędzy poukrywać smaczki. Im bardziej skomplikowany tor, tym więcej frajdy dla psa z wykrywania zapachów i przeszukania pokoju.

Nosework to zyskujący na popularności sport kynologiczny, który nie tylko pozwala wygrywać psom zawody, ale jest to również pozytywne spędzanie czasu z psem, ponieważ szukanie smakołyków lub inne zabawy węchowe nie tylko bardzo zmęczą każdego psa, ale również poprawią jego samopoczucie. Nosework wykorzystuje naturalne predyspozycje psa, więc to sport dla każdego czworonoga. Praca węchowa jest szczególnie zalecany młodym psom, nadpobudliwym i lękliwym.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.