Podstawowe informacje o mopsie

Kraj pochodzeniaChiny.
Klasyfikacja FCIGrupa 9: Psy ozdobne i do towarzystwa,
Sekcja 11: Małe molosowate.
Bez prób pracy.
UżytkowaniePies do towarzystwa.
Rozmiarwysokość w kłębie: od 30 do 36 cm
WagaIdealna waga: 6,3 – 8,1 kg. Pies ma być mocno umięśniony, czego nie należy mylić z nadwagą.
SzataDelikatna, gładka, miękka, krótka i błyszcząca; nie może być ani twarda, ani wełnista.
UmaszczenieSrebrna, brzoskwiniowa, płowa lub czarna. Kontrast między barwą szaty a pręgą grzbietową, maską i innymi znaczeniami musi być wyraźny.
Długość życia12–15 lat
CharakterWielki urok, dostojeństwo, inteligencja. Zrównoważony, wesoły i żywy.

Szukasz informacji o rasie? Mops jest psem o kwadratowej i masywnej sylwetce. To zdecydowanie krępy, mocny i dobrze umięśniony pies. Jego jest duża, ale zawsze proporcjonalna do tułowia. Na czole znajdują się zmarszczki, które powinny być wyraźne, ale nie nadmierne ani zwisające. Dużą wadą jest ściśnienie nozdrzy, które może prowadzić do problemów z oddychaniem. Mopsy charakteryzuje niewielki przodozgryz. Wypadanie języka czy widoczne cały czas zęby to problemy anatomiczne, które w opisie rasy nie są akceptowane.

Oprócz tego psy tej rasy mają duże i okrągłe ciemne oczy oraz małe uszy, które swobodnie zwisają i są nieco odchylone do tyłu. Ogon koniecznie skręcony i umieszczony ciasno przy biodrze. Wzorzec dopuszcza kilka kolorów umaszczenia. Najbardziej charakterystyczny jest psiak w kolorze brzoskwiniowym, jednak na wystawach dobrze oceniony będzie także osobnik o umaszczeniu czarnym, srebrnym oraz płowy. 

mops głowa
Nie każdy wie, że te urocze psiaki, znane ze swoich spłaszczonych pyszczków, mają bardzo długą historię. Dzieje tej rasy sięgają starożytnych Chin! Mopsy były początkowo hodowane przez chińskich cesarzy w czasach dynastii Han, gdzie traktowano je jak prawdziwe królewskie skarby. Dla współczesnych opiekunów psiaki także są ważne, warto okazywać im to na co dzień.

Jaki charakter mają mopsy?

Jaki jest charakter mopsa? Psiak jest tak popularny, ponieważ ma sympatyczne usposobienie. Psy tej rasy są bardzo bystre i pełne życia. Mają duży temperament i szybko reagują na zmiany w otaczającej je rzeczywistości. 

Jaki temperament mają psy rasy mops?

Jeśli myślisz nad kupnem takiego psa, koniecznie zapoznaj się z charakterystyką mopsa, dotyczącą jego zachowania. Ten niewielki psiak jest niezwykle czułym i kochającym towarzyszem. Nie są to zwierzęta kłopotliwe. Nie mają tendencji ani do niszczenia, ani do lęku separacyjnego.

Cechy idealnego właściciela dla mopsa

Pies rasy mops jest doskonałym kompanem praktycznie dla każdego. Doskonale poradzą sobie z takim czworonogiem dzieci, a także osoby starsze. Warto jednak pamiętać, że mają dosyć mocną tendencję do tycia. Rasa nadaje się więc tylko dla osób, które wiedzą, jak żywić psa w taki sposób, aby go nie przekarmiać. Idealny opiekun zadba nie tylko o jego żywienie, lecz również o pielęgnację skóry, oczy i uszu zwierzaka. 

Mops – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Wbrew obiegowej opinii o mopsach nie są one leniwe. Być może nie zdobywają medali w psich sportach, jednak chętnie spacerują i odkrywają nowe trasy. Świetnie czują się także w wodzie. Są doskonałymi pływakami. Tak jak wszystkie psy, powinny opanować przywołanie, chociaż na co dzień raczej nie oddalają się od opiekuna. Nie mają instynktu łowieckiego i gonienie za obiektami raczej je nie interesuje. Można więc uznać, że poziom aktywności mopsów jest raczej na średnim poziomie. 

Mops – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami

Zwierzaki są niezwykle towarzyskie, dlatego muszą być aktywną częścią życia rodzinnego. W stosunku do obcych zazwyczaj są serdeczne. Uwielbiają dzieci i są dla nich bardzo łagodne. Nie mają instynktu łowieckiego, dobrze dogadują się z innymi psami, kotami, a także pozostałymi małymi zwierzakami domowymi. Charakter mopsów sprawia, że są to idealni towarzysze niemal dla każdego.

