Wśród największych kotów dominują połączenia kota domowego i dzikich kotów. Warto wiedzieć, że zazwyczaj koty domowe osiągają wagę do 4–5 kg. Rzadko kiedy zdarzają się zwierzęta większe, a jeśli masa ciała jest wyższa, często wiąże się to z nadwagą czy otyłością. Jakie są największe koty domowe? Poznaj osiem wyjątkowych ras!

1. Ashera – rasa komercyjna

Kot ashera to w zasadzie komercyjna, powstała na potrzeby alergików rasa. Jest to krzyżówka afrykańskich serwali i kotów domowych, z potem dodaną domieszką krwi kota bengalskiego. Koty te sprzedawane są wyłącznie w USA przez jedną firmę. Cena za kota wynosiła w historii nawet do 125 tysięcy dolarów.

Kot został wyhodowany jako hipoalergiczny i bardzo łagodny w stosunku do ludzi – to były założenia. Trudno powiedzieć, czy zostały zrealizowane, bo firma odmawiała przedstawienia jakichkolwiek badań, stwierdzających brak alergenów u kotów tej rasy. Niemniej jednak są to największe koty domowe, bo mogą ważyć od 10 do nawet 15 kg.

2. Savannah – kot dziki i domowy

Ten kot to kolejna krzyżówka kota domowego z serwalem. Występuje w kilku umaszczeniach i jest właściwie bardzo zbliżony do ashery, jednak hodowany bez założeń o hipoalergiczności. To towarzyski i inteligentny kot, który jednak wymaga miejsca, doświadczenia opiekuna oraz odpowiednio zaprojektowanej przestrzeni. W ten sposób będzie mógł realizować wszystkie swoje potrzeby. Warto pamiętać, że nie jest to zwykły towarzysz rodziny, który godzinami będzie spał na poduszce.

Kot savannah jest uznany obecnie wyłącznie przez TICA. Wyróżniają go bardzo długie nogi, przez które savannah jest skoczny. Te największe koty świata ważą od 6 kg do 12 kg. Mają szczupłą sylwetkę, bo mogą osiągać przy tej wadze wysokość w kłębie do 45 cm i ponad metr długości.

3. Chausie – kolejna hybryda

Uważa się, że jest to jeden z największych kotów świata. Chausie to w rzeczywistości krzyżówka kota domowego z dzikim azjatyckim kotem błotnym. Rasa ta jest bardzo nierówna, dlatego masa ciała dorosłego kota waha się od 4 kg do nawet 12 kg. Na pewno zwierzę to wyróżnia długość ciała, która łącznie z ogonem może wynosić nawet ponad metr.

Chausie to kot uznany przez takie organizacje jak TICA i CU. Występuje w trzech różnych odmianach barwnych. Uważany jest za zwierzę bardzo inteligentne, ale jednocześnie wymagające aktywności. Te największe koty domowe te bywają bardzo głośne, ale, odpowiednio prowadzone, są raczej łagodne dla rodziny.

4. Maine coon – największe koty domowe

Choć uważa się maine coona za największą rasę kotów domowych, nie do końca tak jest. Może on osiągać wagę od 5 kg w przypadku samic do 11 kg w przypadku samców. Maine coony nie są więc największymi z kotów, ale zdecydowanie bywają najpopularniejsze w domach. Są za to zdecydowanie najdłuższymi kotami. Przedstawiciel tej rasy, Barivel, został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinessa, mając 120 cm długości.

Uznaje je wiele organizacji, w tym CFA, TICA i FIFe. Koty rasy maine coon są inteligentne i bardzo żywiołowe. Uważa się, że to jedna z najstarszych ras naturalnych. Została ona uznana za narodową rasę Kanady, skąd, jak się obecnie uważa, pochodzi. Te największe koty domowe mają półdługą sierść i uszy zakończone pędzelkami. Okrywa włosowa wymaga pielęgnacji, ale jest wodoodporna. Koty te łatwo się uczą i są łagodne dla ludzi.

5. Kot norweski leśny – duża rasa kotów

Pochodzenie norweskiego kota leśnego nie jest do końca znane. Wiadomo jednak, że te wielkie koty domowe pochodzą ze Skandynawii i są rasą naturalną. Uznaje je większość organizacji felinologicznych. Nie są to jednak największe koty domowe, bo ważą zwykle do 10 kg w przypadku kocurów. Podobnie jak maine coon, są popularne z uwagi na swój wygląd.

