Legwan zielony to egzotyczne zwierzę pochodzące z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Jest on dużą jaszczurką nadrzewną, która może osiągać nawet do 2 m długości. Gatunek ten często występuje w roli domowego pupila, ponieważ ma stosunkowo spokojny charakter. Ponadto kusi jego imponujący wygląd. Niestety nie każda osoba decydująca się na zakup tego legwana ma świadomość, jakie warunki życia należy mu zapewnić. Tymczasem jest to zwierzę dość wymagające – zarówno m.in. w kwestii diety, rodzaju i wyposażenia terrarium. Zastanawiasz się nad zakupem legwana zielonego? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legwan zielony – pochodzenie

Legwan zielony jest dużą jaszczurką nadrzewną, która naturalnie żyje na terenach Ameryki Południowej i Środkowej. Powszechnie występuje m.in. w Paragwaju, Brazylii, Meksyku, Boliwii. Jako gatunek inwazyjny jest traktowana z kolei m.in. na Florydzie i Hawajach, gdzie dotarła przez przypadek statkami oraz została przeniesiona w trakcie burz i huraganów. Obecnie w miejscach tych populacja rozwija się doskonale, jednocześnie mając jednak negatywny wpływ na tamtejszą faunę i florę. 

Legwan zielony – wygląd

Legwan zielony to dużych rozmiarów jaszczurka, która osiąga przeciętnie długość 1,5 m, choć znane są osobniki, które dorastają do długości nawet 2 m. Waga dorosłego legwana waha się pomiędzy 13 a 17 kg, ale zdarzają się także cięższe osobniki, ważące do 20 kg. U gadów tych istnieje wyraźny dymorfizm płciowy. Kolce na grzbiecie samca są znacznie grubsze i dłuższe niż kolce samicy. Charakterystyczne cechy tego gatunku jaszczurki to m.in.:

  • bardzo długi ogon, który wraz ze grzbietem wyposażony jest w służące do ochrony kolce (grzebień);
  • wyraźnie zwisający fałd skórny na podgardlu, wykorzystywany jest przez zwierzę w czasie godów, rywalizacji o terytorium i pełniący ważną rolę w termoregulacji;
  • oko ciemieniowe, które jest światłoczułym narządem umieszczonym na szczycie głowy – choć nie tworzy obrazu, wyczuwa ruch i odczuwa zmiany w oświetleniu;
  • ostre zęby schowane głęboko w jamie gębowej, przypominające swoim kształtem liście.

Ten masywny gad jest wyjątkowo pięknym, interesującym stworzeniem, dlatego cieszy się ogromną popularnością. Do tej pory nie było ci dane opiekować się żadną jaszczurką, a rozważasz zakup legwana zielonego? Zanim to zrobisz, koniecznie poznaj wszystkie fakty i dobrze zastanów się, czy podołasz jego sporym wymaganiom.

Legwan zielony – ubarwienie ciała

Jak się okazuje, nazwa gatunku jest bardzo myląca, ponieważ nie wszystkie legwany zielone są rzeczywiście zielone! Ich ubarwienie uzależnione jest m.in. od tego, gdzie żyją. Przykładowo:

  • ubarwienie pomarańczowe – jest charakterystyczne dla legwanów zielonych zamieszkujących tereny Meksyku;
  • ubarwienie czerwone – często posiadają je legwany zamieszkujące obszar Kostaryki graniczącej z Panamą i Nikaraguą;
  • ubarwienie niebieskie i czarne znaczenia – tą ciekawą barwą cechują się osobniki zamieszkujące m.in. obszar leżącego nad Oceanem Spokojnym Peru;
  • ubarwienie czarne i… różowe – legwany zielone w najróżniejszych barwach żyją na licznych wyspach wchodzących w skład Karaibów.

W ramach ciekawostki warto dodać także, iż interesujące osobniki mogą obserwować mieszkańcy Salwadoru – niewielkiego państwa położonego w Ameryce Północnej nad Oceanem Spokojnym. Młode legwany zaraz po wykluciu charakteryzują się często jaskrawoniebieską barwą, ale tracą ją, gdy dorastają.

Legwan zielony – usposobienie

Legwan zielony jest zazwyczaj zwierzęciem wyjątkowo ciekawym otaczającego go świata, choć zdarzają się stworzenia bardziej wycofane i lękliwe. Myli się ten, kto sądzi, że to gad leniwy, który nic nie robi całymi dniami, tylko wygrzewa się pod lampą. Jeśli będzie czuł się bezpiecznie i dasz mu taką możliwość, chętnie pozwiedza mieszkanie, nie przeoczając żadnego zakamarka.

Wielu opiekunów tych jaszczurek twierdzi, że są one bardzo spokojne i cechują się przyjaznym nastawieniem. Owszem, jeśli od małego są właściwie oswajane i wychowywane, mogą być naprawdę wspaniałymi kompanami, ale… zdarza się, że wykazują zachowania agresywne.

Legwan zielony – dlaczego bywa agresywny?

Legwan zielony może przejawiać agresję z wielu powodów. Do najczęstszych należą:

  • strach i stres;
  • zachowania terytorialne;
  • okres godowy.

Legwan może odczuwać strach podczas kontaktu z człowiekiem, jeśli np.:

  • nie był prawidłowo oswajany od małego;
  • zaznał krzywdy od człowieka (gady te mają świetną pamięć!);
  • człowiek próbuje go nagle „atakować”, energicznie wymachując rękami i łapiąc go – zwierzę zachowanie takie może odebrać jako realne zagrożenie ze strony „drapieżnika”.

