Największa ryba na świecie jest pięknie ubarwionym podróżnikiem. Ten niezwykły rekin wędruje po wodach całego świata. Nie przeszkadza mu różnica temperatur. Jego ciało jest miejscem zamieszkania dla różnych gatunków ryb, skorupiaków, widłonogów i innych zwierząt. Rozmnaża się w niecodzienny jak na rybę sposób. Nie ma dwóch takich samych osobników! Spotkanie z mierzącym kilkanaście metrów długości zwierzęciem jest marzeniem wielu miłośników wodnej fauny i to niekoniecznie, by złowić tego giganta.

Rekin wielorybi – gigantyczny i długowieczny

Nie ma wątpliwości, że w rankingu gigantów wśród ryb zdecydowanie króluje Rhindocodon typus. W trakcie swojego długiego, nawet 70-letniego życia największa ryba na świecie osiąga imponujące rozmiary. Wiarygodnie zmierzone okazy miały prawie 19 metrów długości i ważyły ponad 13 ton! Sylwetka rekina tak ogromnych rozmiarów przestraszyła już niejednego płetwonurka!

Pozostałe gatunki na liście 10 największych ryb na świecie

Kolejne miejsca na liście 10 największych ryb na świecie zajmują już zdecydowanie mniejsze okazy.

Nadal są to jednak zadziwiające ryby o ogromnej długości:

  • rekin olbrzymi – może mierzyć nawet 12 metrów;
  • żarłacz biały – maksymalna potwierdzona długość to ponad 7 metrów;
  • rekin tygrysi – potrafi osiągnąć 5 metrów;
  • manta – może mieć nawet 7 metrów rozpiętości płetw, przy jednoczesnej długości od 3 do 5 metrów;
  • mola – przedstawiciele tej rodziny, m.in. samogłów, dorastają do 3 metrów;
  • bieługa– kiedyś osiągała do 5 metrów, obecnie spotykane osobniki są sporo mniejsze;
  • sum – żyją bardzo długo i potrafią osiągnąć nawet 5 metrów długości;
  • niszczuka krokodyla – zwykle ma około 3 metrów;
  • tuńczyk błękitnopłetwy – zazwyczaj przekracza 2,5 metra.

Jak wygląda największa ryba na świecie?

Rekin wielorybi przypomina typowego znanego z filmów rekina jedynie z sylwetki. Ma spłaszczoną głowę, małe oczy, szeroki otwór gębowy i małe trójkątne płetwy. Na tym kończy się podobieństwo do rekinów grających w filmach krwiożercze bestie.

Największa na świecie ryba posiada niewielkie ząbki oraz aparat filtrujący w gardle. Wynika to ze sposobu odżywiania się – jest jednym z rekinów żywiącym się głównie planktonem. Przy nozdrzach znajdują się śladowe wąsiki, a wzdłuż grzbietu wyraźne trzy kile, czyli zaostrzone krawędzie ciała. Brzuch zazwyczaj jest prawie biały. Reszta ciała rekina pokryta jest niezwykłym wzorem stworzonym z jasnych kropek i plamek, zazwyczaj na ciemnoszarym tle.

Niezwykły sposób identyfikacji największej ryby na świecie

Na uwagę zasługuje wzór, jaki rekin wielorybi ma na grzbiecie. Białe, żółte i zielone cętki tworzą na ciele ryby regularne rzędy. Ten rysunek naukowcy nazywają szachownicą – z indywidualnym, jedynym wzorem dla każdego rekina! Co ciekawe, gdy młody osobnik osiągnie 4 metry długości, jego ubarwienie nie ulega już zmianie. W ten sposób każdego rekina wielorybiego można rozpoznać po układzie kropek na ciele.

Wykorzystali to naukowcy, wspomagając się techniką używaną w astronomii do lokalizacji gwiazd. Wystarczy zrobić rekinowi wielorybiemu zdjęcie od góry, pokazujące jego indywidualny rozkład kropek, i sprawdzić w bazie danych, z jakim osobnikiem ma się do czynienia. 

Czy człowiek powinien się bać spotkania z największą rybą na świecie?

Ze względu na gabaryty praktycznie żaden drapieżnik nie jest w stanie zagrozić rekinowi wielorybiemu. Bycie głównie planktonożercą zwalnia go też z posiadania umiejętności szybkiego polowania. Największa ryba na świecie nie musi zatem przed nikim uciekać, ani nikogo gonić! Jest więc spokojnie pływającym olbrzymem, nieprzekraczającym prędkości 5 km na godzinę. Zdarzają się wypadki spowodowane zderzeniami zwierzęcia z łodzią lub przypadkowe uderzenia ludzi jego wielkim haczykowatym ogonem.

Gdzie można spotkać Rhincodon typus?

Największą rybę na świecie można z powodzeniem nazwać obywatelem całego świata. Przez całe swoje życie przemieszcza się po wszystkich pelagicznych wodach tropikalnych i subtropikalnych świata. Prowadzi raczej samotny tryb życia, ale spotykana jest również w stadach liczących nawet 100 sztuk! Jest aktywna dniem i nocą. Ten łagodny rekin pływa najczęściej przy powierzchni, choć potrafi zapuścić się również bardzo głęboko w toń wodną! Można go więc spotkać zarówno na płytkich wodach blisko brzegu, jak i na otwartym oceanie.

Tajemnicze rozmnażanie największej ryby na świecie

Rekin wielorybi jest jajożyworodny. Oznacza to, że samica nie składa, tak jak większość ryb, jaj do środowiska. Zapłodnione wewnętrznie jaja przechowywane są w ciele matki przez cały okres rozwoju młodych. Dopiero gdy małe rekinki są już w pełni rozwinięte, samica znosi jaja, z których natychmiast wydostają się młode osobniki. Jednorazowo może być ich nawet 16. Dojrzałość płciową największa ryba świata osiąga dopiero w wieku 25 lat! Mimo dość dobrego poznania tego gatunku ryby i wielu badań nad nią, wciąż nic nie wiadomo na temat tego, gdzie się odbywa i jak przebiega tarło.

Największa i na wymarciu?

Przez stulecia największa ryba na świecie była poławiana ze względu na jej mięso. W 2016 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała rekina wielorybiego za gatunek zagrożony. Naukowcy z Australii udowodnili, że średnia długość tych olbrzymich ryb zmniejszyła się o około 2 metry w okresie zaledwie 10 lat. Zazwyczaj jest to związane z nielegalnym odławianiem większych osobników.

Rhincodon typus jest rybą nastawioną pokojowo do otoczenia. Bywa jednak niezwykle ciekawski, co przy jego wielkości może być niebezpieczne. Gigantycznym zagrożeniem są przełowienia innych gatunków zwierząt, którymi żywi się największa ryba na świecie. Może to w krótkim czasie spowodować wyginięcie tej nadzwyczajnej, przyjacielskiej ryby.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.