Czym objawia się niewydolność nerek u psów i jaka dieta może pomóc w leczeniu schorzenia? Symptomy problemów z nerkami objawiają się stosunkowo późno, warto więc zmienić żywienie psa na odpowiednią dietę weterynaryjną od razu po wykryciu choroby. Przeczytaj, jak wybrać najlepszą karmę dla psa z niewydolnością nerek.

Niewydolność nerek u psów — przyczyny i objawy

Nerki to narząd parzysty stanowiący jeden z głównych organów układu moczowo-płciowego. Ich podstawową rolą jest wytwarzanie moczu oraz oczyszczanie krwi ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Ich prawidłowe działanie pozwala na utrzymanie właściwego stężenia składników mineralnych w organizmie, regulację równowagi kwasowo-zasadowej, utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz produkcję czynnej formy witaminy D.

Spowolnione komórki nerkowe (nefrony) nie są w stanie filtrować krwi, co prowadzi do gromadzenia się w organizmie szkodliwych składników, które normalnie zostałyby wydalone z moczem. Te składniki to głównie toksyczne produkty metabolizmu białek, takie jak amoniak i kreatynina. Prowadzi to do zatrucia organizmu i jest groźne dla zdrowia.

Objawy przewlekłej niewydolności nerek

Pierwsze objawy chronicznej niewydolności nerek u psów są mało charakterystyczne i trudne do wczesnego wyłapania. Ogromne znaczenie ma monitorowanie stanu narządów i krwi zwierzęcia podczas regularnych wizyt diagnostycznych u weterynarza.

Jakie symptomy powinny zwrócić twoją uwagę? Do objawów niewydolności nerek należą:

  • apatia;
  • ospałość;
  • wzmożone pragnienie;
  • wzmożone oddawanie moczu;
  • oddech mocznicowy;
  • owrzodzenie jamy ustnej, nadżerki;
  • rozjaśnienie śluzówek.

Diagnostyka

Aby zdiagnozować chroniczną chorobę nerek, weterynarz powinien zlecić w pierwszej kolejności analitykę krwi. Panel określi stężenie substancji zawierających azot oraz poziom mocznika i kreatyniny. Przy niepokojących i podwyższonych stężeniach nieodfiltrowanego mocznika w krwi, należy sprawdzić jego poziom również w moczu. Analiza pozwoli na wykrycie zaburzenia, a przy podejrzeniu uszkodzenia organu dodatkowo wykonuje się badanie USG. Następnie diagnozuje się formę schorzenia — czy jest to przewlekła, czy ostra forma niewydolności. Dopiero po badaniach można ustalić, jaka będzie najlepsza karma dla psa z niewydolnością nerek.

Jakie mogą być przyczyny niewydolności nerek u psów?

Do najczęstszych przyczyn niewydolności ostrych i przewlekłych należą:

  • zatrucie organizmu na skutek przyjęcia toksycznej substancji;
  • ukąszenie przez jadowitego węża lub żmiję;
  • zmniejszenie prawidłowego przepływu krwi przez nerki jako skutek odwodnienia, wstrząsu, krwotoku;
  • nieprawidłowa dieta;
  • choroby układowe, takie jak toczeń rumieniowy;
  • choroby zakaźne, np. leptospiroza, babeszjoza;
  • zaburzenia rozwoju organu, np. torbiele nerek.

Jakie psy są narażone na chorobę?

Choroby nerek dotyczą głównie psów starszych, zazwyczaj pojawiając się po piątym roku życia. U młodych psów przyczyną może być nieprawidłowa dieta oraz uwarunkowania genetyczne. Do szczególnie narażonych na przewlekłą niewydolność nerek ras należą: terriery, beagle, dobermany, golden retrievery, rottweilery oraz berneńskie psy pasterskie.

Najlepsza karma dla psa z niewydolnością nerek — jak wybrać odpowiednią dietę weterynaryjną?

Odpowiednio dobrana dietetyczna karma dla dorosłych psów cierpiących na choroby nerek to ważny element terapii schorzenia. Tworząc plan żywienia i leczenia, najlepiej zdecydować się na karmę weterynaryjną. Zbilansowana karma dietetyczna, o składzie dopasowanym pod leczenie konkretnych zaburzeń, będzie najlepszą karmą dla psa z niewydolnością nerek. Dieta dla psa z chorymi nerkami najczęściej będzie mieć oznaczenie „renal”.

Kompletna dieta dla chorego na nerki psa powinna mieć:

  • niską zawartość białek;
  • składniki wiążące fosfor w jelitach.

Białko w pokarmie dietetycznym zazwyczaj pochodzi z pojedynczego źródła, co minimalizuje ryzyko niepożądanej reakcji. Ogromne znaczenie ma też obniżenie zawartości fosforu i sodu w diecie. Najlepsze z karm są dodatkowo wzbogacane w składniki wiążące fosfor w jelitach. Karma pełnoporcjowa powinna mieć źródła kwasów omega-3 (olej z łososia lub siemię lniane) oraz włókna roślinne (np. ekstrakt z jukki Mojave), wspierające funkcjonowanie przewodu pokarmowego i układu moczowego. Aby maksymalnie wspomóc nawodnienie chorego czworonoga, lepiej wybrać karmę renal w formie mokrej.

Dieta dla psa z chorymi nerkami

Właściwie sformułowana dieta dla psa z chroniczną niewydolnością nerek wesprze leczenie weterynaryjne, a po ustąpieniu groźnych dolegliwości może być stosowana również profilaktycznie. Dzięki właściwej diecie funkcjonowanie nerek w przypadku przewlekłej choroby jest stale wzmacniane.

Najlepsza karma dla psa z niewydolnością nerek to produkt niskobiałkowy oraz z obniżonym poziomem fosforu. Szeroka dostępność produktów typu renal pozwala na precyzyjne dobranie nowej diety — tak, aby było zarówno smacznie jak i zdrowo.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.