Wynika to nie tylko z sympatycznego charakteru tych psów, lecz także z ich bardzo charakterystycznego wyglądu. Wbrew pozorom lista chorób typowych dla tej rasy nie jest długa. Pies powinien jednak pochodzić z wiarygodnej hodowli i mieć zapewnione dobre warunki życia. Czy warto uczynić z mopsa swojego towarzysza? Dowiedz się o nim więcej!

Spis treści pokaż

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: od 30 do 36 cm;
masa ciała: od 6,3 do 8,1 kg
Szatasierść: gładka, miękka, krótka;
maść: brzoskwiniowa, płowa, szara, czarna; każda z pręgą grzbietową i maską
❤️ Długość życia12–15 lat
🐶 Charakterzrównoważony, żywy, wesoły, inteligentny, uparty

Mops – opis rasy i wygląd

Mops należy do małych psów. Jest psem o kwadratowej i masywnej sylwetce. We wzorcu bardzo wyraźnie zaznaczono, że zwierzak ten nie może mieć zbyt lekkiej budowy ciała. To zdecydowanie krępy, mocny i dobrze umięśniony pies. 

Kliknij!
Springer spaniel angielski

Jak wygląda mops?

Głowa mopsa jest duża, ale zawsze proporcjonalna do tułowia. Na czole znajdują się zmarszczki, które powinny być wyraźne, ale nie nadmierne ani zwisające. Czarny nos ma dobrze rozwinięte nozdrza. Dużą wadą jest ściśnienie nozdrzy, które może prowadzić do problemów z oddychaniem. Mopsy charakteryzuje niewielki przodozgryz, jednak ich żuchwa powinna być szeroka a siekacze – ustawione w prostej linii. W żadnym wypadku żuchwa nie może być krzywa. Wypadanie języka czy widoczne cały czas zęby to problemy anatomiczne, które w opisie rasy nie są akceptowane.

mops-wygląd

Mopsy mają duże i okrągłe ciemne oczy oraz małe uszy, które swobodnie zwisają i są nieco odchylone do tyłu. Tułów jest zwarty, krótki i dobrze zbudowany a ogon koniecznie skręcony i umieszczony ciasno przy biodrze. 

Jaki kolor ma mops i ile waży?

Wzorzec dopuszcza kilka kolorów umaszczenia. Najbardziej charakterystyczny jest mopsik w kolorze brzoskwiniowym, jednak na wystawach dobrze oceniony będzie także mops czarny, srebrny oraz płowy. Wszystkie mopsy mają czarną maskę oraz pręgę grzbietową, która przebiega od potylicy aż do ogona. Sierść mopsa jest krótka, miękka i delikatna. 

Mopsik powinien ważyć od sześciu do ośmiu kilogramów. Jest psem dobrze zbudowanym, jednak za jego wagę odpowiadają przede wszystkim mięśnie. Wszelkich symptomów nadwagi nie należy bagatelizować.

Mops – charakter

Mopsik jest ceniony przede wszystkim za swoje niezwykle sympatyczne usposobienie. Na pierwszy rzut oka pies wygląda niepozornie. Ze względu na przysadzistą sylwetkę może wydawać się nieco ociężały, jednak to tylko pozory. Mopsy są bardzo bystre i pełne życia. Mają duży temperament i szybko reagują na zmiany w otaczającej je rzeczywistości. 

Mops rasa psa – zdjęcia rodzinne z mopsikiem będą urocze.

mops-rasa psa

Mops jest niezwykle czułym i kochającym towarzyszem. Warto jednak mieć świadomość, że to pies jednego opiekuna. Wybierze sobie osobę, którą obdarzy największym uczuciem i będzie chodził za nią krok w krok. Mops wprawdzie dosyć dobrze znosi nieobecność opiekuna, jednak kiedy już znajdzie się on w zasięgu ich wzroku, pies staje się jego cieniem. 

