Często można spotkać się z przekonaniem, że króliki kompletnie nie kontrolują swojego wypróżniania. Jest ono całkowicie błędne i zapewne wynika z ilości bobków, które mogą powstać w ciągu doby – jest ich czasem nawet 350. Przy odpowiedniej cierpliwości można jednak nauczyć je załatwiania się do kuwety. Niezależnie od tego, czy mieszka u ciebie zwierzak hodowlany, czy miniaturka, kuweta dla królika będzie bardzo przydatna. Jakie rodzaje kuwet możesz znaleźć na rynku? W jaki sposób przyzwyczaić zwierzaka do kuwety? Poznaj odpowiedzi, czytając nasz poradnik!

Jak nauczyć pupila korzystania z kuwety dla królika?

Kluczem do nauczenia królika korzystania z kuwety jest cierpliwość i konsekwencja. Postaw to akcesorium w miejscu, do którego zwierzak ma stały dostęp. Najlepiej, aby stała pod paśnikiem z sianem. 

kuweta dla królika

Twoim kolejnym zadaniem jest konsekwentne przenoszenie wszystkich króliczych bobków do kuwety. Chodzi o to, aby zwierzak skojarzył właśnie to miejsce z wypróżnianiem się. Jeżeli masz taką możliwość, wrzucaj tam jak najświeższe odchody. Mają bowiem najbardziej intensywny zapach. 

Czy królik będzie korzystał wyłącznie z kuwety?

Czasami proces nauki korzystania z kuwety dla królika trwa długo. Ważna jest jednak cierpliwość i konsekwencja. W pewnym momencie zwierzak na pewno się z nią polubi. Oczywiście, nie można wymagać od zajęczaka, że wszystkie swoje bobki będzie robił wyłącznie do kuwety. Jej obecność pomoże ci jednak w utrzymaniu czystości w klatce lub kojcu. 

Kuweta dla królika i ewentualny opór gryzonia

Może zdarzyć się tak, że mimo licznych prób i dużej cierpliwości królik nie korzysta z żadnej z kuwetowych opcji. W takich wypadkach musisz pogodzić się z tym, że zwierzak ma inny pomysł na zachowywanie porządku niż ty. Warto jednak upewnić się, że nie cierpi na żadne przewlekłe problemy z układem moczowym i trawiennym. To one mogą być przyczyną jego niechęci.

Mimo wszystko kuwetę warto trzymać w zasięgu króliczego pola widzenia. Niektóre zwierzaki dopiero po jakimś czasie zaczynają się z nią zaprzyjaźniać. 

Kuwety do klatki dla królika – rodzaje

Na rynku zoologicznym znajdziesz wiele rodzajów kuwet dla królika. Wiele osób zastanawia się, którą wybrać. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę najbardziej popularnych modeli. 

Kuweta narożna dla królika

kuweta dla królika

Narożna kuweta dla królika jest jedną z najchętniej wybieranych. Zazwyczaj nie będzie szczególnie droga, a dodatkowo ma bardzo ergonomiczny kształt. Szczególnie lubią ją opiekunowie trzymający króliki w klatce. 

Taką kuwetę można umieścić w rogu i przymocować ją do klatki w taki sposób, aby była nieruchoma. Nie masz powodów do obaw, że będzie przesuwała się po całej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać, że narożna kuweta jest z reguły dosyć niewielka. Sprawdzi się więc w przypadku jednego królika i to co najwyżej średnich rozmiarów. 

Kuweta z kratką dla królika

Kuweta z kratką jest ostatnimi czasy bardzo popularnym rozwiązaniem. A na czym ono polega? Funkcję kuwety pełni tutaj dno klatki, które wyłożone jest kratą złożoną ze zbliżonych do siebie metalowych prętów. 

Wady i zalety kuwet z kratką

Tego typu kuwety z kratką najbardziej cenione są w dużych hodowlach. Mieszka tam wiele królików i zachowanie czystości nie jest łatwe. Działanie mechanizmu jest bardzo proste – wszystkie nieczystości spadają na dół, a ostatecznie wystarczy po prostu je wygarnąć. 

Taka kuweta dla królika wydaje się wygodnym rozwiązaniem. Nie jest ono jednak pozbawione wad. Przede wszystkim, króliki muszą poruszać się po metalowych prętach, które nie są dla nich naturalnym podłożem. Zwierzakowi jest niewygodnie, jest narażony na stres, a nawet na ciągłe odczuwanie bólu. Zdecydowanie lepiej odpuścić sobie takie rozwiązanie, jeśli nie masz zbyt wielu pupili.

Kuweta dla królika ze stojakiem na jedzenie

kuweta dla królika ze stojakiem na jedzenie

Nie bez powodu najbardziej odpowiednim miejscem na kuwetę dla królika jest to pod paśnikiem. W naturze zajęczaki wypróżniają się najczęściej podczas spożywania posiłków. Jest to więc dla nich całkowicie typowe zachowanie. 

Na rynku zoologicznym można obecnie znaleźć dosyć zaawansowaną wersję kuwety dla królików ze stojakiem. Projekt ten polega na połączeniu pojemnika z kuwetą i miejsca na podwieszenie sianka. Dzięki temu zwierzak może jednocześnie jeść i wypróżniać się, tak jak to leży w jego naturze. 

Czy warto wybrać zaawansowaną kuwetę dla królika?

