Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym różnią się kury ozdobne od hodowlanych. Zaprezentujemy ci dziesięć najładniejszych ras kur wystawowych

Kura jedwabista (silke)

Kura jedwabista hodowana jest głównie ze względu na swój wygląd. Wyróżnia się na tle drobiu hodowlanego przede wszystkim upierzeniem. Jest bardzo puszysta, a nazwa rasy wzięła się od tego, że piórka tego zwierzaka są bardzo delikatne w dotyku. Ma krótki i szeroki tułów, szeroką pierś i nisko osadzony brzuch.

Kury jedwabiste najczęściej występują w kolorze białym, jednak zdarzają się egzemplarze niebieskie, szare lub popielate. Nie ma dużej różnicy między kwoką a kogutem. Samce są odrobinę większe, mogą ważyć do maksymalnie 1 kilograma, a samice do 800 gramów. 

Serama – najmniejsza kura świata

Rasa kur serama oficjalnie została uznana za najmniejszą na świecie. Dorosły osobnik mierzy od 15 do 25 centymetrów przy wadze do 500 gramów. Karłowata odmiana pochodzi z Malezji i idealnie nadaje się do trzymania w domu. Kury ozdobne serama są ufne, przyjazne i uwielbiają towarzystwo ludzi.

Planując ich zakup, należy jedynie pamiętać o odizolowaniu od siebie kogutów, ponieważ będą ze sobą walczyły. Te kurczaki charakteryzują się niezwykle wyprostowaną postawą i małym grzebieniem. Pierś mają wysoko osadzoną, ale skrzydła prawie dotykają ziemi. 

Krevecoeur

Kury ozdobne rasy krevecoeur to jedne z nielicznych, które nie są karłowate. Ich waga może dochodzić do 3 kilogramów. Zwierzęta te wyróżniają się kruczoczarnym upierzeniem. Posiadają duże grzebienie z charakterystycznym znakiem w kształcie litery V.

Ptaki tej rasy uznawane są za najstarszą odmianę francuską. Hodowana jest zarówno jako kura nioska, jak i ozdobna. Potrafią składać w ciągu roku nawet do 200 jaj.

Wyandotta

Kury ozdobne wyandotta pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Miniaturowe odmiany tej rasy są jednymi z najczęściej hodowanych ptaków ozdobnych na świecie, mimo że są one zwierzętami ogólnoużytkowymi. Charakteryzuje się dużą ilością składanych jaj oraz szybkim przyrostem masy ciała.

Najczęściej występujące upierzenie to srebrne łuskowane, jednak dziś występują w ponad 35 odmianach barwnych. Zwierzęta te poleca się szczególnie dla początkujących hodowców, ponieważ łatwo się oswajają i mają małe wymagania.

Olbrzymia kura brahma

Jest to azjatycka rasa kur ozdobnych, która zalicza się do olbrzymich odmian. Może osiągnąć wagę nawet do 5 kilogramów. Jest bardzo masywna i dobrze umięśniona.

Najczęściej spotyka się ptaki o barwie czarno-białej lub kuropatwianej. Ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dużo miejsca, 10 metrów kwadratowych wybiegu na jednego osobnika to absolutne minimum.

Grzywacz holenderski

Jak nazwa wskazuje, kury te charakteryzują się ogromnym białym pióropuszem na czubku głowy. Rasa pochodzi z Holandii, gdzie hodowana jest od ponad pięciuset lat. Zwierzęta są niewielkie, ich waga to 800 gramów u samców i około 700 gramów u samic.

Ubarwienie piór jest najczęściej koloru czarnego z białym czubem, lub całe białe. Ta odmiana występuje w wariantach karłowatych oraz standardowych, lecz na wystawach najczęściej pojawiają się przedstawiciele tej pierwszej. 

Brodacz z Uccle

Jest to rasa miniaturowych kur ozdobnych, która nie ma swojego większego odpowiednika. Brodacz jest bardzo przyjazny w stosunku do człowieka, bardzo ufny i towarzyski. Idealnie sprawdza się w małych ogrodach i bardzo dobrze nadaje się do domu z dziećmi, dzięki swoim małym rozmiarom i przyjaznemu usposobieniu.

Najczęściej występujące ubarwienie to czarno-białe cętkowane, czarno-żółto-brązowe, marmurkowe i niebieskie. Rasa nie jest popularna i rzadko pojawia się na wystawach.

Chabo

Kury rasy chabo pochodzą z Japonii i należą do jednych z najmniejszych ras hodowlanych. Występują w kilku odmianach kolorystycznych, ale najpopularniejsze to biała z czarnym ogonem, biała z niebieskim ogonem, czarna i bursztynowa.

Chabo bardzo chętnie są hodowane, ponieważ ich pielęgnacja, utrzymanie i karmienie nie jest skomplikowane. To bardzo przyjazne dla ludzi ptaki, świetnie nawiązują kontakt z człowiekiem i uwielbiają jego towarzystwo. 

Padwa

Kury ozdobne rasy padwa to bardzo rozpoznawalne ptaki. Wzrok przyciąga duży czubek piór zamiast grzebienia i egzotyczna kolorystyka. Przedstawiciele tej rasy to bardzo przyjazne i oddane ptaki. Idealnie sprawdzą się trzymane w ogrodzie.

Świetnie nadają się jako zwierzęta domowe nawet jeśli posiadasz dzieci, ponieważ padwy uwielbiają pieszczoty i kontakt z człowiekiem. Najczęściej występujące upierzenie u tej rasy to złoty z czarnym grzbietem, płowy z białymi brzegami i biały z czarnym grzebieniem.

Sebrytka

Ptaki rasy sebryjskiej to stosunkowo młoda odmiana. Pierwszy raz pojawiły się na początku XIX wieku na terenie Wielkiej Brytanii. Wyróżnia się jedynie dwa rodzaje koloru upierzenia u tych zwierząt srebrne i złote. W obu przypadkach pióra mają obwódki innego koloru, co sprawia wrażenie, jakby ptak był narysowany.

Jak większość odmian ozdobnych ta również charakteryzuje się bardzo łagodnym charakterem. Uwielbia kontakt z człowiekiem i źle znosi samotność. To bardzo mała rasa, dorosły samiec osiąga wagę do 700 gramów. 

Czym różnią się kury ozdobne od tradycyjnych?

Tak naprawdę kury ozdobne różnią się od hodowlanych jedynie wyglądem i rozmiarem. Większość ras wystawowych to miniaturki ptaków hodowlanych.

Wymagają odrobinę więcej pracy i uwagi, mogą też częściej chorować z powodu wad genetycznych. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć, że zwierzęta hodowlane zazwyczaj trzymane są w o wiele gorszych warunkach. 

Jeśli planujesz zakup ozdobnej kury, skrupulatnie zapoznaj się z jej wymogami i parametrami chowu. Zapewnij pupilowi karmę dobrze zbilansowaną i najlepszej jakości oraz odpowiednią opiekę weterynaryjną, dzięki temu stworzysz ptakowi godne warunki życia.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.