Istnieje wiele krzyżówek znanych ras psów, które współcześnie zyskują dużą popularność. Obok maltipoo można wymienić chociażby labradoodle’a, pomsky czy labstaffa. W przeszłości takie krzyżówki miały zazwyczaj na celu uzyskanie najlepszych zwierząt do pracy w danej dziedzinie. Obecnie robi się to dla celów estetycznych lub zminimalizowania ryzyka wystąpienia czynników alergizujących. Pies maltipoo to ostatnio coraz częściej spotykane zwierzę, dlatego warto poznać podstawowe informacje na jego temat.

Maltipoo – pies wyglądający jak pluszak

Maltipoo – pies wyglądający jak pluszak

Omawiane psy to dość młoda mieszanka maltańczyków i pudli. Najczęściej przy hodowli używa się najmniejszych odmian pudli, które przypominają wzrostem maltańczyki. Rezultatem takiej krzyżówki są zwierzęta o lekko kręconej sierści i niewielkim wzroście. Mają one zazwyczaj mniej więcej 20–30 cm wzrostu w kłębie i ważą maksymalnie 5 kilogramów. Nadają się zatem do łatwego złapania i przeniesienia, np. wtedy, gdy szybko się zmęczą. Mimo wdzięcznego wyglądu przywodzącego na myśl maskotkę należy pamiętać, że jest to żywe, czujące stworzenie, którego nie można skrzywdzić ani porzucić, gdy się znudzi.

Maltipoo czarny i inne rodzaje umaszczenia

Psy rasy maltańczyk występują jedynie w białej odmianie umaszczenia, jednak pudle mogą mieć wiele różnych kolorów. Zdarzają się oczywiście białe osobniki, jednak równie często można spotkać także inne warianty kolorystyczne. Obejmują one barwy od tzw. apricot, czyli biszkoptowego, przez rude i brązowe, aż do czarnego. Czasami barwa ulega małej zmianie wraz z rozwojem zwierzęcia – jasne młode psy z wiekiem ciemnieją, rzadziej na odwrót. Oprócz tego często czasem występują również białe plamki, przede wszystkim na piersi, łapach czy ogonie.

Zobacz też:
Thai ridgeback – azjatycki pies o silnym charakterze i niezwykłej aparycji

Czy rasa maltipoo jest zarejestrowana?

Maltipoo formalnie nie jest osobną rasą, ponieważ nie została zarejestrowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Wiele osób uważa, że to jedynie kwestia czasu, ponieważ popularność psów dynamicznie rośnie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że brak wpisu oznacza także brak jednolitego wzorca. Może to być polem do różnego rodzaju manipulacji. Podczas wybierania miejsca zakupu szczeniaka musisz zorientować się, czy nie masz do czynienia z pseudohodowlą. Powinieneś prześledzić rodowód rodziców oraz wypytać właścicieli o często występujące choroby. W przypadku wątpliwości zrezygnuj z zakupu.

Maltipoo – idealny piesek dla alergików?

Maltipoo – szczeniaki idealne dla alergików?

Maltańczyki nie mają klasycznej sierści, a charakterystyczne włosy i podobne cechy odziedziczył po nich maltipoo. Wiele osób uważa zatem, że psy te nie będą uczulać alergików. Jest to niestety błędne założenie. Czynnikami alergizującymi są przede wszystkim wydzieliny zwierząt, a więc ślina, mocz i kał. Omawiane psy cechują się stosunkowo małą ilością białek, które najczęściej jest odpowiedzialne za występowanie alergii, jednak wciąż białka te występują. Psy te mogą zatem uczulać w mniejszym lub tym samym stopniu co inne zwierzęta i dużo zależy od danego osobnika, a także właściciela i jego alergii.

Maltipoo – charakter i usposobienie tych psów

Maltipoo – charakter i usposobienie tych psów

Rasa maltipoo łączy otwartość maltańczyków i inteligencję pudla. To połączenie daje wesołe i bystre pupile, które świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Są one bardzo aktywne i żywe, jednak nie będą wybitnymi kompanami do bardzo długich spacerów. Wolą bowiem nieco krótsze aktywności z licznymi przerwami. Pupile te są bardzo absorbujące i często domagają się uwagi przez cały dzień (a nawet noc). Nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o obecność innych zwierząt czy przedstawicieli tej samej rasy, a wobec dzieci są nastawione przyjaźnie. Nie należy zaniedbywać ich wychowania, ponieważ rozpieszczony maluch przemieni się w psa uprzykrzającego życie.

Zobacz też:
Wycie psa – jak poradzić sobie z tym problemem?

Czy istnieje hodowla psów maltipoo w Polsce?

Czy istnieje hodowla maltipoo w Polsce?

Na fali popularności tej hybrydy w Polsce powstało kilka hodowli rasy. Warto jednak pamiętać, że apricot maltipoo i inne odmiany kolorystyczne nie są rasą zarejestrowaną, zatem ciężko jest wymagać od hodowców okazania oficjalnych dokumentów. Dobrze zatem szczególnie przyjrzeć się hodowli i zweryfikować, czy występują w niej nadużycia.

Maltipoo – cena psów w Polsce

Mimo że maltipoo nie są rasą jako taką, to ich ceny przypominają koszty zakupu psów rasowych. Potrafią one wynosić około 2000 do 3000 zł, choć zdarzają się też droższe szczenięta. Znacząco niższe ceny powinny z kolei wzbudzić twoje wątpliwości i raczej odstraszyć niż zachęcić do zakupu. Warto bowiem wydać na psa nieco więcej i mieć pewność zdrowego zwierzęcia, niż później ponosić koszty licznych na wizyt u lekarza weterynarii w celu eliminowania skutków wad genetycznych.

Maltipoo to wyjątkowo modna mieszanka maltańczyka i pudla. Wybierając te psy, należy zwrócić szczególną uwagę na hodowców oraz wiarygodność hodowli.