Kuwety tego typu są bardzo dobrze przemyślane, jednak będą zdecydowanie droższe od innych modeli. Dużo tańszym rozwiązaniem okaże się po prostu postawienie kuwety dla pod paśnikiem. 

Kuweta dla królika w wersji przesiewowej

Ciekawym rozwiązaniem jest także przesiewowa kuweta dla królika. To akcesorium, które możesz znaleźć w wielu sklepach zoologicznych. Decyduje się na nie obecnie coraz więcej osób. W jaki sposób działa taka kuweta?

Mechanizm działania jest tu nieco podobny do kuwety z kratką. To kuweta pudełkowa (taką opiszemy poniżej), na którą nałożona jest warstwa pozwalająca przesiewać mocz. 

Niewątpliwą zaletą tego typu kuwety dla królika jest to, że drobna kratka nie sprawia łapkom zwierzaka żadnego dyskomfortu. Mocz swobodnie przepływa na dół i możesz posprzątać go w dowolnej chwili. 

Jaką przesiewową kuwetę dla królika wybrać?

Dostępne w sklepach zoologicznych modele kuwet przesiewowych różnią się od siebie jakością wykonania. Warto więc zainwestować w taką, która jest może nieco droższa, ale jednocześnie wykonana z lepszej jakości materiałów. 

Tańsza i mniej trwała kuweta przesiewowa jest trudniejsza do dokładnego wyczyszczenia. Co gorsza, taki produkt może szybko zostać zniszczony przez królika, który jest zwierzakiem z wyjątkowymi zdolnościami do destrukcji. 

kuweta dla królika

Pudełkowa kuweta dla królika

Na koniec zostawiliśmy wariant najbardziej podstawowy, który jednak pod wieloma względami sprawdza się najlepiej. To prosta i tradycyjna kuweta pudełkowa. Choć z wyglądu przypomina najbardziej podstawową kuwetę dla kota, jest od niej zdecydowanie mniejsza. 

Na rynku zoologicznym dostępne są bardzo różne rodzaje tego typu kuwet. Warto wybierać taką, która wykonana jest z solidnego tworzywa sztucznego. Kuweta dla królika pudełkowa powinna być solidna i dosyć ciężka. W przeciwnym razie może zostać przez zwierzaka pogryziona. 

Czy warto kupić kuwetę pudełkową w formie domku?

W sklepach czasami pojawiają się kuwety pudełkowe w formie domków. Przypominają nieco kryte kuwety dla kotów. Pod wieloma względami nie jest to dobre rozwiązanie. Jak wspomnieliśmy, króliki wypróżniają się najchętniej podczas jedzenia. W zabudowanej kuwecie sięganie po siano lub do miski z ziołami będzie utrudnione. Może się okazać, że zniechęcony zwierzak po prostu nie będzie z tej kuwety korzystał. 

Kuwety dla królików – znajdź odpowiednie podłoże

Nie mniej od kształtu i rodzaju samej kuwety istotne jest to, co do niej wrzucisz. Jakie podłoże powinno znaleźć się w kuwecie dla królika? Na początku warto wspomnieć o tym, czego w żadnym wypadku nie powinieneś tam wkładać. 

  1. Najgorszy możliwy wybór to papier i gazety. Te materiały nie chłoną wilgoci zbyt dobrze. Dodatkowo farba drukarska po kontakcie z moczem nie jest dla zajęczaka szczególnie zdrowa. 
  2. Nie umieszczaj w kuwecie dla królika również trocin. Te w ogóle nie są zalecane dla tego gatunku zwierząt. Pylą i mogą powodować podrażnienia. 

Odpowiedni żwirek do kuwety dla królika

Bardzo dobrze za to sprawdzi się żwirek dla kota. Który najlepiej wybrać? Zdecyduj się na:

  • drewniany;
  • niezbrylający;
  • w formie pelletu;
  • z wiarygodnego źródła.

To stosunkowo tania i ekologiczna opcja. Wielu opiekunów zastanawia się, czy można wybrać żwirek silikatowy lub kukurydziany. To jednak zły pomysł. Ten pierwszy wprawdzie nie zbryla się, jednak jest dla królika toksyczny, gdy zwierzak go zje. Żwirki zbrylające stanowią z kolei zagrożenie dla życia zwierzaka. Nie kładź ich do kuwety dla królika pod żadnym pozorem!

Nawet jeżeli twój królik nie ma zwyczaju podjadania podłoża, to z czasem może go nabrać. W takich wypadkach lepiej być mądrzejszym od zwierzęcia i zawczasu dmuchać na zimne. Weź to pod uwagę, zastanawiając się, jakie wybrać podłoże do kuwety.

Kuweta dla królika – podsumowanie

Nie każdy królik od razu zaczyna korzystać z kuwety. Wiele zwierzaków jednak dosyć szybko uczy się, aby większość nieczystości zostawiać właśnie w tym jednym miejscu. Kluczowy jest wybór miejsca na kuwetę (okolice paśnika). Znaczenie ma też jej forma i kształt. 

Możesz wybrać spośród wielu różnych opcji. Pamiętaj jednak, aby kuweta dla królika była wykonana z trwałych, odpornych i bezpiecznych materiałów. Nie powinna również być źródłem dyskomfortu dla króliczych łap, ponieważ pupil najprawdopodobniej zupełnie zniechęci się do korzystania z niej.

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.