Mnicha nizinna (łac. Myiopsitta monachus monachus) to gatunek papugi o średniej wielkości. Wywodzi się z Ameryki Południowej (z Argentyny, Boliwii, Paragwaju i Urugwaju), a aktualnie jest wprowadzany do hodowli w wielu zakątkach świata.

Wraz z aleksandrettą obrożną stanowią gatunki papug wykazujące najlepsze przystosowanie do chłodnego klimatu. Do tej pory udało się wyhodować już kilka odmian kolorystycznych tych ptaków. Dowiedz się więcej na temat hodowli tego gatunku papug.

Mnicha nizinna – charakterystyka papugi

Dziko żyjące mnichy nizinne mają pióra w kolorze zielono-szarym z niebieskimi końcówkami na skrzydłach, a także pomarańczowy dziób. Czoło, policzki i pierś są jasnoszare. U dorosłych samców na piersi tworzy się ciemniejszy wzór. Pozostała część ciała (poza niebieskimi lotkami pierwszorzędowymi) ma zieloną barwę, ale uda od zewnętrznej strony są żółte albo jasnozielonkawe.

Natomiast w niewoli wyhodowano parę mutacji kolorystycznych, m.in.: albinotyczną (białą), lutino (żółtą), niebieską, a także cynamonową. Ptaki te w niewoli dożywają od 15 do 20 lat, zdarza się, że niektóre osobniki żyją nawet 30 lat.

Mnicha nizinna – hodowla ptaków

Mnicha nizinna to rozmowna papuga, niemniej jednak, aby nauczyć ją mówić należy poświęcić jej dużo czasu. Oczywiście jak większość ptaków tego typu może wydawać bardzo drażniące i nieprzyjemne dla ludzkiego ucha dźwięki, aczkolwiek odpowiednie wychowanie może przyczynić się do tego, że papuga zatraci piskliwe dźwięki i zastąpi je odgłosami z otoczenia.

Przygotowując wolierę dla mnich nizinnych należy pamiętać, aby była ona zbudowana z metalu, ponieważ ptaki te bez problemu zniszczą wszystkie plastikowe i drewniane elementy konstrukcji. Woliera powinna być wyposażona w półkę zawieszoną niewiele poniżej sufitu, aby ptaki mogły tam gniazdować.

Najlepiej funkcjonują w grupach od 3 do 5 parek. Ponadto są stosunkowo odporne na zimno, więc mogą przebywać na zewnątrz przez okrągły rok, pod warunkiem że będą mieć zapewnioną ochronę przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Niemniej jednak podczas szczególnie mroźnych zim lepiej przenieść je do wnętrza.

Mnicha nizinna – lęgi

Mnicha to jedyna papuga, która nie wykorzystuje do lęgów dziupli i jam, tylko samodzielnie buduje gniazdo. Mało tego, często są to zbiorowe konstrukcje, które powstają jedne przy drugim, tworząc jedno wielkie gniazdo, niekiedy sięgające aż 3 m średnicy i masę około 200 kg. Zdarza się, że budowa takiego gniazda trwa kwartał.

Czas lęgów trwa u nich od listopada do marca. Wówczas samiczka składa od 1 do 11 białych jajeczek, które wysiaduje przez następne 3 – 4 tygodnie. Pisklęta przebywają w gnieździe około 40 dni.

Mnicha nizinna (łac. Myiopsitta monachus monachus) to gatunek papugi o pięknym ubarwieniu, które szybko się uczą mówić, pod warunkiem że poświęca im się odpowiednią ilość uwagi. To towarzyskie ptaki, więc najlepiej trzymać je w grupie w dużej przydomowej wolierze zbudowanej z metalowych elementów, których ptaki nie będą mogły zniszczyć.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.