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy mops?

Jak trenować psa rasy mops? To psy bardzo inteligentne i bystre, ale uparte. Nauka podstawowego posłuszeństwa nie zajmuje im wiele czasu. Sesje treningowe warto urozmaicać. Potrzebują bowiem motywacji i szybko się nudzą. W tym temacie trzeba także zaznaczyć, że są to bardzo wrażliwe istoty. Trzeba być w stosunku do nich łagodnym i delikatnym, ponieważ przejawy frustracji opiekuna i podniesiony głos mogą mocno go zranić. Zatem odpowiedź na pytanie, jak trenować psa rasy mops, powinna uwzględniać delikatność i wyczucie.

mopsy siedzą na deskach

Jak dbać o zdrowie mopsa?

Charakterystyka mopsa musi obejmować informacje o zdrowiu tej rasy. Jest to pies narażony na wiele schorzeń typowych właśnie dla tej rasy. Bardzo ważne jest więc, aby dbać o niego i dostosowywać warunki życia do potrzeb swojego pupila. Jedną z głównych trosk opiekunów jest waga mopsa. Jak wspomniano wcześniej, mają tendencję do tycia.

Jakie są najczęściej występujące choroby u mopsa?

Jakie są najczęstsze choroby rasy mops? Mogą cierpieć na zaburzenia układu oddechowego, które są bardzo typowe dla zwierząt ze spłaszczonymi czaszkami. Budowa anatomiczna może także zwiększać ryzyko problemów z oczami. Bardzo ważne jest to, aby wybierać psiaki bez wad rozwojowych, pochodzące ze sprawdzonych hodowli.

Wśród najczęstszych chorób rasy mops trzeba wymienić między innymi:

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
  • wnętrostwo u samców;
  • zaburzenia wzrostu;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • kamień nazębny.

Dieta i żywienie – jak dopasować do mopsa?

Kluczowe jest dostarczenie im pokarmu bogatego w białko, ale z umiarkowaną ilością tłuszczu, aby móc kontrolować wagę mopsa. Ważne jest, aby karmić go małymi porcjami, ale często, ponieważ mają tendencję do szybkiego jedzenia, co może prowadzić do problemów trawiennych. Warto pamiętać, że nadwaga to jedna z najczęstszych chorób tej rasy.

Jak pielęgnować psy rasy mops?

Pies mops ma krótką sierść, lecz gubi jej bardzo wiele. Linieje przez cały rok, jednak na wiosnę utrata włosów staje się szczególnie intensywna. Warto więc wiedzieć, jak dbać o tę rasę! Wypadająca sierść jest miękka i nie wbija się w podłoże, jednak trzeba ją zbierać. Ważne jest także przecieranie skóry między fałdami za pomocą specjalnego środka do pielęgnacji. Wiele mopsów ma także tendencję do infekcji skórnych, których w ten sposób można uniknąć. 

Wprowadzenie szczeniaka rasy mops do nowego domu

Przygarnięcie szczeniaka mopsa to wspaniałe doświadczenie. W pierwszych dniach ważne jest stworzenie spokojnego i bezpiecznego środowiska. Stopniowo przedstawiaj go domownikom i innym zwierzętom, pamiętając o zachowaniu spokoju i cierpliwości. Ważna jest również konsekwencja w szkoleniu, aby szczeniak mopsa zrozumiał granice i zasady domu. Regularne zabiegi pielęgnacyjne oraz zabawy wzmocnią więź z nowym członkiem rodziny.

mops leży na cieniowanym tle

Historia i pochodzenie rasy mops

Jest to bardzo stara rasą, której dokładna historia nie jest nam jednak znana. Jaka jest dokładna historia mopsów i ich popularności?

Pochodzenie i rozwój rasy mops

Początki hodowli tej rasy miały miejsce w Chinach około tysiąca lat temu. Wiemy, że były to psy, które towarzyszyły elitom na tamtejszych dworach. Podczas badań archeologicznych ich szkielety zostały znalezione w grobowcach bardzo szanowanych osobistości. Ze względu na charakter mopsy pasowały do wyższych sfer. Tak jak inne chińskie psy towarzyszące mogły być hodowane wyłącznie przez członków rodów królewskich. O ich istnieniu bardzo długo nie wiedziała nie tylko reszta świata, lecz także większość Chińczyków. 

Na świecie rasę rozpropagowali Brytyjczycy. Mopsy zaczęły pojawiać się także na angielskim dworze królewskim. Stamtąd rasa rozprzestrzeniła się na resztę Europy, a później na Stany Zjednoczone i Kanadę. 

