Czy münsterländer będzie dla ciebie odpowiednim psem? Z jakimi obowiązkami będziesz się mierzyć jako opiekun przedstawiciela tej rasy? Jak wygląda hodowla? Münsterländer duży i mały nieco się różnią, dlatego warto poznać obie odmiany. Dawniej te zwierzęta służyły przede wszystkim jako psy myśliwskie. Czy jednak mogą być również pupilami, które odnajdą się w domu lub mieszkaniu? Przeczytaj nasz tekst o najmniejszych wyżłach i sprawdź, czy przedstawiciel tej rasy będzie dla ciebie odpowiedni!

Wzorzec rasy münsterländer

Wyżeł münsterländer to bardzo ciekawy pies, dlatego warto poznać go bliżej. Tę rasę można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od rozmiarów. Czym różni się duży münsterländer od swojego mniejszego krewniaka? Te psy są uznawane za odrębne rasy. Czas opisać pierwszą z nich.

münsterländer - jak wygląda

Duży münsterländer

Duży münsterländer to odważny i wierny pies, który świetnie sprawdzi się i podczas polowania, i w czasie rodzinnego spaceru. Mimo sporych rozmiarów może okazać się oddanym towarzyszem dla całej rodziny i przyjacielem dzieci. 

Kliknij!
Westfalski gończy krótkonożny

Duży münsterländer i jego wielkość

Münsterländery to przede wszystkim duże psy o łagodnym usposobieniu i pięknym wyglądzie. Decydując się na takiego psa, musisz zapewnić mu przede wszystkim dużo przestrzeni. To zwierzak aktywny i naprawdę spory:

 • wysokość dorosłej suki dochodzi do 63 cm, a pies może z kolei osiągnąć nawet 65 cm w kłębie;
 • waga dużego münsterländera to nawet 32 kg w przypadku dorosłego samca. 

Taki pies ma oczywiście swoje potrzeby, więc trzymanie go w niewielkim mieszkaniu jest poważnym błędem. 

Umaszczenie dużego münsterländera – najważniejsze cechy

Duży münsterländer ma sierść średniej długości i charakterystyczne frędzle na przednich łapach (w tylnej ich części) i na ogonie. Wzorcowe umaszczenie psa tej rasy jest czarno-białe, przy czym na białych łatach powinny się pojawiać ciemne znaczenia. Głowa powinna być całkowicie czarna, choć wzorzec i tu dopuszcza niewielkie, białe akcenty. 

Cechy małego münsterländera

A czym charakteryzuje się mały münsterländer? Najmniejszy wyżeł, choć od dużego münsterländera różni się tylko wielkością, ma swój własny wzorzec i uznawany jest za odrębną rasę. 

Wielkość małego münsterländera

W porównaniu z dużym münsterländerem ta rasa wydaje się o wiele drobniejsza:

 • maksymalna wysokość w kłębie u dorosłego psa wynosi maksymalnie 56 cm, a u suki jest to 54 cm;
 • psy ważą w przedziale od 15 do 17 kg, a przekroczenie normy może oznaczać początek sporych problemów z psim zdrowiem.

Umaszczenie małego münsterländera

Jakie umaszczenie jest typowe dla małego münsterländera? Jedyna zgodna ze wzorcem szata to biało-brązowe łaty. Czasami jednak ich są tak gęste, że pies z daleka sprawia wrażenie zwierzaka o jednolicie brązowym umaszczeniu. Brąz to wyłączny kolor głowy, w przypadku której wzorzec nie dopuszcza jasnych akcentów. 

Sierść małego münsterländera powinna mieć średnią długość, przy czym na uszach jest ona znacznie dłuższa. Warto wspomnieć, że sierść:

 • jest wodoodporna;
 • bardzo dobrze przylega do ciała i zapewnia psu bardzo dobrą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu mały münsterländer może spędzać czas na długich wędrówkach, bez względu na pogodę czy porę roku. 
Kliknij!
Komondor

Charakter rasy psa münsterländer

münsterländer - jak zadbać o dobrą formę münsterländera

Pies, o którym mowa, to typowy reprezentant ras myśliwskich, stworzonych z myślą o wykonywaniu konkretnych działań. Przekłada się to na temperament psa i jego charakter. Jakimi zachowaniami może cię zaskoczyć münsterländer? 

Mały münsterländer – zalety

Miłośnicy münsterländerów potrafią wymienić wiele powodów, dla których warto je docenić. Jakie atuty wskazywane są najczęściej? 

Wielkimi zaletami psa tej rasy są:

 • wytrzymałość i zapał do aktywnego wypoczynku w towarzystwie swojego opiekuna;
 • zamiłowanie do wody, cenione przez osoby uprawiające sporty wodne;
 • wierność i przywiązanie do opiekuna; 
 • duża cierpliwość i pozytywny stosunek do dzieci;
 • łagodność wobec innych psów; 
 • duża podatność na szkolenie
 • czuły węch;
 • odporność na warunki atmosferyczne;

Taki zwierzak z myśliwskim rodowodem jest świetnym partnerem dla tych osób, które lubią całodniowe wycieczki (również te górskie).

