Wybór legowiska dla kota wydaje się dość prosty. Tymczasem, jako jeden z zasobów, może ono znacznie poprawić komfort życia zwierzaka. Zły lub nieprzemyślany wybór w najlepszym wypadku spowoduje, że wyrzucisz pieniądze w błoto. W najgorszym zaś doprowadzi do konfliktów między kotami. Podczas poszukiwania odpowiedniego posłania obserwuj zwyczaje swojego zwierzaka. Pozwoli ci to wybrać odpowiednie kocie legowiska. 

Legowisko dla kota – sprawdź, czy jest potrzebne

Większość użytkowników internetu kojarzy filmy z kotami, które omijają nowo zakupione posłania i kierują się prosto do rozpakowanego wcześniej kartonu. Jest to niewątpliwie śmieszny obrazek, który jednak rodzi w opiekunach poważne pytanie – czy kotu w ogóle warto kupować posłanie

Legowisko dla kota - czy jest potrzebne?

Koty są zwierzętami, które znaczną część życia przesypiają. Z łatwością znajdują sobie miejsca, w których czują się najbardziej komfortowo i tak poddają się drzemce. Są to kanapy, fotele, łóżka, parapety czy wymienione już kartonowe pudła. Nie oznacza to jednak, że osobne miejsce do spania nie jest im potrzebne. 

Odpowiednie posłanie dla kota będzie doskonałą alternatywą dla miejsc używanych na co dzień przez ludzi. Legowisko powinno być wygodne i komfortowe w użytkowaniu, jednak kluczowa jest jego lokalizacja. Najlepiej bowiem umieszczać je tam, gdzie kot na co dzień najchętniej spędza czas. Wtedy szansa na to, że zwierzak będzie korzystał ze swojego nowego mebla jest zdecydowanie większa. 

Spanie dla kota – poduszka, hamak, budka, kocykLegowisko dla kota - co mamy do wyboru?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele legowisk dla kota w bardzo różnych rozmiarach i kształtach. Z pozoru nietrudno dobrać odpowiedni model. Jak jednak stwierdzić, które z nich będzie odpowiednie właśnie dla twojego kota? Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.

Proste poduszki i materace

To chyba najbardziej podstawowe i powszechne posłania dla kota. Mogą mieć różne kształty, kolory i rozmiary. Zazwyczaj łączy je to, że są płaskie, wypełnione syntetycznym włóknem i zamknięte w różnych powłoczkach, które zwykle można zdjąć i wygodnie uprać. Tego typu rozwiązanie dobrze zafundować kotu, który lubi wylegiwać się na kanapach, a którego opiekunom nie uśmiecha się ogrom sierści na tapicerce. Tego typu posłanie dla kota jest na tyle uniwersalne, że można z powodzeniem umieszczać je niemal wszędzie tam, gdzie kot lubi spać. 

Legowiska na kaloryfer

Koty uwielbiają grzejniki i bardzo często spędzają zimowe wieczory na wygrzewaniu się na nich. Jeżeli zauważysz, że twój kot często spędza czas w tym miejscu, zafunduj mu specjalnie wykonane legowisko. Obecnie producenci coraz częściej oferują tego typu rozwiązania. Mają one formę hamaków, ale bywają też usztywniane. Specjalne haczyki mocuje się do kaloryfera, dlatego legowiska są stabilne i wygodne. Ich montaż nie jest inwazyjny i w każdej chwili można je zdjąć. 

Legowiska na półkach

Znany amerykański behawiorysta, Jackson Galaxy, od lat promuje idee kotyfikacji. Za tym tajemniczym określeniem kryje się dostosowywanie pomieszczeń do kociego stylu życia. Domowe mruczki zdecydowanie nie są zwierzętami naziemnymi, dlatego Galaxy proponuje projekt kociej autostrady, czyli rozmieszczenia na ścianach półek, które twarzą trasę, po której kot może bezpiecznie się poruszać. Doskonałym elementem są legowiska na półkach, które możesz nabyć u wielu producentów – zarówno rzemieślniczych, jak i tych bardziej masowych. Tego typu legowisko przywiercane jest do ściany w miejscu, w które kot może łatwo się dostać. Stabilne i bezpieczne, pozwala na patrolowanie całej okolicy. Koty bardzo chętnie z niego korzystają. 

Legowisko dla kota - na półkach

Miękkie budki i wiklinowe domki

Budki wykonane z miękkiego materiału, różnego rodzaju domki, półokrągłe wiklinowe kosze czy – w wersji bardziej designerskiej – urocze tipi. Wszystkie te rozwiązania mają na celu dać kotu przestrzeń do ukrycia się. Spokojne i komfortowe miejsce do spania, w którym zwierzak czuje się odizolowany od świata to dobre rozwiązanie dla tych kotków, które lubią spać w pudełkach i na co dzień szukają schronienia, w którym będą czuły się bezpieczne. 

Poziome drapaki 

Poziomy drapak jest bardzo ważnym elementem kociej wyprawki. Pozwala bowiem na ostrzenie pazurów i rozciąganie się w sposób, który nie jest możliwy w przypadku słupków i pionowych drapaków. Coraz częściej dostępne są duże, stabilne i dobrze wyprofilowane drapaki, które bardzo skutecznie służą kotom także jako posłania. 

Posłanie dla kota – jakie warto wybrać?

Które z wymienionych powyżej legowisk wybrać? Przede wszystkim nie warto ograniczać się tylko do jednej opcji. Koty lubią wylegiwać się w różnych miejscach, dlatego tam, gdzie najczęściej odpoczywają, warto zapewnić im wygodne i miękkie posłania. Dobrym pomysłem będzie zapewnienie kotu miejsca do leżenia w każdym pomieszczeniu, do jakiego ma dostęp. 

Legowisko dla kota - jakie warto wybrać?

Zamontowanie na ścianie półki z miejscem do spania, albo ustawienie wysokiego drapaka z legowiskiem da kotu możliwość obserwowania całego pomieszczenia z góry. Odpowiadamy w ten sposób na potrzeby wynikające z instynktu patrolowania. W miejscach, w których kotek często odpoczywa dobrze jest porozkładać budki i materacyki z miękkim wypełnieniem. 

Legowisko dla kota – a jeśli kotów jest więcej? 

Miejsce do spania jest zasobem, dlatego w przypadku, kiedy w domu jest więcej niż jeden kot, nie możemy ograniczać się do jednego legowiska. Może powodować to kłótnie i konflikty. Podobnie jak w przypadku kuwet, dobrze stosować się do prostego równania: liczba kotów w domu + 1. A więc – jeżeli w naszym domu mieszkają dwa mruczki najlepiej zaopatrzyć się w trzy legowiska. 

Na rynku znajduje się obecnie mnóstwo modeli legowisk dla kotów. Kwestia designu czy rozmiaru jest więc całkowicie dowolna. Obserwuj swojego kota i na podstawie jego preferencji wybierz takie posłania, które najlepiej zaspokoją jego potrzeby.

Legowisko dla kota - a jeśli kotów jest więcej?

Bibliografia:
1) „Kocie Mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota”, Jackson Galaxy, Sine Qua Non, Kraków 2019

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.