Obecność rasy mops w Polsce

W Polsce po raz pierwszy wspomniano o tych psach już w XVIII wieku. Aż do lat 70. XX wieku psiaki nie cieszyły się dużą popularnością. Obecnie są powszechnie rozpoznawane i cenione jako towarzysze i członkowie rodziny. Zatem historia mopsa w Polsce jest dosyć długa, choć nie zawsze były na takim topie jak teraz.

mops czarny z zabawką

Ciekawe fakty i rekordy rasy mops

Rasa jest niezwykle popularna, jednak wiele faktów umyka nawet opiekunom czworonogów. Przekonaj się, czego nie wiesz o rasie mops!

Znane osobistości i historie związane z rasą mops

  • To pies, który jest oddanym towarzyszem wielu celebrytów. Ma go między innymi Hugh Laurie, czyli serialowy doktor House;
  • Rasa psa mops była popularna nie tylko wśród chińskich arystokratów. Psiaki tej rasy były obecne na dworach królowej Francji Marii Antoniny, a także Josephine de Beauharnais, pierwszej żony Napoleona;
  • Mopsy słyną z tego, że… chrapią. Wielu opiekunów ma prawdziwy problem ze spaniem w jednym pokoju z tym psem. 

Jaką rolę odgrywają psy rasy mops w pracy i służbie?

Te czworonogi nie są wykorzystywane w pracy czy służbie tak jak niektóre inne rasy psów. Główna rola towarzyska wynika z charakterystyki mopsa. Zwierzak jest przyjazny, spokojny i doskonale nadaje się do życia rodzinnego. Są to psy ceniące bliskość z ludźmi i idealnie pasujące do roli psa domowego. Warto wiedzieć, jak dbać o tę rasę, by zapewnić czworonogom jak najdłuższe i szczęśliwe życie.

mops biega po trawie

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy mops?

Szczeniaki tej rasy to obecnie wydatek około 5 tysięcy złotych. Mowa tu oczywiście o zwierzętach z rodowodem FCI. Stosunkowo wysoka cena mopsa wynika przede wszystkim z faktu, że są psami trudnymi w hodowli. Ich rozród jest utrudniony ze względu budowę miednicy. Wiele porodów odbywa się wyłącznie drogą cesarskiego cięcia, co samo w sobie jest kosztowne i niełatwe. Ma to wpływ na to, ile kosztuje mops.

Warto wspomnieć, że psy w tym typie często sprzedawane są przez pseudohodowców. Cena jest wówczas dużo niższa, jednak psy nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi przedstawicielami rasy. Co gorsza, rodzice szczeniaka są często dobierani przypadkowo, co skutkuje wadami rozwojowymi. Takie oferty omijaj szerokim łukiem. 

Jak długo żyją psy rasy mops?

Długość życia mopsa to kolejne ważne pytanie. W końcu każdy chce cieszyć się towarzystwem ulubieńca przez lata. Psy stosunkowo rzadko chorują i w dobrym zdrowiu dożywają nawet trzynastu lat. Warto jednak zaznaczyć, że są to psy brachycefaliczne, dlatego bardzo źle znoszą upały i nadmierny wysiłek. Dlatego to, ile lat żyje mops, może w dużej mierze zależy od standardu zapewnionej mu opieki. Warto więc zapewnić mu odpowiednią dietę, a także zaspokoić inne potrzeby fizyczne oraz psychiczne.

Czy rasa mops jest łatwa do szkolenia?

Chociaż nie są rasą najłatwiejszą do szkolenia, mogą być dobrze wychowane przy odpowiednim podejściu. Ich charakterystyczny upór wymaga cierpliwości i konsekwencji ze strony właściciela. Ważne jest, aby szkolenie było prowadzone w sposób pozytywny, z użyciem nagród i pochwał, co motywuje zwierzaki do nauki. Ponadto te inteligentne psy dobrze reagują na zabawy i aktywności umysłowe. Regularne, krótkie sesje szkoleniowe są bardziej efektywne niż długie i męczące treningi. Z właściwym podejściem mopsy mogą opanować podstawowe komendy i zachowania.

Czy rasa mops jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Pies może mieszkać praktycznie w każdym otoczeniu – mops w mieszkaniu na pewno nikogo nie zdziwi. Odnajdzie się także w domu z ogrodem. Świetnie nadaje się dla osób spokojnych i domatorów. Lubi zabawę i chętnie spaceruje, jednak intensywne wyprawy na długich dystansach to coś, za czym nie przepada mops. Życie w małej przestrzeni może być jednak męczące, dlatego też nie można zaniedbywać jego potrzeb związanych z ruchem i zabawą, a także tęsknotą za zwierzęcym towarzystwem.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 253 / 16.02.2011, wersja polska: luty 2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/253.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2011.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.