Mopsy są niezwykle towarzyskie, dlatego muszą być aktywną częścią życia rodzinnego. Nie lubią pozostawać w tyle i nie zniosą wykluczenia. W stosunku do obcych zazwyczaj są serdeczne. Uwielbiają dzieci i są dla nich bardzo łagodne, dlatego spokojnie odnajdą się nawet w rodzinie z bardzo małymi dziećmi. 

Kliknij!
Owczarek francuski beauceron

O jakich cechach mopsików warto wiedzieć?

Dodatkowo, mopsy są niekłopotliwe. Nie mają tendencji ani do niszczenia, ani do lęku separacyjnego. Mimo wszystko samotne zostawanie w domu należy trenować cierpliwie i powoli. 

Wbrew obiegowej opinii mopsy nie są leniwe. Być może nie zdobywają medali w psich sportach, jednak chętnie spacerują i odkrywają nowe trasy. Świetnie czują się także w wodzie. Są doskonałymi pływakami. Tak jak wszystkie psy, powinny opanować przywołanie, jednak na co dzień raczej nie oddalają się od opiekuna. Nie mają instynktu łowieckiego i gonienie za obiektami raczej ich nie interesuje. 

Mops – charakterystyka szkolenia

Mopsy to psy bardzo inteligentne i bystre. Nauka podstawowego posłuszeństwa nie zajmuje im wiele czasu. Sesje treningowe warto urozmaicać. Mopsy potrzebują bowiem motywacji i szybko się nudzą. W tym temacie warto także zaznaczyć, że mopsik jest bardzo wrażliwą istotą. Trzeba być w stosunku do niego łagodnym i delikatnym, ponieważ przejawy frustracji opiekuna i podniesiony głos mogą mocno go zranić. 

Mops rasa psa – długość życia i zdrowie

mops-długość życia

Mops to pies specyficznie zbudowany, jednak niekoniecznie przez budowę jest narażony na wiele schorzeń typowych właśnie dla tej rasy. Bardzo ważne jest jednak to, aby dbać o psa i dostosowywać warunki życia do potrzeb mopsa. Pies zdrowie ma przecież często lepsze, jeśli będziesz o nie dbać.

Typowe choroby mopsów

Mopsy mogą cierpieć na zaburzenia układu oddechowego, które są bardzo typowe dla zwierząt ze spłaszczonymi czaszkami. Budowa anatomiczna może także zwiększać ryzyko problemów z oczami. Bardzo ważne jest to, aby wybierać mopsy bez wad anatomicznych, pochodzące ze sprawdzonych hodowli. Inne potencjalne problemy zdrowotne to:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • wnętrostwo u samców;
 • zaburzenia wzrostu;
 • dysplazja stawów biodrowych;
 • kamień nazębny.

Ile żyje mops?

Mopsy stosunkowo rzadko chorują i w dobrym zdrowiu dożywają nawet trzynastu lat. Warto jednak zaznaczyć, że są to psy brachycefaliczne, dlatego bardzo źle znoszą upały i nadmierny wysiłek. Aktywność w życiu mopsa jest bardzo ważna, jednak powinna być dostosowana do możliwości psa. Niewielka ilość podszerstka nie chroni także dostatecznie przed zimnem. Gdy panują bardzo niskie temperatury, mopsik może potrzebować ubranka. 

Mops pies – pielęgnacja 

Mops ma krótką sierść, lecz gubi jej bardzo wiele. Linieje przez cały rok, jednak na wiosnę utrata włosów staje się szczególnie intensywna. Wypadająca sierść jest miękka i nie wbija się w podłoże, jednak trzeba ją zbierać. 

Kliknij!
Bearded collie

Luźne włosy najlepiej zebrać za pomocą gumowej rękawicy. Przyda się także szczotka z twardym włosiem, która sprawi, że na meble i podłogi nie przedostanie się zbyt wiele sierści. 

Pielęgnacja skóry mopsów i ich dieta

Ważne jest także przecieranie skóry między fałdami za pomocą specjalnego środka do pielęgnacji. W przeciwnym razie może rozwinąć się tam stan zapalny. Wiele mopsów ma także tendencję do infekcji skórnych, których w ten sposób można uniknąć. 

