Łajka zachodniosyberyjska to wierny towarzysz, którego jednak trzeba dobrze wychować. Ze względu na głęboko zakorzeniony instynkt myśliwski taki pupil nie nadaje się dla każdego, bo nie jest typowym psem kanapowym. Rasa wykorzystywana jest głównie do polowań. To jeden z niesamowitych psów myśliwskich, który zaskoczy cię swoim charakterem. Mimo siły jest także bardzo opiekuńczy i potrafi dać właścicielowi wiele miłości. 

Jakie cechy ma łajka zachodniosyberyjska? Jaka jest cena szczeniaków? Dla kogo odpowiedni będzie ten pies? Na te i wiele innych nurtujących cię pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Łajka zachodniosyberyjska – jak wygląda?

Łajka zachodniosyberyjska to piękny pies, który nieco przypomina inne rasy północne, na przykład takie jak siberian husky. Ma mocną budowę ciała. Jeśli chodzi o wysokość, osiąga od 50 do 60 cm w kłębie, a jego waga waha się od 18 do 25 kg. Sierść jest średniej długości, dwuwarstwowa – składa się z włosa okrywowego i podszerstka. Dopuszczalne umaszczenie łajki syberyjskiej jest:

  • białe;
  • kremowe;
  • rude;
  • szare;
  • wilczaste;
  • łaciate;
  • srokate;
  • określane jako pieprz i sól.

Owczarek zachodniosyberyjski – jaki ma charakter?

Jakie cechy przypisuje się owczarkowi zachodniosyberyjskiemu? Przede wszystkim są to psy z silnie wykształconym instynktem łowieckim. Mają świetny węch, co pozwala im na szybkie znalezienie zwierzyny. To jednak nie wszystko! Ten pies jest pełen energii, ale jednocześnie stonowany w kontaktach z innymi; pewny siebie i zdecydowany.

Zobacz też:
Border terrier – niewielki, ale bardzo silny pies pracujący

Łajka – pies a stosunek do ludzi

Do obcych łajka syberyjska podchodzi z dużą dozą nieufności. Za to swoich opiekunów obdarza ogromną miłością, zaufaniem i oddaniem; czuje z nimi silną więź. Psy łajki to wierne i oddane swojej rodzinie zwierzaki. Będą cudownymi towarzyszami na co dzień i wniosą do twojej rodziny wiele miłości i czułości, jeśli będą czuły się akceptowane. Łajka zachodniosyberyjska dobrze dogaduje się z dziećmi, zwłaszcza gdy wychowuje się z nimi od małego.

Mimo że jest to pies dosyć niezależny, nie lubi być sam. To zwierzę stadne, którego nie powinieneś zostawiać w domu samego na wiele godzin, bo może wyrządzić szkody. Dodatkowo łajce zachodniosyberyjskiej znacznie lepiej będzie mieszkało się w domu niż w mieszkaniu w bloku. To pies, który lubi szczekać, więc sąsiedzi mogą nie być zachwyceni. 

Łajka zachodniosyberyjska – szkolenie i wychowanie

Od razu trzeba podkreślić, że szkolenie łajki zachodniosyberyjskiej nie należy do najłatwiejszych. To bardzo niezależny pies, który został stworzony po to, aby pracować samodzielnie. We krwi ma podejmowanie decyzji, dlatego niełatwo go sobie podporządkować. Jako właściciel musisz odpowiednio przyłożyć się do szkolenia i sprawić, że będzie ono urozmaicone i fascynujące dla psa. W przeciwnym razie łajki szybko się nudzą i nie chcą w kółko powtarzać tych samych komend. 

Dobry właściciel łajki syberyjskiej ma dużo cierpliwości, jest konsekwentny i stanowczy. Socjalizacja takiego pupila powinna rozpocząć się już w pierwszych tygodniach jego życia. 

Łajka syberyjska a inne zwierzęta

Ta rasa może nie dogadać się z innymi pupilami w domu. Pamiętaj, że łajka zachodniosyberyjska ma silny instynkt myśliwski. To oznacza, że może polować zarówno na ptactwo, jak i małe zwierzęta domowe – na przykład króliki. Raczej nie dogada się z kotem, jeśli nie będzie się z nim wychowywać od szczenięctwa. Łajka to pies na ogół zgodny z innymi przedstawicielami swojego gatunku, ale może wykazywać w niektórych przypadkach agresję.

