Łajki jakuckie są rasą stosunkowo niedawno uznaną przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. Pochodzą z Republiki Jakuckiej ulokowanej we wschodniej Syberii, gdzie psy w tym typie od setek lat używane były do stróżowania, polowań i zaprzęgów. 

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 53 do 57 cm, psy od 55 do 59 cm;
masa ciała: ok. 20 kg
Szatasierść: twarda, średniej długości, prosta, błyszcząca, z obfitymi podszerstkiem; tworzy grzywę i pióra;
maść: trójbarwna; łaciata dwubarwna; biała
Długość życia10–12 lat
Charakterruchliwa, odważna, przyjazna, towarzyska, kontaktowa, energiczna

Łajka jakucka – wygląd

Łajka jakucka to średniej wielkości pies. Budowa ciała jest zwarta i mocna, a pod grubą skórą kryją się bardzo rozwinięte mięśnie. Wysokość w kłębie wynosi od 53 do 59 centymetrów w zależności od cech osobistych i płci. Dymorfizm płciowy jest znaczny – samce są większe i mocniej zbudowane od samic. 

Sierść łajek jakuckich jest średniej długości, twarda i prosta. Podszerstek jest obfity i bardzo gęsty. Jest nieco krótsza na głowie i przedniej stronie kończyn, a luźniejsza na ogonie. Maść może być całkiem biała, łaciata lub trójkolorowa. 

łajka jakucka z profilu

Łajki jakuckie – charakter

Łajki jakuckie słyną z bardzo dużej odporności i chęci do pracy. To psy energiczne, które nie znoszą nudy i bezczynności. Uchodzą za rasę wszechstronną – dobrze sprawdzają się jako psy stróżujące, mogą brać udział w psich sportach i są bardzo dobrymi towarzyszami. 

Tak jak wszystkie łajki, mają silny charakter i zachowują dużą dozę niezależności. Pomimo tego przywiązują się do swojego opiekuna i sprawnie z nim współpracują, jeżeli zapewni się im ku temu odpowiednie warunki. 

Łajki jakuckie to psy o mocnym charakterze i rozwiniętym instynkcie łowieckim. Są bardzo inteligentne, jednak ich szkolenie wymaga dobrej motywacji i odpowiedniego podejścia. Ważna jest także odpowiednia socjalizacja, która powinna zacząć się już w hodowli. Psy tej rasy są w stanie dobrze dogadać się z innymi zwierzętami i nie wykazują agresji, jeżeli od początku życia będą odpowiednio prowadzone. 

Łajka jakucka – zdrowie

Łajka jakucka to pies zdrowy i bardzo odporny. Psy w tym typie od wieków były wykorzystywane do bardzo różnych prac fizycznych – od polowań aż po ciągnięcie zaprzęgów. Są więc naturalnie przystosowane do bardzo różnych warunków atmosferycznych. Na razie nie ma informacji o ewentualnych chorobach dziedzicznych, którymi obciążona byłaby rasa. 

łajka jakucka patrzy w obiektyw

Łajki jakuckie bardzo dobrze znoszą niskie temperatury. Gruby podszerstek stanowi dla nich ochronę także przed ciepłą temperaturą, jednak w bardzo gorące dni warto ograniczyć psom intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz. 

Ponadto łajka jakucka wymaga takiej samej opieki weterynaryjnej jak wszystkie inne rasy. Raz w roku warto wykonywać badania kontrolne. Nie zapominaj także o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu. 

Łajka jakucka – pielęgnacja

Pomimo niezwykle gęstego futra łajka jakucka nie wymaga szczególnie intensywnej pielęgnacji. Jako pies pracujący i wykorzystywany w różnych warunkach atmosferycznych ma sierść, która prezentuje się dobrze przede wszystkim dzięki dobrej diecie. 

Wybierając jadłospis dla łajki, kieruj się przede wszystkim składem karm. Łajka może jeść karmę suchą lub mokrą pod warunkiem, że jej wartość odżywcza jest dostosowana do aktywności psa. Nie poleca się karm ze zbożem w składzie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także dieta BARF. 

Łajkę warto regularnie wyczesywać za pomocą szczotki pudlówki. Pozwoli to usunąć martwe włosy i poprawiać ukrwienie skóry. 

Łajka jakucka – hodowla

Wbrew sprzecznym informacjom, które można znaleźć w internecie, łajka jakucka jest rasą oficjalnie uznaną przez FCI. W naszym kraju funkcjonuje już kilka bardzo dobrze ocenianych hodowli, które działają w ramach Związku Kynologicznego w Polsce. 

Mimo wszystko większość sprzedawanych obecnie psów tej rasy pochodzi z importu z Rosji. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zastanowić się nad tym, czy hodowca, od którego chcemy kupić zwierzę, może poświadczyć o jego pochodzeniu i czy zapewnił mu odpowiednią socjalizację już w hodowli. 