Mały münsterländer – wady

Mały münsterländer nie jest jednak idealny. Z jakimi wadami musisz się zmierzyć jako jego opiekun? Bez wątpienia jednym z największych problemów jest nadmierne przywiązanie do jednego opiekuna. Jeśli pies wybierze ciebie, będzie wymagał od większej uwagi niż od pozostałych członków rodziny. 

münsterländer
duży i mały münsterländer – pielęgnacja, hodowla i opis rasy 8

A inne wady? Te najczęściej wymieniane to:

 • skłonność do niszczenia. Brak odpowiedniej opieki (a przede wszystkim brak ruchu) sprawia, że münsterländer sam szuka sobie zajęć. Efekt? Wykopane dołki w ogródku lub pogryzione kable w mieszkaniu; 
 • silny instynkt łowiecki, nad którym – przy braku odpowiedniego szkolenia – bardzo ciężko jest zapanować; 
 • bardzo duża wrażliwość na zapachy, przez co nie można korzystać z niektórych środków chemicznych w domu;
 • skłonność do tarzania się w padlinie i taplania się w kałużach; 
 • silne przywiązanie do opiekuna lub jednego z członków rodziny, co może skutkować lękiem separacyjnym. 

Jakich warunków potrzebuje mały münsterländer? 

Mały münsterländer ma spore wymagania. Wynika to przede wszystkim z jego pierwotnej roli psa myśliwskiego. Czy taki zwierzak odnajdzie się w mieszkaniu? Sporo zależy od tego, jak wiele masz w tam miejsca, jak również od tego, jaki tryb życia prowadzisz. Szukasz psa kanapowego? Myślisz, że pies to żywa maskotka, której wystarczy wygodne posłanie i codzienna porcja pieszczot? Jeśli tak, münsterländer z pewnością nie spełni twoich oczekiwań, a ty nie sprawdzisz się jako jego opiekun. 

Kliknij!
Porcelaine

Gdzie najmniejszy wyżeł czuje się najlepiej?

Mały münsterländer potrzebuje sporo uwagi i przestrzeni, a pozostawiony sam sobie zaczyna z nudów psocić. Aby zapewnić mu dobre samopoczucie, musisz dostarczyć mu dużo zabawy i ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że jest to pies myśliwski, który najlepiej czuje się w lesie lub na łące. Mieszkanie, w którym musi spędzać większość dnia w samotności, niekoniecznie posłuży jego psychice i zdrowiu.

Jak zadbać o dobrą formę münsterländera? 

Münsterländer może przeżyć 12-13 lat. Jeśli chcesz, by twój pupil możliwie jak najdłużej utrzymał dobrą formę, musisz zapewnić mu odpowiednią opiekę. O czym musisz pamiętać? 

Najlepsza dieta – co powinien jeść münsterländer? 

Opieka nad tym zwierzakiem wymaga czasu, jednak podstawowe zasady pielęgnacji nie są trudne. Jako opiekun musisz znaleźć czas i na długie spacery, i na karmienie w odpowiedni sposób. Najlepszym posiłkiem będą gotowe karmy, tworzone z myślą o psach polujących. Dostarczą one twojemu pupilowi białka,witamin i minerałów, dzięki którym münsterländer będzie się prawidłowo rozwijać. Zachowaj jednak umiar podczas karmienia. Zbyt duże porcje mogą sprzyjać nadwadze, a ta dla każdego czworonoga jest bardzo dużym zagrożeniem. 

ABC skutecznej pielęgnacji najmniejszych wyżłów

Dla utrzymania psa tej rasy w dobrej kondycji ważne są też podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Jakie? Odpowiadamy. 

Münsterländery muszą być regularnie czesane, a do takiego zabiegu musisz wykorzystać odpowiednią szczotkę. Dzięki temu okres linienia nie będzie aż tak uciążliwy dla domowników, a utrzymanie psiej sierści w dobrym stanie będzie o wiele łatwiejsze. 

münsterländer - jego zdrowie

Co z kąpielami? 

 1. Taki zabieg pielęgnacyjny musisz wykonać w chwili, gdy pies jest już brudny. 
 2. Nie kąp jednak swojego münsterländera zbyt często. Każda kąpiel oznacza bowiem usunięcie z sierści powłoki ochronnej, niezbędnej do tego, aby zapewnić maksymalną ochronę nawet przed wyjątkowo trudnymi czynnikami atmosferycznymi. 
 3. O wiele ważniejsze jest dbanie o to, by utrzymać w czystości uszy i zęby pupila, a także na bieżąco kontrolować długość jego pazurów. 
Kliknij!
Bullmastiff

Münsterländer i jego zdrowie

Jakie choroby są najczęstsze wśród przedstawicieli tej rasy? Najczęściej münsterländer cierpi z powodu chorób genetycznych, np. dysplazji. Musisz też zwrócić szczególną uwagę na oczy swojego ulubieńca, ponieważ te psy są narażone na zaćmę. 

