Najpopularniejsze rasy psów często są po prostu modne i ładne. Rzadziej zwraca się uwagę na użytkowość, zapominając o tym, jak wiele trzeba poświęcić czworonogowi uwagi. Dowiedz się, jakie rasy są najpopularniejsze i jakie są ich cechy charakterystyczne.

Najpopularniejsze rasy psów – co warto wiedzieć?

Jeśli szukasz psa dla siebie, to nie zawsze powinieneś celować w najpopularniejsze rasy psów. Duże pogłowie rasy sprawia, że trudniej jest wybrać dobrą hodowlę, która dba nie tylko o wygląd, ale również zachowanie czy geny szczenięcia. Co więcej, wiele tych psów kupowanych jest z uwagi na stereotypy albo wygląd. To sprawia, że pies będzie sfrustrowany, a wasze wspólne życie może okazać się udręką, zamiast przyjemnością.

Zanim wybierzesz psa, upewnij się, że jesteś w stanie zrealizować jego potrzeby. Wszystkie najpopularniejsze rasy psów je mają i mogą one dotyczyć zarówno aktywności, jak i pracy umysłowej, pielęgnacji czy szkolenia. Nie kieruj się stereotypowymi opiniami jak te, że niektóre psy są idealne dla rodzin. Pamiętaj, że mogą mieć predyspozycje do mieszkania z dziećmi, ale wymagają nadal socjalizacji i wychowania. To, jak ułoży się ich relacja z domownikami, zależy w dużej mierze od samych ludzi.

1. Owczarek niemiecki

Jeśli chodzi o najpopularniejsze rasy psów, owczarek niemiecki od dłuższego czasu jest w pierwszej trójce. To pies znany praktycznie na całym świecie, a do tego niezwykle wszechstronny. Brak pracy sprawia, że może być sfrustrowany, co niestety często widać, gdy jest używany wyłącznie do stróżowania terenu, bez żadnego treningu czy spacerów.

Owczarki niemieckie mierzą średnio 60 cm w kłębie i ważą do 45 kg. Występują w odmianie krótkowłosej i długowłosej. Są dość podatne na choroby, zwłaszcza dysplazje stawów u psów z dużym kątowaniem.

2. Yorkshire terier

Wśród miniaturowych najpopularniejszych ras psów na świecie york jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. Ten niewielki piesek ma spory temperament. Choć z uwagi na rozmiar jest dobrym towarzyszem do mieszkania, ma nadal silny instynkt myśliwski i bywa szczekliwy. Wbrew obiegowej opinii potrzebuje nie tylko intensywnej pielęgnacji, ale też przemyślanego prowadzenia. Kiedyś był wszak użytkowany do tępienia szczurów!

Yorkshire terrier waży do 3,5 kg i mierzy do 23 cm w kłębie. Ma długi włos, który wymaga przycinania, czesania i kąpieli. W zasadzie nie linieje. Jest podatny na wiele chorób. Szczególnie chorowite są osobniki znacznie zminiaturyzowane, pochodzące z kiepskich hodowli.

3. Sznaucer miniaturowy

Niegdyś widywany bardzo często, potem rzadziej, dziś znów zaliczany jest do najpopularniejszych ras psów. Sznaucer miniaturowy jest psem pogodnym, bardzo inteligentnym, wiernym opiekunowi. Może być czujny, co bez odpowiednio szkolenia przekłada się na szczekliwość; sprawdzi się jako stróż w mieszkaniu. W stosunku do dzieci ma łagodne usposobienie. Może natomiast gonić koty i małe zwierzęta.

Najmniejszy ze sznaucerów waży do 7 kg i mierzy do 35 cm w kłębie. Ma sierść wymagającą regularnego trymowania; jeśli jest odpowiednio prowadzona, pies nie linieje. Ta mała rasa psów jest stosunkowo zdrowa, jednak niekiedy dotykają jej schorzenia trzustki i alergie pokarmowe.

4. Labrador retriever

Trudno o inne tak rozpoznawalne najpopularniejsze rasy psów, jak labradory. Pies ten wsławił się jako przewodnik osób niewidomych i lojalny towarzysz, który przepada za dziećmi. Warto jednak pamiętać o jego psim przeznaczeniu, jakim jest polowanie. Labrador jest aporterem, który kocha pracę w wodzie. Wymaga więc odpowiedniego szkolenia. Jest pojętny, raczej łagodny i dość łatwy w ułożeniu.

Labrador mierzy do 57 cm w kłębie i waży do 36 kg, przy czym suki są mniejsze i lżejsze. Umaszczenie może być czekoladowe, biszkoptowe i czarne. Sierść jest krótka, gęsta, z podszerstkiem odpornym na działanie wody. Labradory mają skłonność do tycia i dysplazji stawów.

