Jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Egipcie to Marsa Alam. Nurkowanie należy niewątpliwie do największych atrakcji tego kurortu. Co przyciąga doświadczonych nurków i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę? Z pewnością przepiękna rafa koralowa i świetna widoczność w wodzie. Zastanawiasz się, ile kosztuje nurkowanie w Egipcie? Marsa Alam i podwodny świat poznasz bliżej po lekturze naszego tekstu. Tego dowiesz się z naszego przewodnika!

Nurkowanie Egipt Marsa Alam – jak zacząć?

W Marsa Alam znajduje się wiele centrów szkoleniowych, w których certyfikowani nurkowie mogą wypożyczyć sprzęt lub wynająć przewodnika. Jeśli jednak nie masz jeszcze takiego certyfikatu, nic straconego! W Marsa Alam nurkowania możesz się nauczyć na miejscu, uczęszczając na kurs. Jego przebieg będzie zależał od tego, ile masz czasu na naukę i jakie umiejętności chciałbyś opanować.

Nurkowanie próbne w Marsa Alam

Nurkowanie próbne to opcja dla osób, które chcą się dowiedzieć, czy taki rodzaj aktywności wodnej jest dla nich. Sprawdzi się również dla tych, którym nie zależy na certyfikacie, a mimo to chcą zobaczyć świat pod wodą. Osoby zainteresowane nurkowaniem próbnym najpierw uczestniczą w szkoleniu teoretycznym. Następnie schodzą pod wodę z osprzętem, pod okiem instruktora.

kup bilety

Kursy nurkowe PADI w Marsa Alam

Podstawowym stopniem w nurkowaniu jest tzw. OWD (Open Water Diver). Taki kurs uprawnia do nurkowania na otwartych wodach do głębokości 18 m. Kurs PADI OWD możesz zrobić w Marsa Alam. Nurkowania możesz na nim się uczyć od 3 do 4 dni. Już go przeszedłeś, ale zależy ci na pogłębieniu wiedzy i doświadczenia? Możesz zaktualizować certyfikat do stopnia zaawansowanego, czyli AOWD (Advanced Open Water Diver). Posiadacze takiego certyfikatu mogą nurkować do głębokości 30 m i uzupełnić swoje umiejętności o konkretne specjalizacje (nurkowanie wrakowe, nocne itp.).

Zobacz też:
Sea Life Berlin – niesamowity podwodny świat w sercu stolicy Niemiec

Marsa Alam – snorkeling

Alternatywą dla nurkowania z osprzętem jest snorkeling, czyli pływanie tuż pod powierzchnią wody z płetwami i maską z rurką. Ten rodzaj aktywności wodnej nie wymaga uzyskania certyfikatu. Jeśli chcesz, możesz także w ten sposób podziwiać podwodne życie zwierząt. 

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na nurkowanie w Marsa Alam.

Nurkowanie Marsa Alam – ceny

Jeśli chcesz poznać podwodny świat Marsa Alam, nurkowanie będzie cię trochę kosztowało. Ile zapłacisz? Oto orientacyjne kwoty:

 • nurkowanie próbne – od 40 do 60 €;
 • nurkowanie z przewodnikiem dla osób certyfikowanych – od 30 do 50 €;
 • snorkeling (nurkowanie z rurką) – od 10 do 40 € – Kup bilety
 • kurs OWD PADI – od 300 do 400 €;
 • kurs AOWD PADI – od 200 do 300 €.

Jeśli wybierzesz pakiety kilku nurkowań w dowolnym centrum szkoleniowym, możesz liczyć na niższe ceny za jedno nurkowanie. Najczęściej można je rozłożyć na kilka dni, co okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Ceny poszczególnych nurkowań będą się różnić. Wpływ na koszty ma miejsce nurkowania oraz to, czy odbywa się ono z brzegu, czy z łodzi. 

Gdzie nurkować w Marsa Alam?

Zastanawiasz się, w którym miejscu pod wodą w Marsa Alam możesz liczyć na najpiękniejsze widoki i spotkania z morskimi stworzeniami? Poniżej przedstawiamy naszą listę najlepszych miejsc nurkowych w Egipcie w Marsa Alam. Nurkowanie w tej miejscowości jest możliwe w różnych ciekawych lokalizacjach. Pamiętaj jednak, aby wybrać takie miejsce, które pasuje do twoich umiejętności.

Miejsce
Charakterystyka
Sha’ab Samadai Reef
Miejsce to zwane jest domem delfinów. Można tam bowiem spotkać te urocze i towarzyskie stworzenia. Zaletą jest dobra widoczność, dzięki której można podziwiać charakterystyczną rafę koralową w kształcie księżyca.
Marsa Abu Dabbab
To przepiękna rafa koralowa, którą zamieszkują tysiące stworzeń morskich. Można tutaj spotkać żółwie.
Fury Shoals
Znajdziesz tu podwodne jaskinie i tunele, które tworzy piękna rafa koralowa.
Wrak Hamada
Jeśli odwiedzisz to miejsce w Marsa Alam, nurkowanie będzie intrygujące. Mieści się tu wrak zatopionego w 1993 roku statku. Można tam spotkać też ciekawe organizmy, na przykład mureny.
Elphinstone Reef
To jedno z najlepszych miejsc do eksplorowania rafy koralowej na świecie.
The Brothers Islands
To ogromna ściana rafy koralowej. Można tam zobaczyć mnóstwo organizmów żywych, w tym również kilka gatunków rekinów.
Daedalus Reef
Jest to potężna rafa koralowa przeznaczona do eksploracji przez doświadczonych nurków.
Sataya Reef
Można tutaj spotkać delfiny. Rafa koralowa tworzy w tym miejscu jaskinie i tunele.

Marsa El Alam nurkowanie – jakie zwierzęta można zobaczyć?

Delikatnie falująca rafa koralowa w Egipcie z pewnością przyciąga najwięcej turystów na dno morza. To jednak nie wszystko! Pod wodą można spotkać wiele gatunków ryb i innych organizmów żywych. To również jest ogromnym przeżyciem, szczególnie dla początkujących nurków. Zastanawiasz się, jakie zwierzęta możesz spotkać w wodach Marsa Alam? Nurkowanie pozwoli ci zobaczyć chociażby:

 • rekiny rafowe;
 • rekiny młoty;
 • rekiny wielorybie;
 • płaszczki;
 • delfiny;
 • żółwie;
 • mureny;
 • skorpeny;
 • ławice ryb;
 • skrzydlice; 
 • jeżowce;
 • ośmiornice; 
 • meduzy;
 • ryby krokodyle.
Zobacz też:
Zoo Wrocław – najstarszy ogród zoologiczny w Polsce

Marsa Alam nurkowanie – zdjęcia

Marsa Alam nurkowanie – wideo