Zobacz też:
Czas pożegnania, czyli uśpienie psa. Kiedy to najlepsze rozwiązanie? Co potem?

Psy łajki – czy ta rasa narażona jest na jakieś choroby?

To rasa z reguły zdrowa, o dobrej odporności. Długość życia łajki zachodniosyberyjskiej to około 15 lat. Zarówno jej żywienie, jak i codzienna pielęgnacja nie powinny sprawiać żadnych trudności. Warto zadbać o karmę wysokiej jakości, która dostarczy do organizmu psa wszystkich niezbędnych składników. Odpowiednia dieta może uchronić przed niektórymi chorobami. Pamiętaj też, aby nie bawić się z psem i nie szkolić go bezpośrednio przed lub po posiłku.

Pielęgnacja owczarka zachodniosyberyjskiego

Pielęgnacja łajki syberyjskiej jest mało skomplikowana. Z racji dosyć gęstej sierści nie możesz zapominać o regularnym czesaniu pupila. Na ogół wystarczy raz w tygodniu, jednak w okresie linienia warto robić to nawet codziennie. Dodatkowo trzeba wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czyszczenie oczu, uszu, zębów czy obcinanie pazurów. 

Łajka syberyjska – cena szczeniaka z hodowli

Jednym z istotnych czynników, które bierze się pod uwagę przy wyborze psa, jest dostępność hodowli. Za nią idzie koszt szczenięcia. Jaka jest cena łajki syberyjskiej? Za szczeniaka będziesz musiał zapłacić od 3000 zł w górę. Ostateczny koszt może różnić się w zależności od hodowli. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie sprawdzone i legalne miejsca. Zwróć na to szczególną uwagę.

Historia rasy łajki syberyjskiej

Chcesz poznać krótką historię owczarka zachodniosyberyjskiego zwanego także łajką? Otóż rasa ta miała swoje początki w Rosji, a konkretnie – na Syberii. Dawniej psy często pomagały ludziom w różnych czynnościach i nie liczył się ich wygląd, tylko cechy i umiejętności. Hodowane były różne rasy, które służyły między innymi jako psy myśliwskie, tak jak łajka, ale i stróżujące, pasterskie i zaprzęgowe. Do Polski łajka zachodniosyberyjska dotarła w latach 70. XX wieku. Jest hodowana głównie przez myśliwych.

Psy łajki – dla kogo?

Czy łajka zachodniosyberyjska to pies dla ciebie? To bardzo ważne pytanie, które każdy musi rozważyć indywidualnie. Taki pies potrzebuje właściciela, który będzie pewny siebie, odpowiedzialny, stanowczy i konsekwentny. Musisz wiedzieć, jak wyszkolić psa myśliwskiego, a także zaspokoić jego podstawowe potrzeby. Łajki to psy, które potrzebują dużej dawki ruchu w ciągu dnia, zabawy i przede wszystkim odpowiedniego szkolenia. Właściwie prowadzone, nadają się dla rodzin z dziećmi. 

Zobacz też:
Zespół Cushinga u psa – przewlekła i groźna choroba, którą można leczyć

Decyzję o wzięciu psa tej rasy podejmij odpowiedzialnie. Sumiennie odpowiedz sobie na pytanie, czy pasujesz do wskazanego opisu właściciela łajki syberyjskiej. Zwierzę to nie zabawka, a decyzja o jego zakupie powinna być przemyślana. Na to, aby w domu zagościł pies, trzeba się dobrze przygotować.
Łajka zachodniosyberyjska to przede wszystkim bardzo inteligentny pies myśliwski. Nie jest agresywna, świetnie nadaje się nawet dla rodzin z dziećmi. Podejmując decyzję o wyborze właśnie tej rasy, musisz wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Jeśli będziesz kochającym, odpowiedzialnym właścicielem, który dużą wagę będzie przywiązywał do szkolenia swojego pupila, z pewnością stworzycie cudowną rodzinę.