5. Golden retriever

Goldena nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Wśród najpopularniejszych ras psów uznawany jest za długowłosego kuzyna labradora, w czym jest nieco prawdy. Również jest psem myśliwskim i aporterem. Najbardziej znany jest z łagodnego charakteru. Łatwo się z nim pracuje, dlatego sprawdza się m.in. w dogoterapii. Wymaga jednak sporej dawki ruchu.

Ta popularna rasa psów mierzy do 61 cm w kłębie i waży do 34 kg, przy czym suczki są mniejsze. Psy rasowe narażone są na niektóre choroby, dlatego warto kupować małe pieski ze sprawdzonych hodowli, które badają przodków przed rozmnożeniem. Goldeny występują w umaszczeniu od kremowego do biszkoptowego. Mają gęsty podszerstek i średnio długi włos okrywowy.

6. Siberian husky

Swego czasu była to najpopularniejsza rasa psów w Polsce, a wszystko z uwagi na charakterystyczny wygląd, zwłaszcza wybarwienie oczu. Jak wszystkie inne modne rasy psów, bardzo szybko husky przestały być powszechnie hodowane. Wszystko z uwagi na ich temperament. To pies charakterny, bardzo niezależny i samodzielny. Jest niezwykle żywiołowy, ma wrodzoną potrzebę pracy. Sprawdza się w zaprzęgach, ale przejawia też instynkt myśliwski.

Husky mierzą do 56 cm w kłębie i ważą do 27 kg. To psy w typie pierwotnym, z podszerstkiem i średnio długim włosem okrywowym. Występują w każdym rodzaju umaszczenia, choć najczęściej jest to biel połączona z szarością. Intensywnie linieją, dlatego wymagają wyczesywania. Mogą cierpieć na choroby oczu czy dysplazję.

7. Buldog francuski

Najpopularniejsze rasy psów to obecnie bardzo często niewielkie psiaki.

Tak jest z buldogami francuskimi. Są skore do zabaw, przywiązują się do swoich właścicieli, a także dobrze znosi inne zwierzęta w otoczeniu. Jest inteligentny i aktywny.

Buldog francuski mierzy w kłębie do 35 cm i waży do 14 kg. Ma krótką sierść, występuje w kilku umaszczeniach, w tym płowym czy pręgowanym. Jest to rasa brachycefaliczna i narażona na różne choroby z tego wynikające. Uciążliwe bywa np. jego chrapanie, co jest efektem budowy podniebienia i nosa.

8. Chihuahua

To jedne z najpopularniejszych ras psów miniaturowych. Cechuje je duża odwaga, co w połączeniu z brakiem socjalizacji może sprawić, że chihuahua będą wywoływały konflikty z większymi od siebie psami. Psy są ruchliwe i bywają szczekliwe.

Psy tej rasy ważą do 3 kg i mierzą do 25 cm w kłębie. Chihuahua występują w odmianie długowłosej i krótkowłosej i od tego zależy ich pielęgnacja. To psy narażone na schorzenia związane z oczami, stawami. Suki często mają trudne porody z powikłaniami.

9. Border collie

Te psy w dużej mierze ucierpiały na swojej popularności. Wszystko dlatego, że border collie zaczęto uważać za inteligentne, a przy tym… samowystarczalne. Tymczasem te jedne z najpopularniejszych ras psów potrzebują przede wszystkim intensywnej pracy. To psy zaganiające i pasterskie, świetnie realizujące się również w psich sportach.

Border collie mierzy do 55 cm w kłębie i waży do 20 kg. Może mieć krótszą lub nieco dłuższą sierść. Popularne jest umaszczenie czarno-białe, ale występuje o wiele więcej, łącznie ze znaczeniami irlandzkimi.

10. Beagle

Beagle to łagodny pies myśliwski, którego potrzeby często są bagatelizowane. Efektem są liczne ucieczki przedstawicieli tej rasy. Beagle wykorzystywano do polowania na lisy i zające, przede wszystkim w sforach. Psy te są niezależne, mogą gonić mniejsze zwierzęta. Dobrze za to dogadują się z dziećmi, zwłaszcza nieco starszymi.

Ta najpopularniejsza rasa psów mierzy do 40 cm w kłębie i waży do 15 kg. Ma skłonność do nadwagi, zwłaszcza przy małej dawce ruchu. Jest wrażliwa na niektóre choroby genetyczne. Ma krótką sierść z podszerstkiem, występuje w umaszczeniu tricolor lub bicolor, czasem zajęczym.

Inne popularne rasy psów

Istnieją również inne rasy psów, które cieszą się dużą popularnością. Należą do nich:

  • berneński pies pasterski;
  • mops;
  • shih tzu;
  • amstaff;
  • cocker spaniel;
  • jack russell terrier.

Ranking najpopularniejszych ras psów często ulega zmianom. Niegdyś bardzo popularne były rottweilery, dziś o wiele rzadziej spotykane. Ważne jest, abyś przy wyborze psa dla siebie nie kierował się jedynie modą, ale także swoimi możliwościami i potrzebami czworonoga.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.