W poradniku przedstawimy najbardziej wartościowe książki o psach, które poruszają nie tylko tematykę szkoleń czy tresury, ale także lepszego zrozumienia postrzegania świata przez czworonoga. W artykule znajdziesz również pozycje, dzięki którym lepiej zadbasz o zdrowie fizyczne swojego pupila.

Książki o psach, które warto przeczytać

Zrozumienie swojego psa jest możliwe i zdecydowanie warto do niego dążyć. Chociaż czworonogi nie mają możliwości wypowiadania się w naszym języku, to doskonale potrafią się komunikować. Jeśli nauczysz się prawidłowo odczytywać sygnały wysyłane przez twojego podopiecznego, oboje staniecie się znacznie szczęśliwsi. Czego potrzebujesz, by to osiągnąć? Autorzy wybranych przez nas książek o psach zgodnie stwierdzają, że wystarczy empatia, chęć porozumienia i niewielka dawka wiedzy.

„Tajemnice psiego umysłu” – S. Coren

W „Tajemnicach psiego umysłu” znajdziesz przestępne opisy zmysłów czworonoga. Dzięki temu dowiesz się, jak twój pupil postrzega świat, co pomoże ci lepiej zrozumieć większość jego zachowań, a, jak wiesz, to pierwszy krok do budowania głębokiej relacji. Autor porównuje zmysły zwierzaka do tych człowieka, by lepiej zobrazować różnice między nimi, ale również podobieństwa, których wcale nie jest mało.

Znajdziesz tu również informacje na temat świadomości oraz różnych osobowości psów, które tak samo, jak u ludzi można podzielić na kilka kategorii. Wiedza przedstawiana w książce jest wynikiem długoletnich badań profesora Corena, cieszącego się uznaniem na arenie międzynarodowej.

„Drugi koniec smyczy” – P. McConnell

Ta książka o psach została napisana w wyjątkowo interesujący sposób, ponieważ przedstawia zarówno punkt widzenia psa trzymanego na smyczy, jak i opiekuna, który go wyprowadza. Autorka w przestępny sposób wyjaśnia, że zwierzak rozumie znacznie więcej, niż wydaje się człowiekowi na pierwszy rzut oka.

Znajdziesz tu przykłady różnych zachowań oraz ich najczęściej przyjmowanej interpretacji przez psa. Na przykład przytulenie opiekuna przez bliską osobę dla ludzi zwykle oznacza przyjacielskie zamiary, z kolei dla czworonogów może zostać odebrane jako zagrożenie. To tylko jedna z sytuacji, których jest wiele. Przeczytaj książkę, by poznać je wszystkie!

„Nowoczesne szkolenie psów tropiących” – B. Górny

Myślisz, że twój pies nie przepada za aktywnością fizyczną, ponieważ nie lubi szalonych zabaw z piłką? Jednocześnie cały spacer spędza z nosem przy ziemi? Prawdopodobnie ma silne zdolności łowieckie, a największą radością dla niego jest tropienie. Wystarczy wykorzystać ten potencjał, żeby zwierzak miał spełnione potrzeby ruchu oraz stymulacji umysłowej.

Autor w swojej książce o psach podpowiada, jak to zrobić, by zachować bezpieczeństwo zarówno twojego podopiecznego, jak i innych zwierząt. Doskonale sprawdzi się nie tylko dla opiekunów psów ras z silnym instynktem łowieckim, takich jak na przykład beagle, jack russel terrier czy posokowiec, ale także dla tych, którzy chcieliby urozmaicić codzienne spacery.

„Słuchając psa” – Z. Zaniewska-Wojtków, P. Wojtków

To pozycja, w której poza gotowymi rozwiązaniami i poradami znajdziesz przede wszystkim informacje, które pomogą ci zrozumieć psie zachowanie. Behawioryści wyjaśniają, jak pies postrzega świat i czym się kieruje, zachowując się w dany sposób. Niestety mimo trwającego od ponad 20 tysięcy lat procesu udomawiania, ludzie wciąż błędnie odczytują błędnie wiele sygnałów wysyłanych przez ich pupili. Autorzy zwracają uwagę na to, że praca z psem nie jest możliwa tak długo, jak opiekun nie rozumie źródła ich niepożądanych nawyków.

