Kuweta to jeden z najważniejszych elementów kociej wyprawki. Jest ona absolutnie niezbędna i każdy powinien wyposażyć się w nią jeszcze przed przyjęciem kota do swojego domu. Należy jednak pamiętać o tym, że kuweta powinna odpowiadać preferencjom kota oraz właściciela. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać idealną kuwetę, przeczytaj artykuł i zdobądź wszystkie niezbędne informacje.

Jak dobrać rozmiar kuwety?

Jednym z najważniejszych parametrów, na które należy zwracać uwagę przy wyborze idealnej kuwety dla kota, jest oczywiście jej rozmiar. Należy bezpośrednio dostosowywać ją do wymiarów kota oraz do jego wieku.

W przypadku kociąt warto pamiętać o procesie wzrostu, jaki towarzyszy ich rozwojowi. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór nieco za dużej kuwety, która będzie towarzyszyć zwierzakowi przez dłuższy czas. Oczywiście może okazać się, że z czasem stanie się za mała. Wtedy trzeba będzie wymienić ją na większą. Szeroką gamę dostępnych modeli poznasz m.in. na stronie internetowej https://fera.pl/kuwetydlakota/. Najczęściej jednak kuwety dzieli się na otwarte i zamknięte.

Przed zakupem kuwety dla dorosłego kota warto poznać jego dokładne wymiary, mierząc go od głowy do podstawy ogona. Do otrzymanego wyniku należy dodać kilka centymetrów, tak aby zwierzę mogło się w kuwecie poruszać, obracać oraz wykonać kilka kroków do przodu i w tył. Decydując się na kuwetę zamkniętą, warto pamiętać, aby była ona odpowiednio wysoka (pokrywa musi znajdować się kilka centymetrów ponad głową kota).

Dla młodych kociąt oraz starszych kotów, które mogą mieć problemy z przechodzeniem wysokich progów, warto wybrać kuwetę z obniżonymi bokami w miejscu wejścia.

Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając kuwetę dla kota, jest jej rodzaj.  Kuwety otwarte są uważane za najlepiej przystosowane do kociej fizjologii. Podczas załatwiania się zwierzęta mają możliwość obserwowania najbliższego otoczenia, co najlepiej odwzorowuje ich naturalne środowisko. Wadą otwartych kuwet jest większe ryzyko rozprzestrzeniania się przykrych zapachów, a także roznoszenia żwirku poza jej obszar. Istnieje jednak możliwość zakupu specjalnej maty, która ograniczy bałagan.

Kuwety zamknięte uchodzą za bardzo praktyczne i wielu właścicieli decyduje się na nie ze względu na zwiększoną wygodę użytkowania. W tym wypadku żwirek nie roznosi się po mieszkaniu ani nie rozsypuje się podczas zakopywania odchodów. Dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania specjalnego filtra węglowego, który jeszcze bardziej zniweluje roznoszenie się nieprzyjemnych zapachów. Istnieje jednak ryzyko, że kot, który wcześniej nie korzystał z tego rodzaju kuwety, będzie podchodził do niej bardzo nieufnie, a może nawet stale jej unikał. W takim wypadku należy stopniowo przygotowywać go do nowej toalety. Proces oswajania z zamkniętą kuwetą może przyspieszyć usunięcie z niej drzwiczek, ponieważ często to one (z powodu ograniczania widoczności) stanowią dla kota największy problem.

Archiwum: maj 2021
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.