Mopsy mają często nadwagę. Wynika to z bardzo dużego apetytu, jakim wyróżniają się te psy. Jedzą dużo i bardzo chętnie, dlatego ich żywienie powinieneś starannie przemyśleć. Koniecznie korzystaj z dobrej jakości karmy. Warto także porozmawiać z dietetykiem na temat wprowadzenia diety BARF

Mopsy – szczeniaki i hodowla

Mopsy to zwierzęta o specyficznej budowie czaszki. Właśnie dlatego przed zakupem szczeniaka warto bardzo dobrze rozważyć wybór odpowiedniej hodowli. Rasa jest uznawana przez FCI, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli poszukasz hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Związek Kynologiczny w Polsce jest jedyną organizacją w naszym kraju, która ma prawo do wystawiania rodowodów FCI.

mops-szczeniaki i hodowla

O czym pamiętać, kupując małego mopsa?

Przed zakupem mopsa warto będzie skorzystać z rad miłośników rasy i zasięgnąć opinii. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Dobry hodowca będzie otwarty na wszystkie zadawane mu pytania, pozwoli także na wizytę w hodowli. Skorzystaj z tej okazji, ponieważ to pozwala ci na poznanie rodziców swojego szczeniaka. 

W pewnym momencie trendem hodowlanym było maksymalne skrócenie kufy psa. Obecnie hodowcy odchodzą od tej praktyki, ponieważ w przytłaczającej większości psy rodziły się deformacjami czaszki, które utrudniały im oddychanie i normalne funkcjonowanie. Przy wyborze hodowli trzeba więc być bardzo ostrożnym. 

Mops – cena

Szczeniaki mopsa to obecnie wydatek około 5 tysięcy złotych. Mowa tu oczywiście o zwierzętach z rodowodem FCI. Stosunkowo wysoka cena za tę rasę wynika przede wszystkim z faktu, że mopsy są psami trudnymi w hodowli. Ich rozród jest utrudniony ze względu budowę miednicy. Wiele porodów odbywa się wyłącznie drogą cesarskiego cięcia, co samo w sobie jest kosztowne i niełatwe. Ma to wpływ na to, ile kosztuje mops. 

Warto wspomnieć, że psy w typie mopsa często sprzedawane są przez pseudohodowców. Cena jest wówczas dużo niższa, jednak psy nie mają wiele wspólnego z prawdziwymi mopsami. Co gorsza, rodzice szczeniaka są często dobierani przypadkowo, co skutkuje wadami rozwojowymi. Takie oferty powinieneś omijać szerokim łukiem. 

Kliknij!
Cavapoo

Mops rasa – historia rasy

Mops jest bardzo starą rasą, której dokładna historia nie jest nam jednak znana. Jedna z najbardziej prawdopodobnych hipotez zakłada, że zwierzęta te rozprzestrzeniły się na świecie, wędrując razem z kupcami po Jedwabnym Szlaku. 

Początki hodowli mopsów miały miejsce w Chinach około tysiąca lat temu. Wiemy, że były to psy, które towarzyszyły elitom na tamtejszych dworach. Podczas badań archeologicznych szkielety mopsów zostały znalezione w grobowcach bardzo szanowanych osobistości. Tak jak inne chińskie psy towarzyszące, mopsy mogły być hodowane wyłącznie przez członków rodów królewskich. O ich istnieniu bardzo długo nie wiedziała nie tylko reszta świata, lecz także większość Chińczyków. 

Popularność mopsów poza Chinami

Na świecie rasę rozpropagowali Brytyjczycy, którzy w pewnym okresie dziejów rozpoczęli handel z Chinami. Mopsy zaczęły pojawiać się także na angielskim dworze królewskim. Stamtąd rasa rozprzestrzeniła się na resztę Europy, a później na Stany Zjednoczone i Kanadę. 