Kontroluj też na regularnie stan psiej sierści. Dość częstą przypadłością wśród münsterländerów jest dysplazja mieszków czarnych włosów – choroba, której najbardziej charakterystycznym symptomem jest wypadanie włosów o czarnym zabarwieniu. To choroba dziedziczna, którą można rozpoznać już w czwartym tygodniu życia zwierzaka. 

Mały münsterländer – hodowla w pigułce 

Hodowla psów myśliwskich wymaga doświadczenia i odpowiedzialności. Co musisz wiedzieć na ten temat? 

Mały münsterländer – szczeniaki

Szczeniaki tej rasy powinny dość wcześnie zostać poddane procesowi socjalizacji. Większość hodowców jeszcze przed wystawieniem pieska na sprzedaż oswaja go z ludźmi i ze strzałami (to ważne, gdyż w wielu regionach münsterländery wciąż są wykorzystywane przede wszystkim jako psy myśliwskie). 

Gdy szczeniak trafi pod twój dach, zacznij pracę nad jego zachowaniem. Dzięki temu münsterländer będzie posłuszny, a ty unikniesz poważniejszych problemów. 

münsterländer - dzieje rasy

Ile kosztuje münsterländer? 

Za szczeniaka tej rasy zapłacisz około 2000-2500 złotych. Ostateczna cena uzależniona jest od hodowcy i jego renomy. Nie daj się skusić promocyjnym ofertom i okazją cenowym. Modę na tę rasę psów myśliwskich chętnie wykorzystują pseudohodowcy, dla których ważniejsza od zdrowia psów jest prędkość ich rozmnażania. Decydując się na psa w promocji, możesz kupić zwierzaka obciążonego poważnymi chorobami genetycznymi. Słaby psiak będzie wymagał częstego leczenia i regularnych wizyt u weterynarza. 

Münsterländer – dzieje rasy

Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się pierwszy pies münsterländer?Wiadomo, że zarówno duży, jak i mały münsterländer są potomkami wyżła niemieckiego długowłosego – psa, który już w VIII-IX wieku był wykorzystywany do polowania na ptactwo wodne. 

Kliknij!
Seter angielski

Münsterländer jest rasą stosunkowo młodą, a jej początki sięgają przełomu XIX i XX wieku. Nazwa tych psów myśliwskich pochodzi od niemieckiego miasta Münster. Leży ono na terenie Dolnej Saksonii, pomiędzy Hamburgiem a Hanowerem. To właśnie tam, w krainie znanej z rozległych wrzosowisk, pojawiły się pierwsze czworonogi tej rasy. Szybko stały się popularne zarówno wśród myśliwych, jak i w kręgach niezwiązanych z łowiectwem. 

Münsterländer staje się psem nie tylko dla myśliwych

W okresie międzywojennym zmieniły się przepisy dotyczące polowań, a to sprawiło, że münsterländery straciły na znaczeniu jako psy myśliwskie. Stały się za to psami towarzyskimi, które mogą towarzyszyć osobom aktywnym. 

Dziś możesz się z nimi spotkać niemal w całej Europie. Münsterländer wciąż najliczniej spotykany jest w Niemczech, choć dobre hodowle tej rasy pojawiają się we Francji i w krajach skandynawskich. W Polsce jest to pies dość słabo znany. Jednak moda na prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia przekłada się na rosnącą popularność tych ras, które mogą towarzyszyć swoim opiekunom w trakcie treningów. 

Münsterländer i kilka ciekawostek o rasie

Czy wiesz, że: 

 • wyżły niemieckie długowłose, od których pochodzi münsterländer, w średniowieczu były nazywane ptasznikami? 
 • duży münsterländer różni się od małego münsterländera jedynie wysokością w kłębie, a mimo to przez kynologów został uznany za odrębną rasę? 
 • FCI uznała małego maünsterländera dopiero w 1964 roku? 
 • AKC oficjalnie uznało tę rasę w 2006 roku? 
münsterländer
duży i mały münsterländer – pielęgnacja, hodowla i opis rasy 9

Münsterländery mogą się okazać wspaniałymi towarzyszami dla tych osób, które prowadzą aktywny styl życia i mają czas na pracę ze swoim pupilem. Te inteligentne i żywiołowe psy mocno przywiązują się do swoich opiekunów, a dłuższe rozłąki są dla nich wielkim wyzwaniem. Jesteś osobą aktywną? Nie lubisz rutyny? Masz sporo czasu dla zwierzaka? Jeśli tak, münsterländer będzie dla ciebie odpowiednim pupilem.