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kupno szczeniaka, który posiada rodowód FCI. Związki działające pod auspicjami tej organizacji funkcjonują nie tylko w Polsce, ale w większości innych krajów – także w Rosji (Russian Kynological Federation). Zanim więc kupisz psa, sprawdź, czy posiada on odpowiedni rodowód. 

Łajka – cena

Łajka jakucka to rasa stosunkowo nowa (przynajmniej oficjalnie) i jeszcze mało rozpowszechniona w naszym kraju. Między innymi dlatego ceny szczeniaków są dosyć wysokie. Musisz przygotować się na koszt około 5-6 tysięcy złotych. 

Łajka jakucka – historia rasy

łajka jakucka na białym tle

Łajka jakucka jest rasą, której wzorzec opiera się na pierwotnym typie psów od wieków pracujących w rejonie dzisiejszej Republiki Jakuckiej. Ta rosyjska republika znajduje się we wschodniej części Syberii. Słynie nie tylko z bardzo długiej zimy, ale także z ogromnej amplitudy temperatur. Zimą termometry pokazują czasami -60 stopni Celsjusza po to, aby latem wskazać +40. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zwierzęta, które rozwinęły się w takich warunkach, są niezwykle odporne. 

Łajki jakuckie pracowały w rejonie rzeki Kołyma i były wykorzystywane przez miejscową ludność do bardzo różnych prac. Ciągnęły zaprzęgi, polowały i stróżowały. Na przestrzeni wieków populacja tych zwierząt zmniejszała się, a rosyjscy kynolodzy postanowili objąć je ochroną i nie dopuścić do ich wyginięcia. 

Trwały prace nad opracowaniem wzorca, a równolegle powołano naukowy program ochrony tych psów. W Rosji już w 2005 roku uznano łajkę jakucką za rasę narodową i wysłano oficjalny wniosek o rejestrację jej w FCI. Organizacja przychyliła się do wniosku i obecnie psy tej rasy zakwalifikowane są do grupy V (szpiców i psów typu pierwotnego). 

Do Europy łajki jakuckie trafiły już w 2004 roku za sprawą Erwina i Sabine van Wel. Przez wiele lat prowadzili oni hodowlę łajek i samojedów, starając się zachować użytkowe cechy tych ras. W naszym kraju funkcjonuje już kilka hodowli łajek jakuckich pod patronatem ZKwP. 

Łajka jakucka – dla kogo?

Kto będzie idealnym właścicielem łajki jakuckiej? Z pewnością osoba, która rozumie, że jest to pies pracujący i bardzo wymagający. Łajki to niezwykle wszechstronne psy w typie pierwotnym, które świetnie sprawdzają się zarówno na polowaniach, jak i podczas stróżowania. Mogą być dobrymi przyjaciółmi, jednak redukowanie ich roli jedynie do psów towarzyszących może odbywać się ze szkodą dla psa. 

łajka jakucka leży na białym tle

Łajki wymagają aktywności, jednak nie byle jakiej. Nawet codzienne długie spacery nie zaspokoją ich żywej potrzeby pracy. Dobrze sprawdzą się jako towarzysze myśliwych. Mogą być psami zaprzęgowymi, sportowymi (dobrze czują się w agility albo obedience), ratunkowymi, a nawet uczestniczącymi w dogoterapii. 

Zasadniczo łajki jakuckie są psami bardzo towarzyskimi i sympatycznymi. Dobrze czują się w stadzie, dlatego mogą (a nawet powinny) mieszkać z innymi psami. Z reguły bardzo dobrze dogadują się z dziećmi. Ze względu na dosyć mocny instynkt łowiecki trzymanie tego psa razem z małymi zwierzętami może okazać się ryzykowne. 

Łajka jakucka – zdjęcia

Łajki jakuckie – ciekawostki 

  • Łajka jakucka jest psem zaprzęgowym, więc świetnie sprawdzi się, ciągnąc sanki, rower czy hulajnogę.
  • Jakucja, ojczyzna tych łajek, jest największą jednostką podziału terytorialnego na świecie – zajmuje aż jedną piątą całej Federacji Rosyjskiej.
Łajka jakucka infografika

Łajki jakuckie to bardzo inteligentne i niesamowicie odporne psy użytkowe. Świetnie sprawdzają się w przeróżnych aktywnościach – od psich sportów po dogoterapię. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup psa tej rasy, zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość dobrej jakościowo aktywności. Zwykłe spacery do parku nie będą wystarczające dla łajek – potrzebują one prawdziwej pracy nie tylko fizycznej, ale także umysłowej.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 365, 26.09.2019/EN, wersja polska 18.11.2019, https://www.zkwp.pl/wzorce/365.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 04.09.2019.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.