Mocznica u psa nie daje o sobie znać, aż do momentu, w którym 75% nerek ulegnie uszkodzeniu. Objawy, które świadczą o niewydolności nerek, są bardzo niepokojące i różnią się w zależności od psa. Mogą to być wymioty, drgawki, ogólne osłabienie organizmu, jak i brak wydolności oddechowej. Przewlekła niewydolność nerek to bardzo niebezpieczna choroba, której można zapobiec dzięki regularnym wizytom w gabinecie weterynaryjnym.

Jak dbać o psie nerki, czyli mocznica u psa

Choroby u zwierząt są bardzo zdradliwe. Po pierwsze, wiele z nich nie daje żadnych objawów w pierwszym stadium. Po drugie psy, jak i koty nie mają możliwości podzielenia się z właścicielem tym, że źle się czują lub coś je po prostu boli. O tym, że ze zwierzakiem coś jest nie tak, opiekun dowiaduje się na ogół już na dość zaawansowanym etapie choroby. Nie inaczej jest w przypadku niewydolności nerek, którą potocznie nazywa się mocznicą u psa.

Mocznica u psa dotyka psy po 8. roku życia, ale badania kierunkowe należy przeprowadzać już u psiaków, które skończyły 5 lat. Nerki u psa są dość wrażliwym organem, który może zostać uszkodzony w wyniku innych chorób, do których zalicza się także odkleszczowa babeszjoza. Również choroby bakteryjne, urazy mechaniczne, jak i zła dieta mogą doprowadzić do przewlekłej niewydolności nerek.

Kogo mocznica u psa dotyka najczęściej?

Im starszy pies, tym szansa na to, że pupil zmagać się będzie z chorobą nerek, jest wyższa. Jednak również i rasa ma znaczenie. Mocznica u psa jest stosunkowo popularną chorobą wśród wielu ras. Badanie krwi w kierunku jej wykrycia powinno się przeprowadzać minimum raz w roku u psów ras, takich jak:

Choć są to rasy szczególnie narażone, nie można zapominać, że mocznica u psa może wystąpić bez względu na rasę, dlatego również i popularne kundle powinny być poddawane profilaktycznym badaniom przez lekarza weterynarii.

Jakie objawy daje mocznica u psa?

Uszkodzenie nerek u psa przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. Dopiero niemal całkowite ich wyniszczenie prowadzi do ostrej niewydolności nerek, której objawy są nagłe. To przede wszystkim gwałtowny i zauważalny spadek ilości moczu, a często nawet całkowite zatrzymanie. Mogą dochodzić do tego wymioty i biegunka, a pies staje się apatyczny.

Bardzo charakterystyczny jest również zapach z pyska, który przypomina mocz, co oznacza, że mocznik znajduje się w krwiobiegu psa. Mocznica u psa przy ostrej niewydolności nerek jest stanem zagrożenia i wymaga natychmiastowej ingerencji weterynarza. Zatrucie moczem można wyleczyć tylko poprzez podanie kroplówki z antybiotykami, a dodatkowo pies powinien mieć wykonane USG nerek.

Mocznica u psa. Czy da się ją leczyć?

Nefronom w nerce nie można przywrócić funkcji, dlatego też mocznica u psa jest chorobą, z którą czworonóg będzie musiał funkcjonować do końca życia. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można schorzenie zatrzymać, co znacznie wydłuży życie pupila.

W momencie wystąpienia ostrej niewydolności nerek stosuje się przede wszystkim kroplówki z dodatkiem leków przeciwwymiotnych, które wspomagają oczyszczanie organizmu z mocznika. Dodatkowo następuje suplementacja potasu, którego niedobór jest powszechny podczas zatrucia mocznikiem. Lekarz weterynarii z pewnością poda pupilowi także leki wychwytujące fosfor, aby obniżyć jego poziom w organizmie.

Przy przewlekłym problemie nerkowym oprócz kroplówek bardzo ważne są leki obniżające ciśnienie oraz zwiększające poziom czerwonych krwinek.

Mocznica u psa a badania profilaktyczne

Gdy mowa o zdrowiu zwierząt, należy pamiętać, że jednym z najważniejszych elementów, które pomagają czworonożnym pupilom zachować formę, jest odpowiednia dieta. Powinna ona być dopasowana do rasy, do potrzeb i przede wszystkim do ruchu, dlatego warto skorzystać z porad zwierzęcych dietetyków. W przypadku niewydolności nerek u psa jego dieta również powinna ulec zmianie, ale nie wolno robić tego na własną rękę, a jedynie po wykonaniu badań i konsultacji z lekarzem.

Mocznica u psa jest chorobą, którą można wykryć jedynie poprzez regularne badanie moczu oraz krwi. To właśnie podczas analizy pod mikroskopem można wychwycić na przykład zbyt wysoki poziom kreatyniny, który świadczy o problemie z narządem, jakim są nerki.

Mocznica u psa nie jest chorobą śmiertelną, choć nieleczona faktycznie może prowadzić do śmierci pupila. Rokowania psów, u których choroba została wykryta we wczesnym stadium, są naprawdę wysokie! Nawet jeśli wymagana jest okresowa dializa, nie oznacza to, że pies nie może cieszyć się wspaniałym życiem. Najważniejsze to regularnie badać zwierzaka – tylko w ten sposób można zapobiec gwałtownemu atakowi choroby!

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.