Kuc szetlandzki, tak jak wskazuje nazwa, pochodzi z Wysp Szetlandzkich. Zwierzęta mogą być wspaniałymi końmi rekreacyjnymi pod warunkiem, że będą otoczone odpowiednią opieką. W innym przypadku nabierają złych nawyków i stają się uparte. Dowiedz się więcej o tej rasie z artykułu.

Kuc szetlandzki – historia rasy

Nie jest do końca znane pochodzenie przedstawicieli tej rasy. Istnieją przesłanki, które wskazują, że przodkami kuców szetlandzkich mogą być kuce tundry. Odnalezione przez archeologów kamienie runiczne z IX wieku przedstawiają jeźdźców siedzących na niewielkich żywotnych kucach. To może wskazywać na stosunkowo stare pochodzenie miniaturowych kucyków.

kuc-szetlandzki

Kuc szetlandzki – charakterystyka

Wzorzec rasowy kuca szetlandzkiego:

  • wysokość w kłębie nie przekracza 107 cm; kuc szetlandzki mini ma w kłębie maksymalnie 87 cm;
  • głowa o prostym i suchym profilu z mocną szyją;
  • łopatki długie;
  • kłąb słabo zaznaczony;
  • tułów masywny;
  • klatka piersiowa głęboka;
  • grzbiet krótki i wygodny w dosiadzie;
  • zad okrągły i umięśniony;
  • grzywa i ogon bujne;
  • kończyny krótkie;
  • kopyta okrągłe, małe i twarde;
  • mogą występować szczotki pęcinowe.

Kuc szetlandzki – umaszczenie

Kuc szetlandzki teoretycznie występuje we wszystkich rodzajach umaszczenia z wyjątkiem tarantowatego. Jednak zauważa się, że najpowszechniejszą maścią jest kara. Grzywa i ogon mają długie, proste i gęste włosy. Tym, co wyróżnia sierść kuców szetlandzkich, jest podwojenie liczby włosów wraz z zimowym sezonem w stosunku do letniej okrywy. Wynika to z cechy adaptacyjnej tej naturalnej rasy do trudnych warunków Wysp Szetlandzkich. Z tego samego powodu sierść zimowa jest puchata, gęsta i podwójna, natomiast letnia – lśniąca i gładka.

Kuc szetlandzki – pielęgnacja

Ze względu na pochodzenie szetlandy należą do wytrzymałych i odpornych na niesprzyjające warunki (np. mroźne, śnieżne i wietrzne zimy) koni. Zwierzęta te są niedrogie w utrzymaniu, bo nie są wymagające pod kątem odżywiania. Ponadto cały rok mogą przebywać na zewnątrz, gdzie są bardzo samodzielne. Potrafią wyszukiwać pożywienie, np. korzonki i kiełki ukryte pod grubą i zmarzniętą warstwą śniegu. Z tego samego powodu świetnie wykorzystują pastwiska kiepskiej jakości.

Kuc szetlandzki – charakter i temperament

W środowisku jeździeckim panuje mylne przekonanie, że kuc szetlandzki to nieposłuszne, uparte zwierzę. Prawda jest taka, że to wyjątkowo niezależny kucyk. Jednak przy odpowiedniej opiece i fachowym podejściu w ujeżdżaniu może być znakomitym koniem rekreacyjnym.

kuc-szetlandzki

Ten mechanizm działa również w drugą stronę. Jeżeli kuc szetlandzki spotka się ze złym traktowaniem, to prawdopodobnie nabierze złych nawyków i wtedy może stać się uparty. Ponadto ma wysoki iloraz inteligencji, wykazuje się dużą cierpliwością i spokojem. Te pozytywne cechy usposobienia i niewielkie rozmiary wpłynęły na wykorzystanie koników przy pracy z dziećmi, szczególnie w hipoterapii.

Kuc szetlandzki – użytkowanie

Na rodzimych wyspach kuce znalazły szerokie zastosowanie. Dzięki dużej sile chętnie wykorzystywano je do prac pociągowych, transportu towarów, torfu, węgla kamiennego. Były używane też do jazdy wierzchem. Ponadto doskonale sprawdziły się w pracy w kopalniach oraz miejscach niedostępnych dla maszyn. Kiedy rasa zyskała większą popularność, zaczęto jej używać w pracy z dziećmi i w objazdowych cyrkach. Aktualnie kuce są atrakcjami w ogrodach zoologicznych, gospodarstwach agroturystycznych oraz w pracy z dziećmi.

Kuc szetlandzki – hodowla

Dzisiaj najwięcej hodowli tej rasy mieści się w Holandii. W 1890 roku została utworzona Pierwsza Księga Stadna. Obecnie każde państwo, które przejawia zainteresowanie hodowlą kuców szetlandzkich, jest zobowiązane do samodzielnego otwarcia i prowadzenia księgi.

Kuc szetlandzki – cena

kuc-szetlandzki

Ile kosztuje kuc szetlandzki? Cena za osobnika wynosi od 1000 zł do nawet 10000 zł.

Kuc szetlandzki – ciekawostki

  1. Kuce szetlandzkie pomogły wykształcić się znanym rasom, takim, jak amerykański szetland oraz argentyńska rasa miniaturowa falabella.
  2. Dziko żyjące kuce tej rasy można spotkać w Parku Narodowym Dartmoor, a także na Wyspach Szetlandzkich.

Kuc szetlandzki to cierpliwy i spokojny konik, który pomimo swojego niepozornego wyglądu doskonale radzi sobie z przetrwaniem w surowych warunkach. Przy odpowiednim ułożeniu stanowi świetnego konia wierzchowego o nieprzeciętnym temperamencie.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.