Na przegrzanie szczególnie narażone są młode szczeniaki, staruszki oraz rasy o krótkiej kufie, np. bokser. Odpowiednia opieka podczas upalnej pogody pozwala uniknąć groźnego dla życia udaru cieplnego. Basen, specjalna kamizelka lub mata chłodząca dla psa to coraz popularniejsze i chętniej kupowane akcesoria. Z naszego artykułu dowiesz się, czym się kierować, wybierając matę.

Czy pies się poci?

Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na łapach, pomiędzy palcami. To trochę za mało, by móc skutecznie schłodzić organizm w bardzo gorący dzień. Dla porównania, ludzie mają gruczoły potowe na niemal całym ciele, stąd znacznie lepiej znoszą skwar niż ich pupile. Aby się schłodzić, psy ziajają. W wyjątkowy upał dyszenie jednak może nie wystarczać. Z tego powodu bardzo ważne jest zapewnienie pupilowi wody i chłodnego miejsca, aby nie doszło do przegrzania i groźnego w skutkach udaru cieplnego.

Uwaga na przegrzanie!

Objawy przegrzania to:

  • wzmożone ziajanie;
  • ślinienie się;
  • suche błony śluzowe;
  • osłabienie.

Musisz szybko działać. Schłodzenie zwierzaka jest bardzo ważne. Nie wolno jednak robić tego gwałtownie. Możesz zaszkodzić psu! Przenieś go w chłodniejsze miejsce i podaj wodę. W dalszej kolejności możesz spróbować schłodzić go mokrym ręcznikiem lub zachęcić do położenia się na specjalnej macie chłodzącej dla psa. Jeśli mimo Twoich starań nic nie pomaga, za to pojawiają się biegunki, wymioty lub co gorsza drgawki i otępienie, nie zwlekaj! Są to częste objawy udaru. Jak najszybciej zabierz pupila do lecznicy weterynaryjnej!

Sposoby na schłodzenie psa w upał

Zapewnienie psu cienia i stałego dostępu do chłodnej, świeżej wody to oczywista sprawa, ale może okazać się to niewystarczające. Oto sposoby na przetrwanie gorących dni:

  • basen z chłodną wodą;
  • kilka kostek lodu w misce z wodą;
  • specjalne zabawki do lizania, wypełnione zmrożoną mokrą karmą lub masłem orzechowym;
  • psie lody: mrożone kawałki mięsa lub owoce (dopilnuj, by jadł je powoli);
  • rozłożony na podłodze mokry ręcznik;
  • kamizelka lub mata chłodząca dla psa.

Jeśli masz w domu klimatyzację lub chociaż wentylator, koniecznie je włącz. Niestety budynki w upalnym słońcu nagrzewają się bardzo szybko.

Mata chłodząca dla psa: co to takiego?

Jest to specjalny produkt, którego zadaniem jest ochłodzenie psa za każdym razem, gdy z niej korzysta. Stanowi nowoczesną alternatywę dla mokrego ręcznika rozłożonego na podłodze lub basenu, szczególnie gdy np. mieszkasz w bloku. Jak to działa? Mata chłodząca dla psa może być np. wypełniona specjalną substancją, który pod wpływem ciężaru leżącego na niej pupila zaczyna zmieniać temperaturę. Utrzymuje temperaturę niższą od temperatury otoczenia. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że chłodzi psa nawet przez kilka godzin. Oprócz tego jest łatwa w obsłudze i czyszczeniu.

Mata chłodząca dla psa: rodzaje

Istnieje kilka typów mat. Różnią się przede wszystkim wkładem chłodzącym. Najczęściej spotykane są maty:

  • żelowe: specjalny żel schładza się wskutek kontaktu z ciężarem ciała psa;
  • na wodę (zimną wodę z kranu nalewa się do środka maty);
  • na lód (na specjalne wkłady do zamrożenia przed użyciem).

Jak wybrać matę chłodzącą dla psa?

Wybierając matę chłodzącą dla psa, musisz przede wszystkim kierować się potrzebami i cechami twojego pupila. Należy on do ras nagich lub krótkowłosych, takich jak grzywacz chiński czy doberman? Na macie „zasilanej” lodem może mu być za zimno. Taka mata może być odpowiednia dla psów o grubym futrze, jak bobtail czy alaskan malamut. Jeśli z kolei twój psiak ma tendencję do gryzienia przedmiotów, unikaj mat żelowych.

Kiedy mata chłodząca dla psa się sprawdzi?

Mata jest doskonałym wyborem do domu lub mieszkania. Jest przydatna szczególnie wtedy, gdy nie masz możliwości schłodzić pomieszczenia klimatyzacją lub wentylatorem. Mata chłodząca dla psa przyda się także podczas wyjazdów, również na wystawę lub zawody. Niestety nie zawsze możesz przewidzieć pogodę, zwłaszcza że terminy takich imprez podawane są wcześnie, a wyjazd planowany z wyprzedzeniem. Warto wtedy rozłożyć psiakowi matę w cieniu i postawić obok miskę wody. Pamiętaj, by nigdy nie zmuszać psa do leżenia na macie, jeśli sam tego nie chce i wyraźnie nie czuje się na niej komfortowo.

Co oprócz maty chłodzącej? Dla psa najważniejsza jest woda!

Choć mata pomaga psu radzić sobie z upałem, nie jest i nie powinna być jedynym stosowanym rozwiązaniem. Najważniejszy jest dostęp do świeżej wody. Zawsze podczas skwaru:

  • pamiętaj o nawodnieniu psiaka;
  • zapewnij mu jak najwięcej cienia i chłodu;
  • zmień nieco godziny spacerów, by nie odbywały się w największy upał;
  • unikaj chodzenia po rozgrzanym chodniku i asfalcie.

Podczas spacerów możesz używać kamizelki chłodzącej. Działa podobnie jak mata chłodząca dla psa. Jeżeli masz psa rasy długowłosej, nie strzyż go! Grube futro stanowi ochronę nie tylko przed mrozem, ale i przed upałem.

Nie zostawiaj psa w samochodzie!

Co roku policja i miłośnicy zwierząt apelują o niezostawianie psów w aucie. Nawet z uchylonymi oknami, zaparkowane w cieniu, stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo w upale! Przy temperaturze około 35 stopni na dworze, w środku nagrzewa się do niemal 50 stopni Celsjusza! Nie ma niestety skutecznego sposobu na schłodzenie zwierzaka zamkniętego w samochodzie. Ani zostawienie mu wody, ani specjalna mata chłodząca dla psa, ani żaden inny sposób nie zda tu egzaminu. Nigdy więc nie zostawiaj psiaka samego w samochodzie!

Coraz gorętsze lata są dla psiarzy prawdziwą zmorą. Obojętnie, czy będzie to basen, kamizelka czy mata chłodząca – dla psa wszystko, co pomoże mu nieco się ochłodzić, jest na wagę złota. Nigdy też nie zapominaj o cieniu i wodzie dla swojego pupila.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.