Legwan może bronić swojego terenu, jest to bowiem zwierzę o silnym instynkcie terytorialnym. Jeśli jaszczurka podejmuje takie próby obrony, również związane jest to poniekąd ze stresem i brakiem zaufania względem opiekuna. Ponadto, kiedy legwan osiągnie dojrzałość płciową, co roku w okresie godowym może przejawiać zachowania agresywne spowodowane hormonami. 

Jak broni się i atakuje legwan zielony?

W naturalnym środowisku, jeśli legwan ma możliwość ucieczki (i tym samym uniknięcia konfrontacji oraz jej potencjalnie śmiertelnego skutku), z pewnością z tej opcji skorzysta. Jeżeli natomiast ucieczka nie będzie możliwa, będzie się bronił, by odsunąć od siebie niebezpieczeństwo. W jaki sposób? Do obrony legwanowi zielonemu służą:

  • zęby;
  • ogon;
  • kolce;
  • pazury.

Wystraszony i zestresowany gad może ugryźć, podrapać pazurami, a także solidnie uderzyć ogonem. Biorąc pod uwagę jego wielkość i masę, uderzenie takie jest bardzo bolesne. Ponadto legwan zielony, który wyczuje zagrożenie, może odrzucić ogon. 

Legwan zielony – jak go oswoić?

Legwan zielony to nie pies czy kot, które – nawet jeśli nie należą do szczególnie towarzyskich – zazwyczaj szukają choćby krótkotrwałego kontaktu z człowiekiem. Jest to gad, który raczej unika interakcji, zwłaszcza wtedy, gdy nie dopilnowano oswajania go z ludźmi od samego początku, kiedy był młody. Oswojenie legwana jest możliwe, ale każdy potencjalny opiekun musi zdawać sobie sprawę z tego, że może ono zająć wiele czasu. Ile? Nie sposób precyzyjnie określić, ponieważ zależy to m.in. od wieku jaszczurki, jej wcześniejszych doświadczeń z człowiekiem i po prostu jej charakteru.

Ogromną rolę odgrywa także samo podejście opiekuna. Branie legwana na ręce, ciągłe głaskanie go, nieodstępowanie go na krok wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Choć wiele osób myśli, że właśnie tak pokażą gadowi, że nie musi się ich obawiać, że nie dzieje się nic złego, efekt może być dokładnie odwrotny. Łapanie legwana, ciągłe niepokojenie go może być dla niego źródłem stresu i doprowadzić do tego, że w końcu poczuje się na tyle zagrożony, że zaatakuje. Co zatem zrobić?

Jeśli jesteś początkującym właścicielem legwana zielonego, przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość:

  • nie narzucaj się pupilowi;
  • nie bierz go na ręce;
  • nie głaszcz;
  • nie zbliżaj się bez potrzeby i nie wpatruj się w niego.

Początkowo zaglądaj do niego raz na jakiś czas, zaledwie na chwilę. Pozwól mu oswoić się z tym, że czasem pojawia się „coś”, co nie robi mu krzywdy. Skracaj dystans stopniowo. Jeśli zauważysz, że twoja obecność nie wywołuje w nim stresu, nie próbuje się schować, nie napina ciała, nie uderza ogonem, ale jest spokojny i zrelaksowany, możesz spróbować karmić go z ręki. W kolejnych dniach (lub tygodniach, jeśli zwierzak jest wyjątkowo nieśmiały i lękliwy) możesz spróbować delikatnie pogłaskać go, zachęcić do podejścia lub nawet do wejścia na rękę. 

Legwan zielony – pożywienie

Legwan zielony jest zwierzęciem roślinożernym. Wielu opiekunów popełnia duży błąd, podając swoim pupilom np. mięso. Jaszczurka ta chętnie je spożywa, ale niestety jest ono dla niej szkodliwe. Gady te uwielbiają młode, świeże liście, kwiaty i owoce wielu różnych roślin. W polskich warunkach legwanowi można serwować taki pokarm roślinny jak m.in.: mniszek lekarski (nie należy go mylić z mleczem, który jest innym gatunkiem rośliny), jarmuż, kapusta głąbiasta, koniczyna, bazylia.

Legwan zielony – terrarium

Ze względu na to, że legwan zielony jest dużym zwierzęciem, wymaga naprawdę pokaźnego terrarium. Musi ono być wysokie (nie mniej niż 2 m!), ponieważ to jaszczurka nadrzewna. Legwan zielony lubi się wspinać, chować w konarach drzew, skakać. Im większe terrarium, tym lepiej. Jeśli zdecydujesz się na naturalną roślinność, jak gałęzie drzew i inne elementy drzew liściastych, musisz liczyć się z koniecznością częstej wymiany, bo legwany – choć niepozorne – to niszczyciele. Żywe rośliny przynajmniej częściowo możesz zastąpić sztucznymi.

Absolutną koniecznością jest właściwe ogrzewanie terrarium. Temperatura w nim nie powinna być niższa niż 26 stopni, a pod źródłem światła powinna wynosić nawet 35 stopni. Równie istotna jest także wilgotność, która może wynosić aż 90 procent. Konieczne jest użycie lamp UVB. Ponadto niezbędny jest basenik z ciepłą wodą. Ze względu na to, że gady preferują wypróżnianie się w wodzie, musi ona być bardzo często wymieniana. 

Legwan zielony to piękne, egzotyczne zwierzę, które może jednak stanowić wyzwanie dla początkującego miłośnika gadów. W zależności od wieku, stopnia oswojenia, źródła, z którego pochodzi legwan zielony, cena wahać się może w granicach od 200 do nawet 1500 zł, przeciętnie 400–500 zł. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup z hodowli czy sklepu zoologicznego, zdobądź najpierw niezbędne informacje na temat tego, jak opiekować się nowym pupilem!

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.