Z połączenia ze sobą różnych typów łajek (głównie tunguskich, jakuckich, przedbajkalskich i nadamurskich) powstała w lasach wschodniej Syberii rasa łajki wschodniosyberyjskiej. Jak wygląda łajka wschodniosyberyjska i jaki ma charakter? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy ten odporny pies może sprawdzić się w polskich warunkach!

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 53 do 61 cm, psy od 55 do 63 cm;
masa ciała: od 18 do 23 kg
Szatasierść: długi, prosty, gruby włos okrywowy tworzący kołnierz, a u psów grzywę; miękki podszerstek;
maść: biała, szara, czarna, czerwona, brązowa; pieprz i sól; dopuszczalne łaty i nakrapiania
Długość życia10–15 lat
Charakterzrównoważony, żywy, energiczny, samodzielny

Łajka wschodniosyberyjska – opis rasy

Spośród wszystkich typów łajek hodowanych na świecie akurat łajka wschodniosyberyjska jest największa, choć na tle innych ras będzie zaliczana jednak do grupy psów średniej wielkości. Dorosłe samce osiągają od 57 do 64 cm wysokości w kłębie, zaś suki – od 53 do 60 cm.

Jak wygląda łajka wschodniosyberyjska?

Oto opis tej rasy:

  • mocna, duża głowa o klinowym kształcie;
  • kufa jest nieco krótsza niż połowa długości głowy;
  • nos średniej wielkości – czarny lub brązowawy;
  • oczy owalne, skośne, o kolorze brązowym;
  • uszy mają kształt litery V i stoją, ale często pies je obraca w kierunku ciekawych odgłosów;
  • budowa ciała łajki wschodniosyberyjskiej jest zwarta i mocna;
  • grzbiet ma wyraźnie zaznaczone mięśnie, a klatka piersiowa tego psa pozostaje głęboka, długa i szeroka;
  • ogon może być zakręcony lub zawinięty nad grzbietem, co przywodzi na myśl cechę charakterystyczną szpiców, od których pochodzi.
  • łapy przednie łajki wschodniosyberyjskiej są umięśnione, a łopatki długie.

 Sierść łajki wschodniosyberyjskiej

Skóra łajki wschodniosyberyjskiej jest gruba, dlatego zapewnia ochronę przed chłodem. Nie ma tu fałd i podskórnej tkanki łącznej. Sierść tej rasy psów może być czarna podpalana, czarna, czarno-biała, biała lub łaciata. Włos jest prosty, krótki i twardy, a podszerstek – miękki i obfity, by zapewnić psu ciepło.

Łajka wschodniosyberyjska – charakter

Z uwagi na to, że od początku powstania łajki wschodniosyberyjskie były wykorzystywane do pracy przy polowaniach, mają silnie rozwinięty instynkt łowcy. To myśliwi, którzy potrafią wytropić niemal każdą zwierzynę. Łajka wschodniosyberyjska jest psem inteligentnym, samodzielnym, o zdecydowanym charakterze. Podczas szkolenia psy mogą wykazywać upór, ale osoba doświadczona z pewnością je ułoży. Łajki wschodniosyberyjskie są ponadto nieufne w stosunku do obcych, a lojalne względem właściciela. Sprawdzają się jako stróże. Nie są agresywne, ale jeśli zostaną sprowokowane, nie będą uległe względem innych zwierząt.

Łajka wschodniosyberyjska, czyli tropiciel i nie tylko

W tropieniu łajka wschodniosyberyjska nie ma sobie równych i poluje niemal na każdą zwierzynę bardzo skutecznie. Najpierw tropi ją, zawiadamia myśliwego i wskazuje ofiarę.

Łajka jest pełna energii, ale cechuje się zrównoważonym charakterem. W stosunku do ludzi nie jest problematyczna, chociaż inne zwierzęta niekoniecznie będą dla niej dobrymi towarzyszami. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią socjalizację łajki wschodniosyberyjskiej od najmłodszych lat, wówczas życie w jednym domu stanie się co najmniej trudne dla twoich pupili.

Zdrowie łajki wschodniosyberyjskiej

Łajka wschodniosyberyjska jest zasadniczo rasą psów odpornych i wytrzymałych, które nie chorują. Nie ma skłonności do chorób genetycznych, ale z uwagi na dużą aktywność fizyczną czworonogi te mogą nabawić się urazów i kontuzji (głównie kończyn).

Pielęgnacja i żywienie psów z Syberii

W zakresie pielęgnacji łajka wschodniosyberyjska jest mało wymagająca, dlatego nie musisz jej codziennie wyczesywać czy często kąpać. Wystarczy szczotkowanie jej sierści raz w tygodniu. W okresie linienia możesz częściej czesać swojego psa. Martwe włosy usuniesz najłatwiej z użyciem grzebienia z dwoma rzędami metalowych zębów.

Jakie produkty podawać łajce wschodniosyberyjskiej? Szukaj dobrze zbilansowanej karmy, bogatej w składniki odżywcze, która jest przeznaczona dla czworonogów wybitnie aktywnych.

