Niestety, tak – mopsy mają tendencje do wypadania gałki ocznej. Nie one jedne, ponieważ jest jeszcze kilka takich ras psów. Nie bez powodu niektóre rasy brachycefaliczne to „ulubieńcy” lekarzy weterynarii. Przykładem są mopsy. Wypadające oczy – dlaczego tak się dzieje?!

Psy z krótką kufą, czyli które?

Psy z krótką kufą, czyli które?

Rasy brachycefaliczne to ogólna nazwa dla grupy ras, które łączy jedno: kufa u psa jest krótka. To m.in.:

Wypadnięcie gałki ocznej z oczodołu zdarza się najczęściej u psów reprezentujących rasy brachycefaliczne. Nie u wszystkich jednak tendencja ta jest jednakowa. Ten uraz jest dość częsty u takich psów, jak pekińczyki czy mopsy. Wypadające oczy u boksera czy buldoga angielskiego to raczej rzadkość. Choć łączy je skrócona kufa, każda rasa brachycefaliczna jest zbudowana inaczej, co ma wpływ na ich potencjalne problemy zdrowotne lub ich brak. Mops to jedna z ras, których to dotyczy.

Od czego to zależy?

Wypadnięcie gałki ocznej dla wielu właścicieli psów jest egzotyką. Jednak dla opiekunów mających pekińczyki, buldogi francuskie i mopsy wypadające oczy i inne problemy okulistyczne to często chleb powszedni. Choć nie są to jedyne rasy o krótkiej kufie, to właśnie im wypadnięcie gałki ocznej zdarza się najczęściej. Ich pyszczek jest bardzo mocno skrócony nawet w porównaniu choćby z bokserami. Cechą tych piesków są bardzo duże, czasem wręcz wyłupiaste oczy, szczególnie u psów w typie tych ras. W dodatku oczodół jest u nich często płytki… Nie ma się co dziwić, że u ras takich jak mopsy wypadające oczy to przykra norma…

Wypadnięcie gałki ocznej – jak to wygląda?

Wypadnięcie gałki ocznej – jak to wygląda?

Z pewnością nie jest to przyjemny widok! Na szczęście sytuacje, kiedy oko wypada całkiem i zwisa, są rzadkie. Najczęściej dochodzi do przemieszczenia gałki ocznej, która wysuwa się z oczodołu. Powieka nie może jej przykryć. Inne objawy takiego przemieszczenia gałki ocznej to:

  • zez;
  • źrenica niereagująca na bodźce;
  • krew w okolicy oka.

Widząc taką sytuację, nie próbuj działać sam. Możesz tylko zaszkodzić psu. Skontaktuj się z lekarzem wet. i do chwili dotarcia do kliniki chroń oko przed wysuszeniem.

Kiedy może dojść do wypadnięcia gałki ocznej?

Choć pewne typy psów mają do niej szczególny „talent”, zawsze może się zdarzyć, że psu wypadnie gałka oczna, niezależnie od rasy. Może być skutkiem kontuzji, walki, a nawet bardzo silnego pociągnięcia za smycz lub obrożę. U psów takich jak shih tzu czy mopsy wypadające oczy mogą się zdarzyć podczas zwykłej zabawy, a przy odrobinie pecha nawet bez większego wysiłku… Przemieszczenie gałki ocznej z oczodołu może być także spowodowane nowotworem umiejscowionym w tych okolicach. Jeżeli zauważysz, że coś dzieje się z okiem twojego psa, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Wypadające oko – jak mogę pomóc psu?

Wypadające oko – jak mogę pomóc psu?

Wypadające oczy wymagają szczególnego postępowania, ponieważ tu bardzo liczy się czas reakcji. Każda minuta jest na wagę złota! Im więcej czasu stracisz, tym mniejsza szansa, że uda się uratować wzrok u psa. W takiej sytuacji:

  • zachowaj zimną krew;
  • zadzwoń natychmiast do lecznicy weterynaryjnej i powiedz, co się stało;
  • nie pozwól psu pocierać oka łapą;
  • nie dopuść do przesuszenia oka – należy je regularnie nawilżać, gdyż pies sam tego nie zrobi.

Należy to robić roztworem soli fizjologicznej, kroplami nawilżającymi do oczu lub przegotowaną, letnią wodą. Jedź do lecznicy najprędzej.

Mopsy, wypadające oczy i skutki

Na miejscu lekarz weterynarii zbada oko i poda psu odpowiednie leki, w tym przeciwbólowe. Kontuzja ta niestety zalicza się do bardzo bolesnych! Następnie, jeśli tylko pies może być znieczulony, chirurgicznie „wsadza się” gałkę oczną do oczodołu oraz… zszywa powieki. Może zdarzyć się również, że weterynarz usunie oko całkowicie. Wszystko zależy od tego, z jak poważnym stanem pacjenta ma do czynienia. Wiele zależy od szybkiej reakcji opiekuna. Jej brak może uniemożliwiać uratowanie psiego oka. Niestety efektem wypadnięcia gałki ocznej często jest utrata wzroku przez psa.

Dla weterynarzy leczących mopsy wypadające oczy to standard

Dla weterynarzy leczących mopsy wypadające oczy to standard

Medycyna weterynaryjna niejedną patologię już widziała. Wysunięta gałka oczna nie jest niczym nowym dla lekarzy weterynarii. Szczególnie gdy regularnie przyjmują w gabinetach shih tzu i mopsy. Wypadające oczy znają aż za dobrze lub słyszeli masę historii takich przypadków. Wielu weterynarzy jest co najmniej sceptycznie nastawiona do wielu ras brachycefalicznych. Nie tylko z powodu wypadających oczu, ale też ich problemów z oddychaniem (tzw. BOAS, czyli przewlekła duszność typowa dla ras brachycefalicznych), skłonności wielu z nich do alergii i przerostu podniebienia miękkiego.

U niektórych ras brachycefalicznych, jak mopsy, wypadające oczy to problem, z którego wystąpieniem trzeba się liczyć. Dobrze wiedzieć, co wtedy należy robić. Dlaczego jednak rozmnaża się przesadnie zbudowane psy, których budowa ewidentnie może je narazić na tak poważny uraz? W pierwszej kolejności powinno się postawić na opamiętanie wśród (pseudo)hodowców oraz… nabywców szczeniąt.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.