Ze względu na okrywę norweski kot leśny wymaga regularnej pielęgnacji. To bardzo inteligentne zwierzę, przywiązane do opiekuna i dość nieufne wobec obcych osób. Przez swoje pochodzenie mruczek ten jest świetnym łowcą, jednak nie przepada za długimi pieszczotami, a zabawę preferuje wyłącznie na własnych zasadach.

6. Największe koty domowe – kot brytyjski

Do największych kotów domowych – głównie, jeśli chodzi o rozmiary kocurów – zalicza się kot brytyjski krótkowłosy. Zwierzę to osiąga wagę do 9 kg. Uważa się, że jest to jedna z ras naturalnych, która pochodzi od brytyjskich kotów, żyjących od wieków na Wyspach. Mruczek ten jest inteligentny, ale jednocześnie spokojny i łagodny. Koty są przywiązane do opiekuna, lubią głaskanie i zabawę, jednak preferują spokój i ciszę.

Kot ten występuje w dwóch różnych rodzajach okrywy – krótkiej i długiej. Odmiana krótkowłosa z wyglądu bardziej przypomina pluszowego misia, a długowłosa wydaje się masywniejsza, co jest jednak jedynie wrażeniem. W obu przypadkach kocie futro wymaga regularnej pielęgnacji. Odmianę długowłosą jako osobną rasę kotów uznaje TICA.

7. Kot syberyjski – duży kot domowy

Rasa ta zyskała popularność przede wszystkim po badaniach, które wskazały na niższy poziom uczulającego białka d1 w ślinie mruczków. To sprawiło, że kot syberyjski uważany jest za lepszego dla alergików. Warto wiedzieć, że – zależnie od umaszczenia – występuje również pod nazwą neva masquarade.

Te największe koty domowe przede wszystkim sprawiają wrażenie dużych. Ich waga zazwyczaj nie przekracza bowiem 8 kg, a w wyjątkowych przypadkach – 10 kg. Są to zwierzęta silnie zbudowane, o mocnych kościach. Półdługowłosa okrywa wymaga pielęgnacji. Koty syberyjskie są aktywne, ruchliwe, ale również przyjacielskie. Uwielbiają wspinaczkę i skoki.

8. Kot bengalski – miks z kotem dzikim

Choć kot bengalski, zwany również leopardetą, nie osiąga imponujących rozmiarów, to jednak wyróżnia się jako jeden z największych kotów domowych. Jego waga dochodzi nawet do 8 kg. Osobniki te są krzyżówką kotów domowych i kotka bengalskiego. Obecnie są uznane przez większość organizacji felinologicznych.

Gęste futro bengalskiego kota jest wyjątkowo umaszczone. Włos jest krótki, a na nim znajdują się zdobienia w formie cętek o różnych kształtach. Ich odcienie mogą się między sobą różnić. Niekiedy występuje również wizualny efekt błyszczącej sierści, tak jakby była ona pokryta brokatem. Bengale mają szczupłą sylwetkę i długie łapy. Są energiczne, lubią się bawić i przepadają za dziećmi. Dobrze dogadują się też z innymi zwierzętami. W odróżnieniu od innych kotów często lubią kąpiele.

Największe koty domowe – jak o nie dbać?

Duże koty mają też adekwatne potrzeby. Co to oznacza? Przede wszystkim ich okres wzrostu trwa zwykle dłużej niż w przypadku zwierząt o małych lub standardowych rozmiarach. Ciała największych kotów domowych osiągają docelową wagę nawet w okolicach drugiego roku życia. Z tego względu takie zwierzęta potrzebują przede wszystkim odpowiedniego żywienia. Powinno dostarczać wszystkich składników do budowy mięśni i stawów.

Bardzo ważna jest suplementacja diety tauryną i innymi substancjami, dzięki którym organizm kota może się prawidłowo rozwijać. Największe koty domowe miewają problemy m.in. z sercem i jego wydolną pracą. Z tego powodu, wybierając kota rasowego, upewnij się, że pochodzi z cenionego związku felinologicznego. Dodatkowo sprawdź, czy jego rodzice mieli wszystkie niezbędne dla danej rasy badania genetyczne.

Wszystkie największe koty domowe mają spore potrzeby, o które jako opiekun musisz zadbać. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać, jeśli chodzi o rozmiary kota. Zwierzęta o wadze 20 kg, zwłaszcza w przypadku kotów orientalnych, są czasem rozmnażane. To może jednak prowadzić do zwiększonej zapadalności na rozmaite choroby. Zawsze dbaj o to, aby twój kot pozostawał w dobrej kondycji i znajdował się pod regularną opieką lekarską.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.