Psy, tak samo, jak ludzie, mają dwa komplety zębów – stałe i mleczne. Większość psiaków podczas swoich pierwszych urodzin ma już wszystkie mleczaki wymienione na stałe zęby. Proces ten jednak trwa i w różnych przypadkach może mieć różny przebieg. Czy o mleczaki u psa trzeba dbać? Jeśli tak, to w jaki sposób? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kiedy psu rosną pierwsze zęby?

Szczeniaki rodzą się głuche, ślepe i całkowicie pozbawione uzębienia. Dopiero między trzecim a czwartym tygodniem życia zaczynają wyżynać się pierwsze siekacze. Nieco później, bo między piątym a szóstym tygodniem, pojawiają się kły. Na końcu, w trzecim miesiącu życia, szczeniak zyskuje zęby trzonowe.

W wieku dziewięciu tygodni piesek powinien już mieć 28 zębów mlecznych. Proces ich wyżynania się (podobnie jak u ludzkich dzieci) może powodować dyskomfort, pieczenie i swędzenie. Sytuację poprawia żucie, dlatego koniecznie zaopatrz się w dostosowane do wielkości pyszczka gryzaki.

Jak dbać o mleczaki u psa?

Jeżeli masz w swoim domu dorastające szczenię, staraj się regularnie kontrolować to, co dzieje się w jego pysku. Sprawdzaj, czy wszystkie mleczaki u psa pojawiają się na czas. W odpowiednim momencie powinny zacząć wypadać, a na ich miejsce wyrastać zęby stałe.

Czasami zdarza się tak, że stałe zęby wyrastają pomimo tego, że ich mleczne odpowiedniki jeszcze nie wypadły. Zjawisko takie określa się jako przetrwały ząb mleczny. Może ono prowadzić do pojawienia się w przyszłości wad zgryzu. Jeżeli mleczaki u psa nie wypadły pomimo obecności zębów stałych, warto udać się z takim problemem do lekarza weterynarii. Podczas każdej wizyty w gabinecie w celach zaszczepienia malucha proś weterynarza o kontrolę stanu pyszczka.

Mleczaki u psa – nauka higieny jamy ustnej

Pierwsze miesiące życia psa to idealny moment na rozpoczęcie treningu mycia zębów. Zaopatrz się w specjalną szczoteczkę do zębów dla psów i kotów i stopniowo oswajaj pupila z manewrowaniem przy jego zębach i dziąsłach. Małego pieska o wiele łatwiej nauczyć prawidłowych nawyków. Tylko regularne szczotkowanie zębów będzie zapobiegało gromadzeniu się osadu i tym samym powstawaniu kamienia nazębnego. Niektóre rasy mają do niego większą tendencję, jednak jest on groźny dla każdego osobnika.

Kiedy następuje wymiana zębów u szczeniąt?

Wymiana zębów mlecznych na stałe to proces, który rozpoczyna się między trzecim a czwartym miesiącem życia. Pierwsze wypadają siekacze i kły, a dopiero potem przychodzi czas na zęby trzonowe i przedtrzonowe. Proces wymiany zębów powinien zakończyć się mniej więcej w dziewiątym miesiącu życia, jednak u niektórych czworonogów może się nieco przeciągnąć.

Pamiętaj, że mleczaki u psa są bardzo delikatne. Trzeba więc bardzo uważać przy zabawie szarpakiem ze szczeniakami. Zbyt intensywne gryzienie i szarpanie może doprowadzić do wad psiego zgryzu w przyszłości.

Uzębienie psa trzeba kontrolować od momentu, kiedy się pojawi. Okres szczenięctwa jest doskonały na wprowadzenie dobrych nawyków higienicznych. Te z kolei znacznie zmniejszają ryzyko kamienia oraz chorób dziąseł i przyzębia na dalszym etapie życia twojego pupila.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.