W artykule wyjaśnimy, czym jest kufa u psa oraz przedstawimy elementy, z których jest zbudowana. Dowiesz się również, jakie są główne rodzaje budowy czaszki u psów i u jakich ras występują. Znajdziesz tu także informacje o tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się posiadanie przez czworonoga pyska o nieprawidłowej budowie.

Kufa u psa, czyli pysk. Czym są stop, trufle, i fafle u psa?

Kufa u psa, nazywana również pyskiem, stanowi przednią część głowy czworonoga. Zerkając na widok kości czaszki, można zauważyć, że składa się ona z trzewioczaszki. W przypadku przedstawicieli większości ras ta część będzie wyraźnie oddzielona od pozostałej, którą tworzy mózgoczaszka. Oddzielającą je linię nazywa się przełomem czołowo-nosowym, który powszechnie określa się stopem.

Pysk u psa jest oczywiście zakończony nosem, którego najbardziej zewnętrzną część nazywa się truflą. To właśnie w tym obszarze mieści się sekret zwierząt tego gatunku, czyli narządy powonienia, dzięki którym psy mają niesamowite zdolności węchowe.

Mobile 336x280 1
Desktop 580x400 1
Desktop 970x250 1

Czy wiesz, że trufla zawdzięcza swoją nazwę wyjątkowo aromatycznym grzybom rosnącym przede wszystkim na terenach dzisiejszej Francji oraz Włoch? Z ich poszukiwaniem od wielu lat doskonale radzą sobie psy dowodne, a zwłaszcza barbet, czyli francuski pies dowodny. Znalezione przez nich grzyby przypominają wyglądem zewnętrzną część psiego nosa, czyli truflę.

Z kolei górne wargi u psa określa się mianem fafli. Mogą one znacznie różnić się od siebie w zależności od rasy czworonoga. Duże, luźno obwisłe wargi uniemożliwiają zwierzakom zatrzymanie śliny wewnątrz jamy ustnej, co bywa uciążliwe w czasie picia lub jedzenia, podczas którego dochodzi do jej zwiększonej produkcji. Najczęściej obserwuje się je wśród ras takich jak bloodhound, bokser, dog niemiecki czy dogue de Bordeaux, znany prawdopodobnie wszystkim z roli Śliniaka grającego w serialu „Rodzina Zastępcza”. Fafle mogą być także małe i przylegające jak u m.in. pinczerów czy pomeranianów.

Rodzaje psiej czaszki a długość kufy

Wskaźnik cefaliczny, nazywany również indeksem cefalicznym głowy, to stosunek szerokości czaszki do jej długości, co w dużym uproszczeniu można nazwać także długością kufy u psa. Określa on wiele szczególnych cech różnych ras psów. Wyróżnia się trzy główne rodzaje budowy psiej czaszki, czyli:

 • dolichocefaliczna, którą charakteryzuje bardzo długa kufa; do najpopularniejszych ras z tym typem czaszki zalicza się przede wszystkim wszystkie charty oraz owczarki szkockie;
 • mezocefaliczna, w przypadku której kufa ma średnią długość; możesz ją zaobserwować zwłaszcza u cocker spanieli oraz większości odmian wyżłów;
 • brachycefaliczna, dla której charakterystyczna jest bardzo krótka kufa; często towarzyszy jej przodozgryz, jednak to jeden z najmniejszych problemów zdrowotnych dla psów ją posiadających; wśród popularnych ras, u których można ją zaobserwować, znajdują się przede wszystkim mopsy, pekińczyki, buldogi angielskie i francuskie.

Syndrom ras brachycefalicznych – efekt specyficznej budowy pyska

Kufa u psów ras brachycefalicznych jest nie tylko krótka, ale ma również inne wady anatomiczne. Zalicza się do nich między innymi:

 • skrócenie trzewioczaszki;
 • przemieszczenie nosa i struktur go tworzących;
 • przemieszczenie małżowin nosowych oraz szkieletu chrzęstnego nosa;
 • stenoza nosa;
 • nieprawidłowe ułożenie uzębienia;
 • anormalna budowa zatok czołowych bądź ich całkowity brak;
 • hiperplazja języka;
 • przerost podniebienia;
 • płytkie oczodoły.

Z czym wiąże się występowanie tych wad? Przede wszystkim czworonogi cierpiące z ich powodu muszą produkować wyższe ciśnienie ujemne, by oddychanie było możliwe. Poza tym może dojść do wciągnięcia tkanek podniebienia do nosogardzieli. W dodatku pobieranie powietrza wiąże się ze zwiększoną pracą tłoczni brzusznej.

Jakie objawy u psa rasy brachycefalicznej powinny cię zaniepokoić? Przede wszystkim będą to trudności z oddychaniem. Zwierzaki cierpią z powodu duszności nawet po lekkim wysiłku, w efekcie czego szybko pojawia się niechęć do zabaw czy spacerów. Poza tym obserwuje się u nich chrapanie, furgotanie oraz bezdech senny. Często oddychają przez pysk, świszczą i nadmiernie kichają.

Jeśli problem długo pozostaje nierozwiązany, do wyżej wymienionych symptomów mogą dołączyć także stany zapalne dolnych oraz górnych dróg oddechowych. Zdarzają się omdlenia, a nawet zaburzenia pracy serca, takie jak tachykardia.

Weterynarz
Dietetyk
Umów wizytę online
Zniżka 15% z kodem: ZWIERZAKI15
pupilmed

Rasy brachycefaliczne – pysk, który jest źródłem cierpienia

Jak widzisz, skrócona kufa u psa sprawia, że ten wygląda niezwykle uroczo, ale bywa to okupione jego ogromnym cierpieniem. Jeśli planujesz zakup takiego zwierzaka, przemyśl swoją decyzję, by nie wspierać rozmnażania zwierząt skazanych na życie w bólu. W przypadku, gdy już jesteś opiekunem psa tej rasy bądź zamierzasz go adoptować, musisz mieć świadomość, że konieczna może być konsultacja u lekarza weterynarii znającego specyfikę takich ras oraz wyspecjalizowanego w wykonywaniu zabiegów korekcyjnych.

Pamiętaj, że posiadanie pyska o nieprawidłowej budowie wiąże się z trudnościami z oddychaniem, co z kolei jest ogromnym zagrożeniem w czasie panujących upałów. Pies, który nie może swobodnie ziajać, nie jest w stanie zadbać o chłodzenie swojej organizmu i wymaga szczególnej pielęgnacji oraz opieki opiekuna.

Prawidłowa budowa kufy u psa to podstawa jego dobrego zdrowia. Jeśli twój podopieczny ma skrócony lub zniekształcony pysk i obserwujesz u niego trudności z oddychaniem, jak najprędzej udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.