W artykule wyjaśnimy, czym jest kufa u psa oraz przedstawimy elementy, z których jest zbudowana. Dowiesz się również, jakie są główne rodzaje budowy czaszki u psów i u jakich ras występują. Znajdziesz tu także informacje o tym, z jakimi zagrożeniami wiąże się posiadanie przez czworonoga pyska o nieprawidłowej budowie.

Kufa u psa, czyli pysk. Czym są stop, trufle, i fafle u psa?

Kufa u psa, nazywana również pyskiem, stanowi przednią część głowy czworonoga. Zerkając na widok kości czaszki, można zauważyć, że składa się ona z trzewioczaszki. W przypadku przedstawicieli większości ras ta część będzie wyraźnie oddzielona od pozostałej, którą tworzy mózgoczaszka. Oddzielającą je linię nazywa się przełomem czołowo-nosowym, który powszechnie określa się stopem.

Pysk u psa jest oczywiście zakończony nosem, którego najbardziej zewnętrzną część nazywa się truflą. To właśnie w tym obszarze mieści się sekret zwierząt tego gatunku, czyli narządy powonienia, dzięki którym psy mają niesamowite zdolności węchowe.

Czy wiesz, że trufla zawdzięcza swoją nazwę wyjątkowo aromatycznym grzybom rosnącym przede wszystkim na terenach dzisiejszej Francji oraz Włoch? Z ich poszukiwaniem od wielu lat doskonale radzą sobie psy dowodne, a zwłaszcza barbet, czyli francuski pies dowodny. Znalezione przez nich grzyby przypominają wyglądem zewnętrzną część psiego nosa, czyli truflę.

Z kolei górne wargi u psa określa się mianem fafli. Mogą one znacznie różnić się od siebie w zależności od rasy czworonoga. Duże, luźno obwisłe wargi uniemożliwiają zwierzakom zatrzymanie śliny wewnątrz jamy ustnej, co bywa uciążliwe w czasie picia lub jedzenia, podczas którego dochodzi do jej zwiększonej produkcji. Najczęściej obserwuje się je wśród ras takich jak bloodhound, bokser, dog niemiecki czy dogue de Bordeaux, znany prawdopodobnie wszystkim z roli Śliniaka grającego w serialu „Rodzina Zastępcza”. Fafle mogą być także małe i przylegające jak u m.in. pinczerów czy pomeranianów.

Rodzaje psiej czaszki a długość kufy

Wskaźnik cefaliczny, nazywany również indeksem cefalicznym głowy, to stosunek szerokości czaszki do jej długości, co w dużym uproszczeniu można nazwać także długością kufy u psa. Określa on wiele szczególnych cech różnych ras psów. Wyróżnia się trzy główne rodzaje budowy psiej czaszki, czyli:

  • dolichocefaliczna, którą charakteryzuje bardzo długa kufa; do najpopularniejszych ras z tym typem czaszki zalicza się przede wszystkim wszystkie charty oraz owczarki szkockie;
  • mezocefaliczna, w przypadku której kufa ma średnią długość; możesz ją zaobserwować zwłaszcza u cocker spanieli oraz większości odmian wyżłów;
  • brachycefaliczna, dla której charakterystyczna jest bardzo krótka kufa; często towarzyszy jej przodozgryz, jednak to jeden z najmniejszych problemów zdrowotnych dla psów ją posiadających; wśród popularnych ras, u których można ją zaobserwować, znajdują się przede wszystkim mopsy, pekińczyki, buldogi angielskie i francuskie.

Syndrom ras brachycefalicznych – efekt specyficznej budowy pyska

Kufa u psów ras brachycefalicznych jest nie tylko krótka, ale ma również inne wady anatomiczne. Zalicza się do nich między innymi:

  • skrócenie trzewioczaszki;
  • przemieszczenie nosa i struktur go tworzących;
  • przemieszczenie małżowin nosowych oraz szkieletu chrzęstnego nosa;
  • stenoza nosa;
  • nieprawidłowe ułożenie uzębienia;
  • anormalna budowa zatok czołowych bądź ich całkowity brak;
  • hiperplazja języka;
  • przerost podniebienia;
  • płytkie oczodoły.

Z czym wiąże się występowanie tych wad? Przede wszystkim czworonogi cierpiące z ich powodu muszą produkować wyższe ciśnienie ujemne, by oddychanie było możliwe. Poza tym może dojść do wciągnięcia tkanek podniebienia do nosogardzieli. W dodatku pobieranie powietrza wiąże się ze zwiększoną pracą tłoczni brzusznej.

Jakie objawy u psa rasy brachycefalicznej powinny cię zaniepokoić? Przede wszystkim będą to trudności z oddychaniem. Zwierzaki cierpią z powodu duszności nawet po lekkim wysiłku, w efekcie czego szybko pojawia się niechęć do zabaw czy spacerów. Poza tym obserwuje się u nich chrapanie, furgotanie oraz bezdech senny. Często oddychają przez pysk, świszczą i nadmiernie kichają.

Jeśli problem długo pozostaje nierozwiązany, do wyżej wymienionych symptomów mogą dołączyć także stany zapalne dolnych oraz górnych dróg oddechowych. Zdarzają się omdlenia, a nawet zaburzenia pracy serca, takie jak tachykardia.

Rasy brachycefaliczne – pysk, który jest źródłem cierpienia

Jak widzisz, skrócona kufa u psa sprawia, że ten wygląda niezwykle uroczo, ale bywa to okupione jego ogromnym cierpieniem. Jeśli planujesz zakup takiego zwierzaka, przemyśl swoją decyzję, by nie wspierać rozmnażania zwierząt skazanych na życie w bólu. W przypadku, gdy już jesteś opiekunem psa tej rasy bądź zamierzasz go adoptować, musisz mieć świadomość, że konieczna może być konsultacja u lekarza weterynarii znającego specyfikę takich ras oraz wyspecjalizowanego w wykonywaniu zabiegów korekcyjnych.

Pamiętaj, że posiadanie pyska o nieprawidłowej budowie wiąże się z trudnościami z oddychaniem, co z kolei jest ogromnym zagrożeniem w czasie panujących upałów. Pies, który nie może swobodnie ziajać, nie jest w stanie zadbać o chłodzenie swojej organizmu i wymaga szczególnej pielęgnacji oraz opieki opiekuna.

Prawidłowa budowa kufy u psa to podstawa jego dobrego zdrowia. Jeśli twój podopieczny ma skrócony lub zniekształcony pysk i obserwujesz u niego trudności z oddychaniem, jak najprędzej udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.