Prawidłowe żywienie kota po zabiegu sterylizacji i kastracji to rozwiązanie zbilansowane względem potrzeb zwierzęcia, które przeszło konkretną operację. Nie po każdym zabiegu wprowadzenie tego rodzaju karmy jest konieczne. Warto dowiedzieć się, jak wygląda prawidłowe żywienie kota, aby faktycznie wybrana została najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji.

Najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – czym się wyróżnia?

najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – czym się wyróżnia?
najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – charakterystyka i ranking 7

Jeśli szukasz mokrej karmy dla kota sterylizowanego, musisz wybierać wśród produktów oznaczonych następującymi terminami:

 • sterilised;
 • low calory;
 • light;
 • urinal.

Dlaczego taka rozbieżność między określeniami na najlepszą karmę dla kota po sterylizacji? Warto zacząć od początku!

Sterylizacja a kastracja

sterylizacja a kastracja
najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – charakterystyka i ranking 8

Z zasady zabieg sterylizacji lub kastracji są w powszechnym języku niejako równoważne. Uważa się, że sterylizacji poddawane są samice, a kastracji – samce. Nie jest to jednak prawda. Sterylizacja to zabieg podwiązania jajowodów albo nasieniowodów. Z kolei kastracja to zabieg usunięcia jajowodów i jajników u samic, a jąder u samców. Z tego powodu sterylizacja nie wpływa na produkcję hormonów i na metabolizm, a kastracja – tak! My jednak, dla ułatwienia, będziemy stosować te terminy zamiennie.

Wpływ zabiegu na zdrowie kota

wpływ zabiegu na zdrowie kota
najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – charakterystyka i ranking 9

Warto wiedzieć, jak zabieg wpływa na kota po kastracji. Przede wszystkim metabolizm zwierzęcia ulega spowolnieniu, przez co łatwiej o nadwagę. Dodatkowo wiele zwierząt ma problemy z układem moczowym; dotyczy to częściej kocurów niż kotek. W efekcie tych dwóch podstawowych zmian wywołanych zaburzeniem poziomu hormonów koty mogą nadmiernie tyć, a także mieć problemy z kamieniami i innymi schorzeniami układu moczowego. Z tego powodu najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji, a domyślnie – kastracji – zawiera elementy, które zapobiegają tym kłopotom.

Od Redakcji

Nie zawsze musisz zmieniać kotu karmę po sterylizacji czy kastracji. Jeśli znasz się nieco na czytaniu składów karm, możesz sprawdzić, czy dotychczas podawany pokarm nie będzie wystarczający. Pamiętaj też, że nie wszystkie koty tyją po zabiegach! Dostosuj dawkę karmy do kondycji Twojego pupila.

Co zawiera najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji?

co zawiera najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji?
najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – charakterystyka i ranking 10

W składzie najlepszej karmy mokrej dla kota po sterylizacji znajdziesz:

 • wartościowe źródło białka pochodzenia zwierzęcego;
 • lekkostrawne produkty, regulujące procesy trawienia;
 • bardzo niski poziom węglowodanów, a jak już, to w formie owoców, warzyw i ziół;
 • zwykle zmniejszoną zawartość tłuszczu, choć nie jest to regułą, jeśli kot nadal jest aktywny;
 • substancje wspierające zdrowie układu moczowego, jak np. wyciąg z lucerny;
 • olej z łososia albo inny zwierzęcy, który dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, zaspokajając potrzeby żywieniowe;
 • L-karnitynę, która pobudza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.

Nie ma w niej natomiast zbóż, sztucznych barwników czy konserwantów. Takie cechy powinna mieć karma przeznaczona dla kotów po zabiegu kastracji.

Najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – ranking

Oto zestawienie produktów, wśród których na pewno znajdzie się najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji. Pamiętaj, że jeśli zwierzę jest żywione również pokarmem suchym przeznaczonym głównie dla zwierząt sterylizowanych, np. Brit czy Carnilove, skład dodatku w formie mokrej karmy może być traktowany nieco swobodniej.

najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – ranking
najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji – charakterystyka i ranking 11

1. Dolina Noteci Danie z kaczki dla kotów sterylizowanych

Aromatyczne i niezwykle zachęcające nawet dla wybrednych kotów danie z kaczki spełnia wszystkie potrzeby dorosłego kota po zabiegu. Ten produkt typu sterilised bazuje na mięsie z kaczki, wołowiny i kurczaka, a także podrobach z wyżej wymienionych gatunków i wątroby wieprzowej. Dodatki wspierają proces trawienia i dostarczają witamin i minerałów. Ta karma dla kastrowanych kotów zawiera dodatkowo L-karnitynę, która poprawia procesy trawienia. To najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji w tym zestawieniu!

2. Animonda Carny Senior puszka z wołowiną, kurczakiem i serem

Zdawać by się mogło, że najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji ma niewiele wspólnego z produktem dla starszych mruczków. Nie jest to prawda – pokarmy te mają pewne wspólne cechy. Prosty skład, czyli wołowina i kurczaka w formie mięsa i podrobów, a także dodatek sera sprawiają, że koty dorosłe dostają prawidłową porcję żywieniową, zbilansowaną na miarę ich potrzeb. Produkt nie zawiera dodatkowo wzmacniaczy smaku. Jest dostępny również w niewielkich puszkach.

3. Animonda Carny Cat Drink

Wiele mówi się o żywieniu kota na długo po zabiegu, a niedużo o tym, jak dbać o niego tuż po operacji, szczególnie w przypadku kotki. W tym przypadku warto podawać kotu produkty z dużą ilością wody, a jednocześnie lekkostrawne. Taki właśnie jest ten drinki dla kotów, bez laktozy i mleka. Zawiera również niewielkie fileciki mięsne, dlatego sprawdzi się przez kilka pierwszych dni po operacji.

4. Fitmin Cat for Life Pouch Sterilised

Najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji powinna dbać nie tylko o idealną wagę kota, ale również równowagę fosforu i wapnia czy dodatek tauryny. W przypadku tego produktu z półki sterilised bazującego na filecikach drobiowych z dodatkiem mięsa z łososia możesz na to liczyć. Karma znacznie poprawia poziom nawodnienia, a także dba o to, aby układ pokarmowy kota działał w pełni sprawnie. Karma zawiera m.in. naturalne probiotyki, co wspiera zdrowie twojego pupila.

5. Morando Pro Kot Sterilised miseczka z kurczakiem i indykiem

Karma bazuje na produktach mięsnych i pochodzenia zwierzęcego. W składzie karmy znajdziesz między innymi indyka czy kurczaka. Odpowiednie proporcje dodatków dietetycznych zapobiegają chorobom układu moczowego i dbają o sierść kota. Obniżona zawartość tłuszczu, aż do 2,2% w składzie produktu, gwarantuje obniżone ryzyko wystąpienia nadwagi czy wręcz otyłości. To wspiera utrzymanie prawidłowej wagi i wpływa na kondycję zwierzęcia.

Najlepsza karma mokra dla kota po sterylizacji, zazwyczaj oznaczana określeniem sterilised, to produkt różniący się nieco od pozostałych karm. Zapobiega przybieraniu na wadze, a jednocześnie jest dostosowany do potrzeb kotów. Dostarcza kotu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, wspiera procesy trawienne i wzbogaca żywienie. Dzięki niej twój kot długo będzie żył w zdrowiu!