Terier japoński to znany od wieków pies do towarzystwa. Jest jednak popularny przede wszystkim w Japonii, z której pochodzi. Japan Kennel Club przez wiele lat dbał o to, aby psy rasy nihon teria nie dostawały się do hodowli poza krajem. Dziś to się nieco zmieniło. Poznaj tego uroczego, niewielkiego teriera.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: od 30 do 33 cm;
masa ciała: od 2,3 do 4,1 kg
Szatasierść: błyszcząca, gładka, krótka;
maść: trójkolorowa
Długość życiaok. 12 lat
Charakterwesoły, żywy

Nihon teria – wygląd

Psa rasy nihon teria można określić jako niewielkiego, ale przy tym eleganckiego. Historia wskazuje, że często towarzyszył wysoko urodzonym kobietom, dlatego jego towarzysząca rola niewiele się zmieniła przez wieki.

Pies ma niewielką głowę ze słabo zaznaczonym stopem, a jego sylwetka jest wpisana w kwadrat. Uszy są osadzone dość wysoko, mają kształt litery „V”, a przy tym są cienkie i małe. Kłąb jest wyraźny, tak samo, jak wcięcie w talii, czyli zaznaczenie słabizny. Ogon jest bardzo cienki. Oryginalnie był kopiowany w okolicach trzeciego i czwartego kręgu, ale w Polsce jest to zabieg zabroniony. Psy i suki powinny mieć w kłębie od 30 do 33 cm.

Umaszczenie i szata

Nihon teria ma błyszczący, przylegający włos. Jest on gładki i bardzo krótki, bo ma zaledwie ok. 2 mm długości. Sierść jest zazwyczaj trójkolorowa z podpalaniami i drobnymi znaczeniami na tułowiu.

Terier japoński – charakter i zachowanie

Wzorzec rasy zakładał, że nihon teria ma być psem łatwym do ułożenia, przyjaznym, którego da się lubić. Faktycznie, teriery z Japonii są inteligentne i przyjacielskie. Mają pozytywny stosunek do ludzi i innych zwierząt. Jednocześnie są też żywe i wesołe, chętnie uczą się sztuczek, ale zostały pozbawione typowej dla terierów zadziorności.

Nihon teria – jak żywić psa? Zdrowie czworonoga

Nieprawidłowo żywiony nihon teria może mieć skłonność do nadwagi. To szczególnie niebezpieczne, bo rasy miniaturowe są narażone na ryzyko schorzeń stawów, np. wypadania rzepek. Dodatkowo pies ma delikatny kościec, który nadprogramowa waga może zwyczajnie nadmiernie obciążać.

Pielęgnacja teriera japońskiego

Nihon teria nie jest trudny w pielęgnacji. To krótkowłosy pies, któremu wystarczy regularne czesanie. Warto też kontrolować stan oczu i uszu. Przydaje się przycinanie pazurów, bo zwykle psy tej rasy nie ścierają ich samodzielnie.

Ile kosztuje szczenię rasy nihon teria?

Jak można się domyślać, w przypadku rasy tak rzadko spotykanej poza Japonią jak terier japoński, cena może być wysoka. W Polsce znajdują się pojedyncze osobniki tej rasy. Na całym świecie rocznie przychodzi na świat do 50 szczeniąt. Wynika to z faktu, że tamtejsi hodowcy niechętnie sprzedają zwierzęta do hodowli w innych krajach. Oznacza to, że nippon terrier, jak nazywana bywa ta rasa, nie jest specjalnie łatwy do kupienia. Jeśli zdecydujesz się na szczeniaka z zagranicy, musisz liczyć się dodatkowo z wieloma kosztami jego sprowadzenia.

Nihon teria – rys historyczny

Zakłada się, że rasa nihon teria powstała wskutek skrzyżowania foksterierów z krótkim włosem, a także lokalnych przedstawicieli drobnych ras, m.in. kobe terierów i toy terierów. Jej początki datuje się na XVII wiek, jednak w 1920 roku rozwinęła się hodowla nastawiona na konkretny typ psa. W 1932 roku stworzony został klub rasy, a w 1973 roku powstał standard FCI terierów japońskich.

Nihon teria to ciekawy, rzadko spotykany w Polsce terier. Ta rasa powstała dla właścicieli, którzy szukali zwierząt do towarzystwa. Jej usposobienie to zdecydowanie potwierdza.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 259 / 03.06.2016/EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/259.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.04.2016.

Fot. ilustracyjne: Pleple2000 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.