Maltańczyk miniaturka to rasa często poszukiwana przez niedoświadczone osoby, które marzą o niewielkim piesku. Najlepiej takim, który zmieści się w torebce i nie zajmie zbyt wiele miejsca w małym mieszkaniu. Czy wiesz jednak, że nadmierna miniaturyzacja bardzo zagraża psom? Sprawdź, dlaczego próba kupna maltańczyka miniaturki nie jest dobrym pomysłem!

Pies rasy maltańczyk – charakterystyka i opis rasy

Maltańczyki to rasa niewielkich, nieco niepozornych psów przypominających pluszowe zabawki. Ich wygląd bywa jednak zwodniczy – maltańczyki to psy bardzo inteligentne, które chętnie i szybko się uczą. Psiaki bardzo mocno przywiązują się do opiekuna i uwielbiają spędzać z nim czas. Choć jest to bardzo miłe i podbija serca wielu ludzi, rodzi także problemy.

Maltańczyki to psy do towarzystwa, które nie wymagają zbyt wiele ruchu. Potrzebują codziennego spaceru, ale nie trzeba pokonywać z nimi wielu kilometrów. Nadają się więc zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla seniorów.

maltańczyk miniaturka na trawie

Problemy wychowawcze

Pieski nie lubią zostawać same w domu. Jeśli więc planujesz zakup psa tej rasy i pracujesz, będziesz musiał od pierwszych dni przyzwyczajać szczenię do takiej sytuacji. Drugim problemem, o którym warto wspomnieć, jest to, że psiaki tej rasy są dość szczekliwe.

Hałasują zwykle w pobliżu obcych, dając w ten sposób znać opiekunowi o możliwym, zbliżającym się niebezpieczeństwie. Obcym, którzy wykazują łagodne zachowania, łatwo jednak zyskać ich sympatię!

Wzorzec rasy: wygląd, waga i rozmiar

Psy tej rasy są niewielkie.Ich waga wynosi ok. 4 kg, a wysokość w kłębie dochodzi do 25 cm. Maltańczyki występują też wyłącznie w białym umaszczeniu (odcień kości słoniowej jest dopuszczalny).

Jeśli więc znajdziesz ogłoszenie sprzedaży psiaków, których sierść jest czarna czy brązowa, na pewno pochodzi ono z pseudohodowli. Wzorzec FCI nie dopuszcza innego niż białe umaszczenia!

Psiaki te mają czarne oczy, średniej wielkości głowy oraz dłuższą od kufy czaszkę. Te niewielkie białe pieski występują w 4 odmianach:

  • amerykańskiej;
  • angielskiej;
  • niemieckiej;
  • koreańskiej.

Te ostatnie, uznane przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) oraz FCI, są jedyną dopuszczalną formą maltańczyka miniaturki. Muszą jednak mieć potwierdzone koreańskie pochodzenie (najlepiej przez Korea Kennel Federation, odpowiednik ZKwP). Cena takiego pieska może więc być bardzo wysoka – zwykle przekracza 10 000 zł!

maltańczyk miniaturka w samochodzie

Pies maltańczyk miniaturka nie istnieje! Co warto wiedzieć o miniaturowych maltańczykach z rodowodem?

Pomysł na wyhodowanie maltańczyka miniaturki nie jest niczym nowym i nie narodził się w XX w. Pierwsze próby pomniejszania piesków podejmowano już w XVII i XVIII w.! Wówczas jednak nie istniał jeszcze wzorzec rasy, więc hodowcy nie bardzo wiedzieli, do jakich wymiarów psiaka powinny dążyć.

Obecnie, zwłaszcza w Internecie, znajdziesz wiele ogłoszeń, gdzie rzekomo właściciele hodowli oferują szczeniaki maltańczyka miniaturki za darmo lub za wysokie kwoty. Dowiesz się z nich, że dorosły pies będzie ważył 2,5 kg albo nawet 1,5 kg!

Nie licz jednak na to, że uda ci się bliżej poznać miejsce hodowli albo zobaczyć warunki, w jakich przebywają czworonogi. I właśnie to powinno wzbudzić twoją czujność!

Pseudohodowla a miniaturyzacja rasy

Aby pies maltańczyk stał się miniaturką, pseudohodowcy najczęściej stosują jedną z dwóch popularnych metod. Dopuszczają do rozrodu najmniejsze i najsłabsze osobniki z miotu albo… krzyżują rasy. W efekcie faktycznie rodzą się niewielkie szczenięta.

Są one jednak niezwykle podatne na choroby serca (i jego genetyczne wady) oraz problemy z kręgosłupem. Suczka maltańczyk miniaturka może też urodzić szczenięta, które już po kilku miesiącach zaczną cierpieć na takie schorzenia jak:

  • anemia (niedożywienie);
  • zespolenie wrotno-oboczne;
  • nawracające przeziębienia;
  • choroby neurologiczne.

Kwestią sporną etycznie pozostaje także dopuszczanie do krycia, a potem porodu, suczek z wagą poniżej wzorca. Często takie działanie wiąże się z nienaturalnie dużym wysiłkiem dla ich organizmu!

maltańczyk miniaturka siedzi na liściach

Dlatego też, jeśli planowałeś kupno psa tej rasy, jeszcze raz przemyśl swoją decyzję. Być może, zamiast wspierać pseudohodowców, zainwestujesz w normalnych rozmiarów pieska pochodzącego z legalnej hodowli? Wciąż przecież będzie on niewielki, a dodatkowo – zdrowy i energiczny!

Dieta maltańczyka miniaturowego

Maltańczyk to mały piesek o ogromnym apetycie! Zadbaj więc, aby podawać mu odpowiednie porcje pełnowartościowej karmy i nie pozwalać na podjadanie! Inaczej twój pupil szybko stanie się otyły, a jego sierść straci swój blask i piękny wygląd. Co konkretnie powinien jeść maltańczyk?

