Giardia lamblia to pasożyt, który bytuje w jelitach zwierzaka i wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Pierwotniak może być groźny dla człowieka. Niestety, jest dosyć trudny do wyeliminowania z organizmu i nie sprawdza się w jego przypadku zwykłe odrobaczenie. Trzeba udać się do weterynarza i podać zwierzakowi specjalne leki. Lamblia u psa to bardzo powszechny pierwotniak, a twój pupil może się nim zarazić, nawet pijąc wodę z kałuży. 

Lamblia u psa – co to?

Czym dokładnie jest lamblia u psa? Inne określenia, z którymi możesz się spotkać, to między innymi Giardia lamblia, ogoniastek jelitowy czy giardia jelitowa. Dotyczą one maleńkiego pierwotniaka, zaliczanego do grupy wiciowców. Mimo swoich mikroskopijnych rozmiarów potrafi wyrządzić sporo złego zarówno w organizmie zwierzęcia, jak i człowieka. 

Lamblioza u psa

Lamblioza u psa to groźna choroba pasożytnicza, która wywołana jest właśnie wspomnianym pierwotniakiem. W wielu przypadkach nie daje ona żadnych objawów. W takim razie, w jaki sposób można ją wykryć? Często okazuje się, że pupil jest chory, przy rutynowym badaniu kału.

Lamblie u psa – jak się chronić?

Zastanawiasz się pewnie, czy można uchronić psa przed lambliami i w jaki sposób może dojść do zarażenia tym pasożytem? Niestety, zarazić się jest bardzo łatwo. Wystarczy, że twój pies wypije wodę z kałuży czy zje kał z jajami pierwotniaka. Choroba ta często dotyka szczeniaków lub seniorów, gdyż wiąże się ze słabszą odpornością. 

Lamblie u psa – objawy

Niepokojący jest fakt, że zdecydowana większość psów to po prostu bezobjawowi nosiciele Giardii lamblii. W takich przypadkach często nawet nie mamy świadomości, że nasz pupil ma pasożyty. Mogą zostać one wykryte w rutynowych badaniach kału. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonywanie badań i kontrolowanie stanu zdrowia psa, nawet gdy nie ma żadnych sygnałów, które mogłyby nas niepokoić. 

Oznaki zakażenia lambliami u psa

Jednak Giardia u psa może wywoływać pewne objawy, który zdecydowanie nie powinieneś lekceważyć. Należą do nich między innymi: 

  • bóle brzucha;
  • wzdęcia;
  • biegunka;
  • kał ze śluzem lub krwią;
  • kał o bardzo nieprzyjemnym zapachu;
  • spadek wagi;
  • odwodnienie;
  • wymioty;
  • gorączka. 

Ostre stany w tym schorzeniu mogą doprowadzić do silnego wyniszczenia i osłabienia organizmu. Zdecydowanie nie można lekceważyć żadnych symptomów. Jeśli tylko coś niepokoi cię w zachowaniu pupila, od razu udaj się do weterynarza. To właśnie on, po wykonaniu odpowiednich badań, będzie mógł postawić diagnozę i podać leki, które wyeliminują problem. 

Giardia lamblia – leczenie u psa

Pierwszym krokiem, gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, jest oczywiście wizyta u weterynarza. Nie można diagnozować pupila na własną rękę, ponieważ objawy lamblii u psa nie są charakterystyczne wyłącznie dla tego schorzenia. Podstawową metodą, która pozwala wykryć pierwotniaki, jest badanie kału.

Metronidazol dla psa a lamblioza

Gdy wykryta została Giardia lamblia, leczenie u psa jest po prostu niezbędne, aby jego organizm dobrze funkcjonował. Terapia polega przeważnie na przyjmowaniu tabletek przeciw pasożytom. Wszystko powinno odbywać się pod czujnym okiem weterynarza. Niestety, zazwyczaj nie wystarczają tabletki, którymi regularnie odrobacza się psy. 

Metronidazol dla psa to jeden z leków, który często zalecany jest przez lekarza weterynarii. Może okazać się, że leczenie będzie trzeba powtórzyć, gdyż pierwotniaki te nie dają się tak łatwo pokonać. Konieczna jest także odpowiednia higiena w domu, szczególnie jeśli chodzi o legowisko pupila. Po zakończeniu leczenia trzeba wykonać ponowne badanie kału, aby upewnić się, że lamblioza u psa ustąpiła.

Terapia dodatkowa w lambliozie

Jeśli choroba daje wyraźne objawy takie jak wymioty, biegunka czy odwodnienie, może się okazać, że konieczne będą dodatkowe leki. Czasem niezbędna jest też kroplówka, która przyspieszy powrót do zdrowia. W ten sposób twój pupil szybciej odzyska siłę i poczuje się znacznie lepiej.

Lamblioza u psa – czy człowiek może się zarazić?

W związku z omawianym schorzeniem pojawia się bardzo ważne pytanie – czy można zarazić się lamblią od psa? Niestety – tak. Działa to w dwie strony; zarówno człowiek może zarazić się od pupila, jak i odwrotnie. 

Profilaktyka lambliozy

Jak możesz zapobiec zakażeniu? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią higienę i po każdej zabawie czy przytulaniu psa od razu myć ręce. W przypadku człowieka również choroba ta może przebiegać bezobjawowo. Jeśli u twojego psa zdiagnozowano właśnie to schorzenie, warto wykonać profilaktyczne badanie u wszystkich domowników. W ten sposób sprawdzisz, czy nie są oni bezobjawowymi nosicielami. 

Giardia u psa to dosyć powszechny pasożyt, który bytuje w jelitach i wywołuje chorobę zwaną lambliozą lub giardiozą. W wielu przypadkach nie daje on żadnych objawów i można go wykryć przypadkowo podczas rutynowego badania kału. Z tego względu warto regularnie kontrolować stan zdrowia pupila. 

Nie można lekceważyć żadnych niepokojących objawów i od razu trzeba udać się do weterynarza. Choroba ta nie jest groźna, jeśli pies zostanie poddany leczeniu. W innych przypadku może wyniszczyć organizm zwierzaka, doprowadzić do pojawienia się silnych objawów, odwodnienia i spadku masy ciała. 

Leczenie polega na podaniu odpowiednich tabletek przeciw pasożytom. Często stosuje się metronidazol dla psa. Jednak zawsze terapia powinna być prowadzona przez weterynarza, po wykonaniu badań. Nie podejmuj żadnych działań na własną rękę i stosuj się do zaleceń specjalisty.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)