Znane osoby wyznaczają trendy, a moda, która dzięki nim nastaje, może mieć naprawdę różne oblicza. To, jakie zwierzaki są popularne, często także ma źródło w gwiazdorskich fanaberiach. Celebrytki noszące małe pieski to jednak już przeszłość.

Gwiazdy ekranu, estrady i internetu upodobały sobie bardziej nietypowe zwierzęta, np. jeże, ostronosy czy małpki. Jedną z tych ostatnich jest małpka kapucynka. Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda, co najbardziej lubi i ile kosztuje? W naszym artykule opiszemy tego uroczego i energicznego zwierzaka. Sprawdź, czy w Polsce jego hodowla ma sens. Przeczytaj więcej i sprawdź, czy w tym przypadku warto podążać za trendami!

Małpka kapucynka – nowa moda na salonach

Czy można przyciągnąć czyjąś uwagę bardziej niż poprzez pojawienie się z małpką kapucynką na salonach? Trudno temu zaprzeczyć. Czy jednak trzymanie kapucynki w domu jest dobrym pomysłem? Okazuje się, że tak. Takie zwierzę może zostać oswojone, udomowione i towarzyszyć człowiekowi. Kapucynka jest bardzo inteligentnym stworzeniem. Może nauczyć się pływać, malować, a nawet opiekować się swoimi ukochanymi właścicielami. Ty również chcesz dołączyć do osób, które mają taką małpkę? Najpierw sprawdź, co to za gatunek.

Małpa kapucynka – występowanie w naturze

Małpy kapucynki to ssaki z rzędu małpokształtnych i z rodziny płaksowatych. Początkowo występowały wyłącznie w Ameryce Południowej i były tam już od epoki oligoceńskiej. Z czasem przeniosły się także na inne kontynenty. Ich współczesna popularność wśród bogatych osób wynika przede wszystkim z tego, że to zwierzaki urocze, niewielkie i bardzo towarzyskie. Niektórzy właściciele uważają nawet, że zachowują się jak małe dzieci. Wyróżniają się niewielkim rozmiarem ciała i długim ogonem. Mają też urocze, duże oczy, w których zakochały się już największe gwiazdy ekranu.

Kliknij!
Pandka ruda – niewielki i tajemniczy zwierzak rodem z Azji. Poznaj ją bliżej!
małpka kapucynka - dawniej i dziś

Małpka kapucynka i jej gatunki – poznaj trzy małpki domowe

Można wyróżnić trzy gatunki małpy z rodziny płaksowatych. Są to: 

  • kapucynka białoczelna;
  • kapucynka czarno-biała;
  • kapucynka czubata. 

Wszystkie opisujemy szerzej w kolejnej części naszego artykułu.

Kapucynka białoczelna

Kapucynka białoczelna (inaczej Cebus albifrons) zamieszkuje tereny Kolumbii i kilka państw Ameryki Południowej. Małpka kapucynka białoczelna nie zalicza się do zbyt dużych zwierząt. Długość jej ciała to maksymalnie 45 cm. Jednak za jej małym ciałkiem wije się zawsze większy od niej ogon, który może mieć nawet 50 cm. Samce są większe (dorosłe osobniki ważą około 3,4 kilograma), natomiast samice nie przekraczają 2,9 kg. Kapucynkę białoczelną wyróżnia także jasnobrązowe umaszczenie.

Kapucynka czarno-biała

Małpka kapucynka czarno-biała, czyli Cebus capucinus, jest nieco mniejsza od białoczelnej. Jak wynika z obserwacji, 30 cm to jej maksymalna długość ciała. Warto podkreślić, że także w tym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy ogon małpki kapucynki czarno-białej jest dłuższy od niej samej, czyli osiąga długość ok. 40 cm. Kapucynka z tego gatunku nie jest zbyt ciężka. Waży bowiem zazwyczaj od 1 do 4 kg. Obecnie tę odmianę można spotkać w wielu państwach, ale początkowo występowała jedynie w Ameryce Środkowej. Kapucynka czarno-biała żyje 30 lat.

małpka kapucynka - czarno biała

Kapucynka czubata

Małpka kapucynka czubata (o łacińskiej nazwie Sapajus apella) zamieszkuje przede wszystkim Amerykę Południową, gdzie jest rozpowszechniona najbardziej. Kapucynki czubate można zobaczyć także w innych rejonach świata, jednak to już efekt panującej mody na egzotyczne zwierzaki. Jeśli nie miałeś okazji zobaczyć małpkę kapucynkę czubatą na własne oczy (np. w ZOO), podpowiadamy, jak wygląda. Ma około 46 cm wzrostu i waży od 1,3 do 4,8 kilograma. Ogon także można uznać za długi (38-49 centymetrów). Tak jak poprzednie, także małpka kapucynka czubata jest bardzo energiczna, urocza, towarzyska i inteligentna.

Kliknij!
Pies dingo – australijskie dzikie zwierzę należące do rodziny psowatych, które ma całkiem sporo wspólnego z psem domowym. Przekonaj się!

