Niedoczynność tarczycy u psa, zwana także hipotyroidyzmem, to schorzenie powodowane przez niedobór hormonów tarczycy w organizmie zwierzęcia. Te z kolei są bardzo ważne dla wielu procesów metabolicznych. Właśnie dlatego tarczyca u psa wpływa negatywnie na funkcjonowanie i rozwój całego organizmu, gdy nie jest zdrowa. Dlaczego istotna jest odpowiednio wczesna reakcja i diagnoza? Przeczytaj, jakie rasy są szczególnie narażone na problemy z tym narządem i sprawdź, czy jest się czego bać. Przeczytaj!

Niedoczynność tarczycy u psa

Chora tarczyca u psa w przeważającej większości przypadków łączy się z niedoczynnością, czyli niedoborem hormonów T4 i T3. Choroba może przytrafić się każdemu zwierzęciu, jednak można wyróżnić kilka ras, które są do niej szczególnie predysponowane. To między innymi:

  • buldogi angielskie;
  • beagle;
  • chow chow;
  • boksery;
  • pinczery;
  • nowofundlandy;
  • owczarki niemieckie;
  • setery irlandzkie;
  • retrievery.

Oczywiście, predyspozycje genetycznie nie oznaczają, że niedoczynność tarczycy u psa na pewno się pojawi. Jest to jedynie wskazówka dla opiekuna, która może pomóc we wczesnej diagnostyce. 

Czy nadczynność tarczycy i rak to częste schorzenia czworonogów?

niedoczynność tarczycy u psa - rak

Niedoczynność nie jest jedyną chorobą tarczycy, jaka spotyka szczekające zwierzaki. Sporadycznie zdarza się także nadczynność tarczycy u psa, która objawia się nadmierną aktywnością i utratą masy ciała przy jednocześnie zwiększonym apetycie. Bardzo rzadko występuje także rak tarczycy u psa, który warto wykluczyć podczas diagnostyki. 

Chora tarczyca u psa – przyczyny

Trudno określić jednoznaczne przyczyny niedoczynności tarczycy u psa. Ta choroba metaliczna może bowiem być wynikiem różnorodnych zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele. Czasami źródłem problemu są guzy nowotworowe, jednak w przeważającej większości przypadków podłoże choroby leży zupełnie gdzie indziej. Jako przyczynę chorej tarczycy u psa można wymienić: 

  • przyczyny idiopatyczne;
  • wrodzony niedorozwój tarczycy;
  • karłowatość przysadkową;
  • chirurgiczne usunięcie tarczycy;
  • radioterapię.

Chora tarczyca u psa – objawy

niedoczynność tarczycy u psa - objawy

Objawy niedoczynności tarczycy u psa bardzo często przypominają te, które można zaobserwować w przypadku analogicznej choroby u ludzi. Najbardziej charakterystyczne symptomy, które powinny zwrócić twoją uwagę, to:

  • ogólne spowolnienie u zwierzęcia, zmęczenie, ospałość;
  • przybieranie na wadze pomimo braku zmian w diecie;
  • apatia i brak energii;
  • problemy skórne.

Objawy najczęściej występują u dorosłych psów, które przekroczyły już szósty rok życia, dlatego bywają wielokrotnie mylone z oznakami starzenia się. Pies z niedoczynnością tarczycy staje się mniej chętny do zabawy i aktywności, tyje, chociaż jego apetyt się nie zmienia. Często pojawiają się u niego zmiany skórne. Sierść się przerzedza, szczególnie na grzbiecie i brzuchu. Co jeszcze? Spada jego podatność na zimno – często można zaobserwować, że pies trzęsie się nawet pomimo niewielkiego spadku temperatury.

Niedoczynność tarczycy u psa i jej nietypowe objawy

Symptomem kardiologicznym niedoczynności tarczycy u psa jest przede wszystkim zmniejszona kurczliwość serca. Za dosyć nietypowe uznawane są objawy ze strony układu neurologicznego. Występują one rzadko, znacznie, dlatego czasem trudno postawić odpowiednią diagnozę. 

