Najlepsza mokra karma dla psa powinna być produktem zbilansowanym i opartym na wysokiej zawartości mięsa. Stanowi nie tylko alternatywę dla karmy suchej, ale często również jej uzupełnienie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby dobrze żywić swojego psa.

Najlepsza karma mokra – co powinna zawierać?

Karma mokra często jest alternatywą dla suchej, bo psy ją lepiej trawią. W rzeczywistości karmienie psa mokrą karmą jest dla niego o tyle lepsze, że składniki odżywcze wchłaniają się łatwiej. Dodatkowo zazwyczaj prosty skład sprawia, że łatwo możesz wyeliminować ewentualne składniki powodujące np. rozstrój żołądka. Z kolei wysoka zawartość wody zaspokaja większość potrzeb psa w tym zakresie, zapobiegając odwodnieniu.

najlepsza karma mokra – co powinna zawierać?
najlepsza mokra karma dla psa – charakterystyka. sprawdź ranking top 10! 4

Oto co powinieneś wiedzieć na temat najlepszej mokrej karmy dla psa dorosłego:

  • zawiera od 8 do 12% białka pochodzącego z mięsa i produktów odzwierzęcych, np. podrobów;
  • nie zawiera sztucznych konserwantów; zamiast nich występują naturalne przeciwutleniacze;
  • cechuje ją duża zawartość świeżego mięsa o określonym pochodzeniu;
  • nie zawiera tzw. produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli składników o nieznanych pochodzeniu i formie;
  • nie zawiera zbędnych dodatków, np. zbóż;
  • ma od 5 do 9% tłuszczu.

Pamiętaj, że szczenię powinno jeść karmę o innych proporcjach składu niż dorosły pies.

Każda, nawet najlepsza mokra karma dla psa może być przechowywana w temperaturze pokojowej przed otwarciem. Następnie należy trzymać ją w lodówce tak długo, jak pozwala na to producent.

Najlepsza mokra karma dla psa – ranking 2022

W poniższym zestawieniu w kolejności alfabetycznej zgromadziliśmy karmy dla psów dorosłych, które mogą zainteresować twojego pupila. Sam zdecyduj, która najlepsza mokra karma dla psa będzie odpowiednia w waszym przypadku!

najlepsza mokra karma dla psa – ranking 2022
najlepsza mokra karma dla psa – charakterystyka. sprawdź ranking top 10! 5

1. Animonda GranCarno Original Adult Wieprzowina z sercami drobiu

To jedna z łatwiej dostępnych w sklepach zoologicznych karm mokrych. Nie zawiera z zasady dodatku węglowodanów – wszystkie składniki są pochodzenia zwierzęcego. W tym przypadku masz do dyspozycji wieprzowinę (zarówno mięso, jak i podroby) oraz serca drobiowe. Karma oferuje 11,5% białka i 4% tłuszczu. To pełnowartościowy posiłek dla psów dorosłych.

2. Animonda GranCarno Sensitive Adult Czysta wołowina z ryżem

Jeśli twój pupil cierpi na biegunki czy łatwo u niego o rozstrój żołądka, lepszym wyborem może być karma z jednym źródłem białka. W tym przypadku produkty pochodzenia zwierzęcego to wołowina, w tym mięso wołowe oraz podroby i inne części, np. wymiona. Dodatek 1% ryżu jest na tyle symboliczny, że trudno mówić tutaj o wypełniaczu. Może jednak łagodzić niepokoje żołądkowe. Karma zawiera 11% białka zwierzęcego i 8% tłuszczu, czym spełnia potrzeby dorosłych psów.

3. Animonda Vom Feinstein Adult szalka z kurczakiem i dorszem

Pierwszy produkt z dodatkiem ryb. Najlepsza mokra karma dla psa małego – z uwagi na wielkość opakowania. Jest zbilansowana, więc spełnia potrzeby dorosłych czworonogów. Zawiera mięso z kurczaka, a także wieprzowe i wołowe oraz ryby, w tym 15% śledzia. Będzie odpowiednia dla zwierząt, które nie mają problemów z alergiami. Z uwagi na formę pasztetów sprawdzi się dla psów mających problem z przyjmowaniem pokarmu. Nie zawiera dodatków pochodzenia roślinnego. Ma 10,5% białka i 4,5% tłuszczu, przez co odpowiednia będzie dla psów o niskiej aktywności.