Za hodowlę i stworzenie wzorca współczesnych mopsów odpowiedzialni są Brytyjczycy, chociaż do miana kraju pochodzenia rasy pretendowała także Holandia. Dzisiaj mopsy są niezwykle popularne na całym świecie. Przez pewien czas nie miały dobrej prasy ze względu na niezbyt korzystne praktyki hodowlane. Obecnie jednak psy tej rasy są chętnie wybierane i trudno się temu dziwić. 

Mops pies – dla kogo?

Mops jest doskonałym kompanem praktycznie dla każdego. Jego sympatyczne i bardzo delikatne usposobienie sprawia, że to doskonały pies dla rodzin z dziećmi. Mopsy są bardzo bystre, inteligentne i żywe, jednak ich energia utrzymuje się na standardowym poziomie. Doskonale poradzą sobie z takim czworonogiem także osoby starsze. 

Warto jednak pamiętać, że mopsy mają dosyć mocną tendencję do tycia. Rasa nadaje się więc dla osób, które wiedzą jak żywić psa w taki sposób, aby go nie przekarmiać. Nadwaga wpływa na wiele chorób i znacznie skraca życie zwierzęcia. Idealny opiekun mopsa zadba nie tylko o jego żywienie, lecz również o pielęgnację skóry, oczy i uszu zwierzaka. 

mops-dla kogo

W jakiej przestrzeni mops czuje się komfortowo?

Mops może mieszkać praktycznie w każdym otoczeniu. To piesek, który doskonale nadaje się do mieszkania w bloku. Odnajdzie się także w domu z ogrodem. Świetnie nadaje się dla osób spokojnych i domatorów. Lubi zabawę i chętnie spaceruje, jednak intensywne wyprawy na długich dystansach to coś, za czym nie przepada.

Kliknij!
Gończy francuski biało-pomarańczowy

Mops a inne zwierzęta domowe

Mopsy są niezwykle przyjazne i serdeczne w stosunku do ludzi. Zazwyczaj świetnie dogadują się także z innymi psami. Z powodzeniem mogą mieszkać w stadzie i to nie tylko przedstawicieli swojej rasy. Jeżeli jednak mops jest jedynym psem w domu, powinien regularnie odbywać spacery razem z innymi pieskami. Odpowiednia socjalizacja pozwoli mu na rozwój prawidłowych kontaktów wewnątrzgatunkowych. Mopsy dogadają się także z kotami i małymi zwierzętami. Nie mają instynktu łowieckiego. Z natury są spokojne i łagodne. 

Mops – zdjęcia

Mops – ciekawostki

 • mops to pies, który jest towarzyszem wielu celebrytów. Ma go między innymi Hugh Laurie, czyli serialowy doktor House;
 • mopsy rodzą się z ciemnym futerkiem, które z czasem jaśnieje;
 • mops czarny występuje o wiele rzadziej niż inne odmiany kolorystyczne;
 • mops był symbolem zakonu masońskiego;
 • mopsy słyną z tego, że… chrapią. Wielu opiekunów ma prawdziwy problem ze spaniem w jednym pokoju z tym psem. 

W dzisiejszych czasach hodowcy mopsa robią wszystko, aby pies tej rasy był jak najzdrowszy. We wzorcu uaktualnionym w 2011 roku wyraźnie odchodzi się od zbyt krótkiej kufy. Dzięki temu zwierzęta są zdrowsze i mają mniej problemów z oddychaniem. Mopsy są dosyć popularną rasą, dlatego jeżeli szukasz sympatycznego i łagodnego psiego przyjaciela o niewielkich rozmiarach, z pewnością będzie to dobry wybór. Przed zakupem szczeniaka upewnij się jednak, że zwierzak pochodzi z dobrej hodowli zarejestrowanej w ZKwP.

Popularne imiona dla psa rasy mops

Popularne imiona dla psa rasy mops to:

 • Luna;
 • Lola;
 • Maks;
 • Bruno;
 • Nela.

Inne rasy małych psów to m.in.:

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy mops?

Szczenięta mopsa kosztują od 2000 zł do nawet 5000 zł.