Dlaczego niedoczynność tarczycy u psa trzeba w porę wykryć?

Niestety, w wielu przypadkach żadna diagnostyka w ogóle nie zostaje podjęta, ponieważ opiekunowie wychodzą z założenia, że organizm czworonóg daje standardowe objawy starzenia się. To może być zgubne, ponieważ nieleczona niedoczynność tarczycy może bardzo negatywnym wpłynąć na cały organizm – w tym układ sercowo-naczyniowy i neurologiczny.

Niedoczynność tarczycy u psa – diagnostyka

niedoczynność u psa - diagnostyka

Zanim zaczniesz leczenie niedoczynności tarczycy u psa, choroba musi zostać poprawnie zdiagnozowana. Jeżeli zauważysz, że u twojego zwierzaka pojawiają się wymienione powyżej symptomy, warto zabrać go do lekarza weterynarii na badanie krwi rozszerzone o profil tarczycowy. Zbadanie poziomu hormonów tarczycy da szybką odpowiedź na pytanie, czy to właśnie ten organ jest odpowiedzialny za problemy twojego zwierzaka. 

Objawy takie, jak utrata energii czy zmiana wagi powinny cię zaniepokoić niezależnie od wieku psa. Niedoczynność tarczycy u psa to choroba, którą stosunkowo łatwo opanować, jednak konieczna jest wczesna diagnoza. Można ją postawić na podstawie badania krwi, dlatego przy pojawieniu się podejrzanych objawów wystarczy udać się do przychodni weterynaryjnej. 

Niedoczynność tarczycy u psa – leczenie

Poprawna diagnoza jest kluczem do szybkiego zaradzenia chorobie. Hipotyroidyzm u psów daje bardzo dobre rokowania. Leczenie chorej tarczycy u psa nie jest trudne, a przy tym ani długość życia zwierzaka, ani jego komfort nie zostają zaburzone. Proces leczenia oparty jest na suplementowaniu hormonów tarczycy. Pies codziennie przyjmuje doustne leki. Regularne ich podawanie hamuje rozwój choroby, a co więcej – może ją nawet cofnąć. 

Jak długo pies powinien dostawać leki na chorą tarczycę?

Po postawieniu diagnozy lekarz weterynarii przepisuje leki w odpowiedniej dawce. Pies powinien przyjmować je przez okres od czterech do sześciu tygodni. Po upływie tego czasu zaleca się powtórzenie badań w celu sprawdzenia, czy leczenie daje spodziewane efekty. W wielu przypadkach dawkę leków trzeba zmodyfikować. Dlaczego?

Poziom hormonów, w tym także tych tarczycowych, jest kwestią indywidualną. Sposób leczenia, jego długość i dawka leków zawsze muszą być dostosowane do konkretnego przypadku. Ustalenie odpowiedniej dawki to proces, który często jest długotrwały, ale ostatecznie przynosi bardzo dobre efekty. Czy niedoczynność tarczycy u psa może całkowicie ustąpić? 

Chora tarczyca u psa – kiedy objawy zaczynają ustępować? 

niedoczynność tarczycy u psa - chora

Leczenie chorej tarczycy u psa za pomocą suplementowania brakujących hormonów sprawia, że niepokojące objawy zazwyczaj zaczynają ustępować. Nie wszystkie jednak przechodzą w tak samo krótkim czasie. Jeżeli dawka hormonów została dobrana prawidłowo, to:

  • pies powinien zacząć odzyskiwać energię po pierwszym tygodniu kuracji;
  • po upływie miesiąca powinien rozpocząć się proces powrotu do prawidłowej wagi;
  • w ciągu kilku miesięcy ustępują objawy skórne. 

Niedoczynność tarczycy u psa to jedna z najczęściej występujących chorób tego narządu wśród czworonogów. Chociaż w jej przypadku rokowania są bardzo dobre, często bywa diagnozowana bardzo późno. Wynika to z nieswoistych objawów, które wielu opiekunów myli z symptomami starzenia się ich pupila. Znasz już przyczyny tych tych problemów, więc będziesz mógł szybciej zareagować, gdy zauważysz niepokojące oznaki.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.