Zwykle rasy psów pasterskich mogą pochwalić się bardziej pokaźnymi rozmiarami. Do tego grona zaliczają się np.:

  • border collie;
  • beauceron;
  • kuvasz;
  • owczarek podhalański;
  • saarlooswolfhond.

Lancashire heeler zaprzecza jednak powszechnym opiniom i co więcej, sprawdza się w zaganianiu bydła niezwykle dobrze.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 25 cm, psy ok. 30 cm;
masa ciała: ok. 6 kg
Szatasierść: włos okrywowy twardy, przylegający, miejscami nieco dłuższy; podszerstek delikatny, chroniący przed niekorzystnymi warunkami;
maść: czekoladowa lub czarna podpalana
Długość życiado 15 lat
Charakterodważny, czujny, pogodny, wierny

Lancashire heeler – wygląd psa

Ten pies brytyjski zalicza się do małych czworonogów. Jego wysokość w kłębie mieści się w przedziale 25–31 cm, a waga osiąga maksymalnie 6 kg. Charakteryzują go bardzo krótkie łapy i mocny względem gabarytów tułów. Lancashire heeler ma stojące, lekko pochylone ku przodowi uszy, a nieprzycinany ogon łagodnie opada ku podłożu. Wzorzec uwzględnia 2 typy umaszczenia:

  • czekoladowy podpalany;
  • czarny podpalany.

Dopuszcza się białe łaty, jednak tylko na brzuchu. Sierść zbudowana jest z gęstego podszerstka i twardego włosa zewnętrznego o widocznym połysku.

Jaki charakter ma lancashire heeler?

Skoro ten mały pies pasterski nie może liczyć na swoje gabaryty, musi nadrabiać zachowaniem. I tak w rzeczywistości jest, ponieważ lancashire heeler to wyjątkowo bystry, zwinny i żywotny pies. Swoją nazwę wziął od sposobu poganiania bydła – bezinwazyjnie podgryza pęciny zwierząt. W ten sposób kierował stadem w odpowiednie miejsce. Zadania pasterskie to nie jedyne aktywności, które lubi ten mały czworonóg. Zdecydowanie sprawdza się również jako pies stróżujący i towarzysz rodziny. Trudno mu jest jednak utrzymywać bardzo dobre relacje z innymi psami, chyba że został od szczeniaka się z nimi wychowywał.

Zdrowie i choroby lancashire heeler

Jest to stosunkowo zdrowy i wytrzymały pies, który żyje nawet 15 lat. Zdarza mu się Jednak cierpieć z powodu chorób genetycznych. Do szczególnie często występujących zaliczają się takie dysfunkcje i schorzenia oczu, jak zaćma, przerwana błona źreniczna, zwichnięcie soczewki, czy anomalia tylnej części oczu (CEA). Z powodu wymienionych chorób zaleca się częste badania wzroku lancashire heelera. Problemem dotyczącym tych psów w młodym wieku jest również zwichnięcie rzepki kolanowej.

Jak właściwie pielęgnować lancashire heelera?

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, heeler ma spore zapotrzebowanie na wartości odżywcze. Spowodowane jest to jego wysoką aktywnością ruchową. Zwykle zaleca się stosowanie wysokobiałkowych karm z mięsem pochodzenia zwierzęcego. Unikaj tych, w których znajdują się spore ilości zbóż. Lancashire heeler lubi jeść często, ale nie w dużych porcjach. Oczywiście pies nie będzie sam sobie dawkował karmy. Jeśli przesadzisz z jej ilością, twój heeler zamieni się w małą kulkę. Jego sierść natomiast nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – zwykle wystarczy używanie rękawicy do czesania, a od czasu do czasu odpowiedniej szczotki.

Hodowla i ceny psa lancashire heeler

Znikoma popularność tego uroczego psa w Polsce i dosyć ograniczona dostępność za granicą nie zachęcają do zakupu szczeniaka. Trzeba uzbroić się przy tym w cierpliwość, a starania związane są z dość wysokimi kosztami. Mowa o kwotach zaczynających się od 1000 euro. Im bardziej renomowana jest hodowla i bardziej ceniony miot, tym stawka będzie wyższa. Wystawowy lancashire heeler może kosztować zdecydowanie więcej, nawet 2000 euro. Samo utrzymanie pupila nie jest specjalnie kosztowne i miesięcznie zamyka się w przedziale 100–150 zł.

Kilka słów o historii rasy

Chociaż nie można z pewnością stwierdzić, skąd dokładnie pochodzi rasa, to wzmianki o niewielkich psach poganiających sięgają XV wieku. Da się jednak potwierdzić, że przodkami tych psów są manchester terrier i welsh corgi. Przez lata lancashire heeler służył do poganiania bydła, ponieważ radził sobie z zadaniem, podgryzając pęciny krów. Zwinność i siła pozwalały mu na unikanie mocnych kopniaków zaczepionych zwierząt. Obecnie psy te biorą udział w zawodach sportowych dla czworonogów, pełnią rolę stróżów czy przyjaciół rodziny. 

Dla kogo jest lancashire heeler?

Jest to zwierzę przeznaczone dla osób kochających aktywność. Lancashire heeler uwielbia biegać i bardzo często szuka sobie zajęcia, jeśli właściciel akurat mu go nie zapewnia. Chociaż w jego ojczyźnie mówi się, że pochodzi od lokalnych psów wiejskich, dobrze radzi sobie również w mieście. Warunkiem jest pozostawienie mu dostatecznej liczby miejsca do wybiegania się. Pamiętaj, by bardzo dokładnie ogrodzić posesję i upewnić się, czy w ogrodzeniu nie ma znacznych ubytków. Pies ten może przecisnąć się przez nie, gdy tylko poczuje zapach innego zwierzęcia.

Ciekawostki na temat lancashire heelera

Mimo sporego podobieństwa do typowego Burka, Lancashire heeler to niezwykle inteligentny, silny i towarzyski pies. W Polsce jest praktycznie nieznany, jednak spotkać go można w Wielkiej Brytanii, Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych. W innych krajach Europy, np. Rosji, Niemczech czy Holandii również żyją przedstawiciele tej rasy, jednak w zdecydowanie mniejszej liczbie.

Bibliografia

Wzorzec FCI 360, 30.05.2016, https://www.zkwp.pl/wzorce/360.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.04.2016.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)