Łajka wschodniosyberyjska – hodowla

Jak hodowana jest łajka wschodniosyberyjska? Hodowla tej rasy wymaga wiedzy i dobrego podejścia do szczeniąt. Od najmłodszych lat potrzebują socjalizacji i ruchu. Powinny przejść szkolenie, by słuchać się opiekuna. Łajka wschodniosyberyjska nigdy nie będzie w pełni posłuszna, ponieważ jej instynkt myśliwski jest bardzo silny.

Hodowle łajki wschodniosyberyjskiej są także w Polsce

Hodowle łajki wschodniosyberyjskiej położone są przede wszystkim w tajdze i w rejonach wschodniej i środkowej Syberii, w górach. W innych krajach niż Rosja słabo znana jest rasa łajki wschodniosyberyjskiej. Hodowle właściwie są położone głównie w Rosji, choć i w Polsce jest ich co najmniej kilka. Oferują one do sprzedaży rodowodowe pieski po utytułowanych czworonogach rasy łajka syberyjska. Cena zależy od hodowli i czystości rasy. 

Łajka wschodniosyberyjska – cena

Kupno takiego psa z renomowanej hodowli to spory wydatek. Ile kosztuje łajka? To zależy od tego, jak bardzo doświadczony jest hodowca i od jakich rodziców pochodzi sprzedawane szczenię łajki wschodniosyberyjskiej. Cena może wynieść nawet kilkaset złotych, ale będzie to pies pochodzący z niesprawdzonego źródła. Sprawdzone hodowle sprzedają takie czworonogi w cenie od 1000 do 1500 zł.

Łajka wschodniosyberyjska – historia rasy 

Pierwsze łajki wschodniosyberyjskie zostały wyhodowane w lasach wschodniej Syberii, stąd taka nazwa dla tej rasy. Psy te były hodowane również na Dalekim Wschodzie. Hodowcy krzyżowali w tym celu eweneckie, tunguskie, jakuckie, przedbajkalskie, nadamurskie, amurskie i inne typy łajek. Jak wspomnieliśmy, pies ten pochodzi z Rosji i wychowywał się w surowym, wymagającym klimacie.

Łajka wschodniosyberyjska – wzorzec rasy

Na początku XX wieku istniała rasa łajki nadamurskiej i to ona stała się podstawą wzorca łajki wschodniosyberyjskiej. W roku 1952 ostatecznie został przyjęty tymczasowy wzorzec rasy, a w 1981 roku powstała ostateczna jego wersja.

Pierwotnie łajki wschodniosyberyjskie były wykorzystywane głównie przez myśliwych do polowań na mniejszą lub większą zwierzynę (głównie na lisy i niedźwiedzie). Niekiedy zaprzęgano je do sań i służyły jako psy pociągowe.

Łajka wschodniosyberyjska – dla kogo?

Kupno łajki wschodniosyberyjskiej do domu, gdzie są małe dzieci, to nie do końca dobry pomysł. Psy te sprawdzają się w roli stróżów, ale przy małych dzieciach nie najlepiej się czują. Nie wyrządzą co prawda dziecku krzywdy, ale cierpią pozostawione w towarzystwie maluchów, które ciągną je za ogon czy ucho. Nigdy łajka wschodniosyberyjska nie stanie się typowym psem kanapowym, rodzinnym. Nie nadaje się do trzymania w małym mieszkaniu w hałaśliwym mieście. Wykazuje dużą potrzebę regularnej aktywności, dlatego jeśli chcesz pozostawiać psa na dłużej w domu, zamkniętego, lepiej wybierz inną rasę.

Dla kogo łajka wschodniosyberyjska to odpowiednia rasa?

Jeśli jednak lubisz aktywność na świeżym powietrzu, masz więcej przestrzeni i jesteś gotowy do odbywania długich spacerów, łajka wschodniosyberyjska będzie dobrym dla ciebie wyborem.

Ciekawostki o łajce wschodniosyberyjskiej

  • Badacze z Rosji twierdzą, że odkryli rysunki łajek, które liczą sobie 1000 lat. Mowa tu o malowidłach ściennych, np. w głównej świątyni Rusi Kijowskiej, w Katedrze Świętej Zofii.
  • Psy rasy łajka były wykorzystywane przez rosyjskie władze do lotów w kosmos, ale większość z nich nie przeżyła takiej eskapady. Błędem jest jednak postrzeganie wystrzelonej w kosmos „Łajki” 3 listopada 1957 roku jako przedstawicielki tej samej rasy. Była to nieduża suczka mieszańca o takim właśnie imieniu. 

Łajka wschodniosyberyjska to pies zdrowy, odporny i silny. Nie oznacza to jednak, że ten psi myśliwy będzie dobrym kompanem dla każdego. Wybierz go wówczas, gdy sam jesteś aktywny i dasz radę zaspokoić niemałą potrzebę ruchu, jaką wykazuje ten pies.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 305 /19.08.1996/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/305.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca 03.06.1980.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)