Czy mops cierpi?

Wiele zależy od tego, z jakiej linii kupisz psa. Coraz więcej jest hodowli, które normalizują wygląd rasy, tzn. psy nie mają tak skróconej szyi czy płaskiej kufy. Pies, którego dotkną schorzenia rasy, bez leczenia na pewno cierpi.

Czy pies mops szczeka?

Tak, ale niezbyt dużo i nie za głośno. Wynika to poniekąd z budowy anatomicznej.

Co to jest pies mops?

Mops to niewielka rasa psa pochodząca z Chin, zaliczana do typu dogowatego. Obecnie służy głównie za psa do towarzystwa.

Kliknij!
Kangal

Czy mopsy niszczą?

Z zasady nie są to psy, które czynią duże zniszczenia w domu. Niemniej sfrustrowany pies może zniszczyć sprzęty, jeśli nie będzie miał żadnego zainteresowana ze strony człowieka.

Czy mopsy są dobre dla dzieci?

Zazwyczaj psy tej rasy nie mają problemu z tym, aby dogadać się z dziećmi. Pamiętaj jednak, że nad kontaktami na linii pies i dziecko powinien czuwać dorosły człowiek.

Ile godzin śpi mops?

Psy tej rasy śpią nawet do 14 godzin dziennie. Nie są też specjalnie aktywne, co wynika z ich anatomii.

Dlaczego mops śmierdzi?

Mops nie powinien mieć nieprzyjemnego zapachu, jeśli jest zdrowy i zadbany. Nieprzyjemna woń może wynikać np. z infekcji skóry czy uszu, a także nieprawidłowej pielęgnacji fałd skórnych.

Jak wychować psa mopsa?

Rasa ta nie jest trudna w ułożeniu. Wystarczą cierpliwość i konsekwencja. Nie zapominaj też o socjalizacji i przyzwyczajaniu psa do nietypowych sytuacji.

Czy mopsom mogą wypaść oczy?

Niestety jest to możliwe i wynika z budowy czaszki. Zazwyczaj wypadanie oczu jest efektem urazu lub uderzenia.

Czy pies rasy mops jest agresywny?

Zazwyczaj mops nie ma skłonności do agresji. Zachowania agresywne mogą się pojawić jako efekt choroby i odczuwanego bólu. Niekiedy też wynikają z genetyki albo nieprawidłowego ułożenia psa.

Czy mopsy mają problemy z oddychaniem?

Tak, rasa ta ma często poważne problemy z oddychaniem. To efekt budowy tchawicy i spłaszczonej kufy.

Skąd pochodzi rasa psa mops?

Mopsy to stara rasa pochodząca z Chin.

Na co chorują mopsy?

Mopsy narażone są na wiele chorób dotykających oczu. Mogą to być m.in. wypadanie oczu, ale również zespół suchego oka i wrzody oraz infekcje rogówki. Prócz tego zdarzają się alergie i choroby skóry. Psy są bardziej podatne na zapalenie mózgu i mają problemy z oddychaniem.

Co jest nie tak z mopsem?

Podstawowym problemem w przypadku mopsów jest ich budowa. Skrócona szyja wpływa na kształt tchawicy, a charakterystyczna czaszka sprawia, że oddychanie jest trudniejsze. Wpływa to też na zwiększone ryzyko wypadania oczu.

Jak widzi mops?

Z uwagi na miejsce, w jakim zlokalizowane są oczy mopsa, jego pole widzenia jest ograniczone i ma mniej niż 270 stopni, jak w przypadku ras z długą kufą.

Jak często można kąpać mopsa?

Nie zaleca się kąpieli częściej niż raz w miesiącu. Najlepiej kąpać psa, gdy tego potrzebuje.

Jak długo żyje mops?

Psy tej rasy żyją do 12 do 15 lat.

Czym czesać mopsa?

Z uwagi na krótką sierść temu psu wystarczy szczotka z miękkiego, naturalnego włosia albo silikonowe zgrzebło.

Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.