Sprawdzą się karmy oznaczone przez producentów jako odpowiednie dla małych ras psów. Możesz też samodzielnie przygotowywać pokarm dla ulubieńca zgodnie z zasadami diety BARF.

Zwróć wówczas uwagę, aby nie podawać pieskowi zbyt dużych kości lub kawałków mięsa. Bierz pod uwagę, że maltańczyk miniaturka może cierpieć na problemy z trawieniem, a także liczne alergie.

Jak dbać o maltańczyki – pielęgnacja piesków tej rasy

Dbając o wygląd pupila, warto mieć świadomość, że maltańczyk jest jedną z najstarszych ras na świecie! Pieski hodowano zarówno w starożytnym Egipcie, jak i Rzymie czy Grecji. Od zawsze maltańczyki były psami towarzyszącymi, nigdy nie pracowały. Stąd też ogromną wagę przywiązywano do ich wyglądu.

Do dziś przedstawiciele tej rasy mogą poszczycić się wyjątkową, bardzo miękką i lśniącą, sierścią. Podstawą pielęgnacji psiaka jest szczotkowanie jego włosów. Najlepiej robić to codziennie, po spacerze. Aby odpowiednio pielęgnować pupila, trzeba będzie również regularnie go kąpać.

Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie (i np. po spacerach w terenie nie wyczesywać ze splątanych włosów liści czy kawałków trawy), skorzystaj z usług groomera (psiego fryzjera). Profesjonalista podetnie włosy twojego maltańczyka, a tobie łatwiej będzie utrzymać je w nienagannym porządku.

Pamiętaj, że pielęgnacja maltańczyka miniaturki może być znacznie utrudniona. Psy te często mają złej jakości włos, który jest wełnisty i zbija się w kołtuny.

Zdrowie maltańczyków miniaturek

Maltańczyki normalnych, naturalnych rozmiarów (nie maltańczyki miniaturki) należą do dość zdrowych psów. Mogą jednak u nich zdarzać się problemy ze stawami, takie jak wypadanie rzepki. Bardzo rzadko u maltańczyków występuje również tzw. syndrom WSDS (shaker dog syndrom), czyli syndrom drżenia białych psów.

Jego objawem jest niewielkie drżenie ciała psiaka, które można skonsultować z lekarzem weterynarii. Pamiętaj także, że maltańczyki nie mają podszerstka. W związku z tym ich okrywa włosowa w czasie niskich, zimowych temperatury bywa niewystarczającą ochroną.

Maltańczyki mają tendencję do przeziębień w takim czasie, warto więc zapewnić im dodatkową ochronę i zakupić odpowiednie ubranko. O wiele więcej chorób dotyka tzw. maltańczyki miniaturki. Poza już wymienionymi dodać należy:

  • występowanie kamienia nazębnego;
  • niedrożność kanalików łzowych;
  • problemy ze spojówkami.

Profilaktyka zdrowotna

O zdrowie maltańczyka warto zadbać także poprzez profilaktykę, w tym niezbędne okresowe szczepienia ochronne. Pierwsze z nich wykonuje się już u kilkutygodniowych szczeniąt. Jeśli więc zechcesz kupić starszego pieska, sprawdź jego książeczkę zdrowia. Znajdziesz w niej właśnie m.in. wszelkie informacje na temat szczepień, którym poddano szczenię.

Jak wybrać nowego przyjaciela? Dobrze sprawdź hodowlę!

Zamierzasz kupić maltańczyka? Przede wszystkim pamiętaj, aby zdecydować się na pieska standardowych rozmiarów, nie maltańczyka miniaturkę! Następnie dobrze wybierz hodowlę. Dobra na pewno nie będzie sprzedawać zminiaturyzowanych psów. Weź pod uwagę kolor oferowanych szczeniąt.

Sprawdź, czy hodowca chętnie podaje ci wszystkie ważne informacje oraz nie stawia ograniczeń, kiedy poprosisz o możliwość odwiedzenia hodowli. Ważne jest także, czy działalność danego hodowcy została zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce.

Jak to sprawdzić? Możesz nazwę hodowli wpisać w wyszukiwarkę na stronie Związku. Jeśli wolisz, zapytaj samego hodowcę – o ile będzie miał odpowiednie dokumenty, powinien ci je pokazać.

O co pytać przy zakupie psa lub suczki?

Kiedy już znajdziesz dobrą hodowlę, nie bój się pytać! Dzięki temu rozwiejesz wiele wątpliwości. Dowiesz się, czym karmiony był szczeniak i co podawać mu w domu.

Poznasz typowe zachowania rasowych maltańczyków, co pomoże ci ewentualnie szybko rozpoznać wszystkie nieprawidłowości. Możesz zapytać, co hodowca sądzi o maltańczyku miniaturce – to wiele powie ci o jego etyce.

Kiedy już piesek znajdzie się w twoim domu, nie wahaj się też dzwonić i zadawać dodatkowych pytań. W razie konieczności od razu korzystać też z pomocy lekarza weterynarii. Wszystko to ułatwi ci zadanie, nawet jeśli jesteś niedoświadczonym psim opiekunem. Pomoże ci też odzyskać pewność siebie podczas spędzania czasu z maluchem.

Maltańczyki to urocze, pełne energii i żywiołowe psiaki. Świetnie nadają się na towarzyszy seniorów albo kompanów podczas dziecięcych zabaw. Standardowa waga maltańczyka nie jest wysoka – to małe zwierzęta. Pies maltańczyk miniaturka, czyli wersja skarłowaciała, zwykle choruje. Szanujący się hodowca nie dopuszcza do narodzin tak małych psów w swojej hodowli.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.