Kury jedwabiste, tak zwane silki, nie są hodowane ani dla jajek, ani w celach mięsnych. Rzeczami, które przyciągają hodowców, są ich niezwykły wygląd oraz sympatyczne usposobienie.

Z tego powodu zwierzęta te bywają trzymane w celach ozdobnych i… towarzyskich. Swoją nazwę kury silki zawdzięczają miękkiemu upierzeniu, które w dotyku sprawia wrażenie jedwabistego i puchatego. 

Kury silki – pochodzenie

Kury silki pochodzą z Chin. Ich nazwa ma więc dwojakie znaczenie. Z jednej strony kojarzy się ona a anglosaskim określeniem silky, czyli jedwabisty. Z drugiej strony jednak odnosi się do języka chińskiego, w którym silki oznacza po prostu włosy. 

W Chinach ptaki te zaczęto hodować ze względu na ich wygląd i… charakter. Kury jedwabiste są bowiem niezwykle przyjazne i łagodne. Szybko się uczą i są na tyle delikatne, że mogą towarzyszyć nawet małym dzieciom. 

Silka jedwabista – jak wygląda?

Ciało kury silki jest zaokrąglone i niskoosadzone. Nie są ptaki dużych rozmiarów, zwłaszcza w porównaniu do standardowych kur niosek. Rzadko ważą więcej niż jeden kilogram. 

Upierzenie

Jedwabiste kury ozdobne mają bardzo delikatne upierzenie, które wygląda jak puch. W dotyku są delikatne i bardzo miękkie. Większość osobników ma skórę o ciemnej pigmentacji, co ma duże znaczenie w kontekście chińskiej medycyny naturalnej, choć zdarzają się osobniki z jasną skórą. Kury silki mają rozmaite kolory upierzenia. 

Silka kura ozdobna – hodowla

Kury ozdobne silki nie mają szczególnie wygórowanych wymagań hodowlanych. Świetnie będą czuły się w niewielkim ogrodzie, z kurnikiem wyposażonym w podstawowym stopniu. Nie pozwól, aby zwiodły cię te z pozoru wątłe ciałka. Kury jedwabiste są bardzo odporne na niskie temperatury i trudne warunki atmosferyczne. 

Kury silki nie latają. Ich miejsce bytowania nie wymaga więc wysokiego płotu. Ocieplony kurnik sprawi, że bezpiecznie przetrwają nawet największe chłody polskiej zimy. 

Kury jedwabiste dla jajek – czy warto?

Czy warto hodować kury silki jedwabiste dla jaj? Statystyki nie są pod tym względem łaskawe. Ptaki tego gatunku znoszą średnio od 80 do 100 jajek w ciągu roku. W porównaniu do ras kur niosek, które mogą dać w tym okrasie nawet trzy razy tyle, nie jest to imponujący wynik. 

Jajka kury silki

Nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ hodowcy wybierają te ptaki przede wszystkim ze względów estetycznych. Ich jajka można jednak uznać za przyjemny dodatek do hodowli, ponieważ ani smakiem, ani jakością nie ustępują jajkom niosek. 

Oczywiście jajka służą także do systematycznego powiększania stada. Doświadczeni hodowcy zapewniają, że najlepszą porą na wylęg jest okres między lutym a kwietniem. Wówczas kury silki niosą się najbardziej intensywnie. 

Kura silka – cena dwóch ptaków

Jeżeli planujesz rozpoczęcie hodowli tych pięknych kur ozdobnych, z pewnością zastanawiasz się, ile kosztują. Silka amerykańska najczęściej sprzedawana jest w parach. Za rozpłodową dwójkę trzeba zapłacić około 300 zł.

Oczywiście ceny u poszczególnych hodowców mogą znacznie się od siebie różnić. Za najpiękniejsze okazy będziesz musiał zapłacić nawet 500 zł. 

Kura jedwabista – ile żyje?

Ile żyje kura jedwabista? Jak na swój niewielki rozmiar jest ona długowieczna. W dobrych warunkach mogą dożyć nawet do 10 lat.

Czy warto hodować kury silki?

Pomysł hodowania ptactwa ozdobnego nie każdemu przypadnie do gustu. Jeżeli jednak planowałeś urozmaicić krajobraz swojego ogrodu łagodnymi i pięknymi ptakami, to zdecydowanie kura jedwabista będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem. 

Kura towarzysz

Nie znosi ona wielu jajek i nie nadaje się także do hodowli w celach mięsnych. Jej sympatyczne usposobienie i duża inteligencja sprawiają jednak, że doskonale sprawdza się w roli nietypowego zwierzęcia towarzyszącego. 

Relacje kury silki z człowiekiem

Kury silki nie zrobią krzywdy twoim dzieciom, jako nieloty nie uciekną nawet przez niskie ogrodzenie. Szybko przywiązują się do człowieka, a traktowane odpowiednio, nie boją się i towarzyszą mu w ogrodowych czynnościach i wypoczynku. Co istotne, nie mają także wysokich wymagań hodowlanych. Polska zima nie jest dla nich straszna.

Kury silki – podsumowanie informacji o rasie

Kury silki to ptaki ozdobne pochodzące z Chin, które zapewnią ci kilka bardzo smacznych jajek. Ciekawy wygląd oraz niezwykle sympatyczny charakter sprawiają, że ten ptak ozdobny jest polecany każdemu – nawet rodzinom z dziećmi. 

Hodowla kur jedwabistych ma bardzo długą tradycję w Państwie Środka. W tamtejszej tradycji są one ważnym elementem naturalnej medycyny. W Polsce nie są szczególnie popularne, jednak zakup parki nie powinien przysporzyć ci żadnych problemów.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.