Hodowla kapucynki – czy to zwierzę do domu?

Małpki kapucynki, bez względu na gatunek, są zwierzętami egzotycznymi, które żyją na otwartej przestrzeni, gdzie mogą skakać, biegać i bawić się w najlepsze. Czy w takim razie można takiego zwierzaka trzymać w domu? Oczywiście! Zanim jednak kupisz małpki kapucynki:

  • sprawdź ich pochodzenie i świadectwo urodzenia, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem;
  • kup niezbędne wyposażenie do swojego domu, aby czuły się w nim dobrze i bezpiecznie (np. klatka, smycz). 

Początki mogą być szalone, ale sama hodowla jest łatwa. Właśnie o niej teraz opowiemy.

małpka kapucynka – czy to zwierzę do domu

Małpka kapucynka – hodowla

Małpka kapucynka to bardzo przyjazne, towarzyskie i miłe zwierzę, zwłaszcza w stosunku do właściciela, który ją oswoił. Jeśli jednak twoja nowa towarzyszka dopiero kogoś poznaje, trzymaj ją lepiej na smyczy. Może bowiem reagować z niezadowoleniem i agresją. Pamiętaj jednak, że małpki bardzo szybko przekonują się do ludz. Będą przyjazne zwłaszcza dla tych, którzy je dobrze traktują i oczywiście karmią smakołykami. Kapucynka domowa jest bardzo inteligentna, dlatego reaguje na komendy, swoje imię, a nawet na prośby. Dobrze wyszkolony pupil może być nawet pomocny, potrafi bowiem przynosić różne rzeczy.

Klatka dla małpki kapucynki

Małpka kapucynka jest bardzo energicznym zwierzakiem, dlatego trzymanie jej w klatce przez długi czas jest ogromnym błędem ze strony właściciela. Jeżeli zwierzę ma czuć się komfortowo, potrzebuje naprawdę ogromnej klatki, w której może skakać, biegać i bawić się z innymi małpkami. Wymiary minimalne 100 x 100 x 160 cm. Małpa musi mieć bowiem zaznać swobody, której przecież jej nie brakuje w naturalnym środowisku.

małpka kapucynka - klatka dla małpki kapucynki

Klatka dla małpki w domu i jej wnętrze

Już wiesz, że miejsca dla nowego zwierzaka powinno być wystarczająco dużo. Jednak to nie wszystko. W klatce warto umieścić:

  • jedzenie i picie (koniecznie);
  • zabawki dla małpek (zwłaszcza pluszowe misie, z którymi lubią spać);
  • miękkie łóżko, liny i huśtawki. 
Kliknij!
Manul stepowy – dziki kot, przodek persów

Klatka dla kapucynki przyda ci się przede wszystkim w momentach, kiedy będziesz musiał wyjść z domu, np. do sklepu. Pamiętaj, że małpki kapucynki są ciekawskie, energiczne i mogą zrobić dużo bałaganu, dlatego takie miejsce dla nich jest niezbędne.

Co jedzą małpki kapucynki?

Każdy hodowca kapucynek musi wiedzieć, co jedzą jego małpki. Głodna małpka kapucynka będzie skakała po całym mieszkaniu, pokoju lub domu i gryzła twoje meble w poszukiwaniu pożywienia. Jak ustrzec się przed tak gwałtownym zachowaniem? Oczywiście, zapewniając jej to, co najbardziej lubi. Orzechy, owoce (np. banany czy winogrona) i liście z podwórka powinny zaspokoić jej apetyt. Oprócz tego kapucynka je także owady, małe ptaki i niewielkie pająki.

Ile kosztuje małpka kapucynka?

Niektórzy hodowcy małpek kapucynek przyznają, że kosztuje ona tyle, co niezły samochód. I rzeczywiście mają rację. Cena małpki kapucynki mieści się w przedziale od 3500 do 36000 złotych. Jak widać, hodowla małpki kapucynki jest opłacalna. Sprzedawcy zacierają ręce tym mocniej, że moda na posiadanie egzotycznych zwierzaków przybiera na sile. To, ile kosztuje małpka domowa, może niektórych odstraszać, jednak popularność kapucynek wynika nie tylko z kaprysów osób o zasobnych portfelach. Małpy są bowiem nie tylko urocze i pełne energii, lecz również niezwykle inteligentne i pomocne. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do przyjęcia pupila pod swój dach. Małpka kapucynka potrzebuje bardzo dużej klatki, ponieważ tylko w takiej będzie w stanie czuć się swobodnie. Ty zaś uchronisz się przed skutkami jej psot, które mogłyby zaowocować niemałym bałaganem. Nie zapominaj, by wewnątrz były jedzenie i picie. Różne dodatkowe akcesoria również mogą zwiększyć codzienny komfort zwierzaka. Wymagania tej małpki nie są szczególnie skomplikowane. Może w tym przypadku małpka będzie drogim towarzyszem w podwójnym znaczeniu?