4. Brit Mono Protein Lamb

Najlepsza mokra karma dla psa z alergią stwierdzoną lub podejrzewaną. Zawiera wyłącznie jagnięcinę i bulion powstały podczas jej gotowania. Taki skład daje 10% białka i 7% tłuszczu, co spełnia potrzeby żywieniowe większości psów dorosłych. Pełnoporcjowa karma o takim składzie będzie właściwa w przypadku żywienia psa na diecie eliminacyjnej.

5. Bult Potrawka z jagnięciny, indyka i jabłek

Kolejna mięsna karma mokra bazująca na indyku oraz jagnięcinie z dodatkiem jabłka. Zawiera 11,48% białka surowego i 1,92% tłuszczu. Wysoka wilgotność (prawie 84%) sprawdzi się u psów, które bardzo mało piją i często są na granicy odwodnienia. Jedynym zastrzeżeniem może być dodatek nieokreślonych produktów pochodzenia zwierzęcego. Karma jest dostępna w wygodnym, zakręcanym słoiku o niewielkiej pojemności.

Od Redakcji

Pamiętaj, żeby kupować takie rozmiary opakowań mokrej karmy, które odpowiadają potrzebom psa. Nie każdy pokarm można długo przechowywać w lodówce – zwykle czas przechowywanie wynosi do 24 godzin od otwarcia. W przypadku małych psów oznacza to zwykle, że część karmy się zmarnuje!

6. Dolina Noteci Energy

To może być najlepsza mokra karma dla psa bardzo aktywnego, np. sportowego czy pracującego. Zawiera aż 12,5% białka i 9% tłuszczu, co przekłada się na wyższą kaloryczność niż w przypadku innych psich karm. Ma rozbudowany skład, bo zawiera wieprzowinę, indyka – mięso i podroby – oraz wątrobę z kurczaka i jaja. Liczne dodatki mają wspierać odporność i przyspieszać regenerację psa po treningu. Co ważne, produkt zawiera też wapń, fosfor i olej z łososia.

7. Dolina Noteci Pure Indyk z ziemniakami

To kolejna najlepsza mokra karma dla psa z podejrzeniami lub potwierdzeniem alergii. Produkt z półki premium tego producenta wyróżnia się prostym składem. Karma zawiera indyka, w tym mięso i podroby, rosół z indyka, a także ziemniaki i minerały. Warzywo ma za zadanie zwiększać strawność posiłku. Przekłada się to na 10% białka i 7% tłuszczu dla twojego psa.

8. Dolina Noteci Superfood Jeleń i kaczka

Ciekawa karma dla psa, który nie przepada za standardowymi smakami typu kurczak czy wołowina. Połączenie mięsa i podrobów z jelenia i kaczki wraz z dodatkiem rosołu, żurawiny i batatów sprawia, że jest to karma pełnoporcjowa. Zawiera również dodatki m.in. glukozaminy czy chondroityny, wiec sprawdzi się również dla większych ras. Ma w sobie 11% białka i 7,5% tłuszczu, jest to więc dobra karma dla dorosłego zwierzaka.

9. Fitmin FFL Dog Konserwa Turkey

Konserwa ta bazuje na indyku, przede wszystkim mięśniu sercowym, mięsie oraz podrobach. Całość zanurzona jest w bulionie z dodatkiem minerałów. Producent przekonuje, że produkt nie zawiera sztucznych barwników, dodatków smakowych, cukru, soi i glutenu. Skład to 10,4% białka w połączeniu z 5,4% tłuszczu, co stanowi standardowe wartości.

10. Taste of The Wild Southwest Canyon

To najlepsza mokra karma dla psa, który ma dostawać tego rodzaju pokarm w formie dodatku do suchej karmy. Sprawdzi się, jeśli twój pupil nie ma problemów trawiennych – zawiera bardzo dużo składników, choć ich udział w pokarmie jest niewielki. Niestety nie jest określona zawartość mięsa, co sprawia, że puszka jest raczej niewiadomą. Nie ma w niej jednak zbóż, a źródłami białka są wołowina, jajka, jagnięcina, dziczyzna. W składzie znajdziesz też oleje lniany, słonecznikowy czy rybny. Zawiera tylko 9% białka i 4% tłuszczu.

Jak widzisz, nie jest łatwo określić, jaka jest najlepsza mokra karma dla psa dorosłego. Jeśli chcesz wybrać produkt, który będzie najlepszy dla twojego pupila, warto zapoznać się z jego składem. To gwarancja jakości.