To publikacja, którą powinien mieć każdy właściciel czworonoga. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się psem w podeszłym wieku, czy niesfornym szczenięciem, z pewnością znajdziesz tutaj wiedzę pozwalającą poprawić jakość waszej relacji.

„Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa?” – P. Wojtków, Z. Zaniewska-Wojtków

To jedna z najbardziej wartościowych, a jednocześnie pięknie wydanych książek o psach. Jej autorami są wybitni behawioryści i trenerzy cieszący się ogromnym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W swoim poradniku chcą wytłumaczyć opiekunom, w jaki sposób można zrozumieć swojego podopiecznego.

Doskonale piszą o psich uczuciach i emocjach. Zwracają uwagę na to, że empatia prowadzi do dialogu, a w efekcie także do zrozumienia, dzięki czemu zarówno ludzie, jak i psy są szczęśliwsze. Autorzy rozprawiają się z popularnymi dotychczas mitami o dominacji oraz konieczności wymuszania posłuszeństwa. Zamiast tego proponują słuchanie oraz dbanie o potrzeby swojego pupila. Ciekawym dodatkiem do tej pozycji są ciekawostki dotyczące roli psów w historii oraz informacje o niektórych rasach.

„Pies, który kochał zbyt mocno” – N. Dodman

Dodman w swojej książce omawia różne problematyczne zachowania psów oraz wyjaśnia ich przyczynę. Źródłem trudności wcale nie zawsze muszą być braki w nauce posłuszeństwa, ale także te błędy poczynione w trakcie socjalizacji zwierzaka czy problemy o podłożu psychicznym. Autor bierze pod uwagę to, że każdy pies jest inny i proponuje rozwiązania dostosowane do jego potrzeb.

Podpowiada również, do których specjalistów warto udać się ze swoim podopiecznym, by skutecznie wyeliminować niepożądane zachowania. Dodman stara się także walczyć ze szkodliwymi mitami na temat farmakoterapii i przekonuje o płynących z jej stosowania korzyściach w przypadku leczenia niektórych schorzeń.

„Na psa urok” – M. Łęczycka-Mrzygłód

„Na psa urok” to jedna z najbardziej wartościowych książek o psach poruszających temat tresury oraz pracy z nimi. Będzie doskonałą pomocą zarówno dla opiekunów czworonogów sprawiających problemy wychowawcze, jak i tych dopiero zaczynających przygodę z opieką nad szczenięciem.

W tekście autorka wyjaśni, w jaki sposób skutecznie zmieniać psie nawyki oraz jakie strategie stosować, by poradzić sobie z niepożądanymi zachowaniami zwierzaka. Znajdziesz tu również informacje niezbędne do prawidłowego odczytywania psich emocji, co ułatwi ci zrozumienie pupila. Dodatkiem do książki jest dostęp do 15 filmów instruktażowych, na których możesz zobaczyć, jak w praktyce stosować wszystkie techniki.

„Pozytywne szkolenie psów” – P. Denninson

To książka o psach, w której zawarto ogromną ilość wiedzy, jednocześnie wykorzystując bardzo prosty język. Znajdziesz w niej podstawy szkolenia, informacje o tym, jak komunikują się czworonogi, a także metody radzenia sobie z konkretnymi zachowaniami pupila. Poza tym pozycja została wzbogacona w liczne ciekawostki, porady i wyjaśnienia bardziej zaawansowanych tematów, tak by każdy czytelnik w pełni zrozumiał treść. Pomocne są także ramki, w których autorzy zamieścili najważniejsze informacje z każdego rozdziału wraz z krótkim testem nabytej wiedzy.

„Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?” – M. Firlej-Oliwa

To książka o psach, która nie porusza tematyki szkolenia czy tresury, a dbania o ich zdrowie fizyczne. Nierzadko źródłem problemów behawioralnych jest rozwijająca się w organizmie zwierzaka choroba. Czworonogi mogą okazywać ból na różne sposoby, nie tylko będąc apatycznymi i pozbawionymi energii, ale także przejawiając zachowania agresywne.

Autorką książki jest lekarka weterynarii, która dzięki swojemu doświadczeniu w pracy w klinice weterynaryjnej stworzyła doskonałe kompendium dla opiekunów zwierząt. Podpowiada, jakie objawy powinny zaniepokoić oraz wyjaśnia, które badania kontrolne należy wykonywać. W książce nie brak historii pełnych humoru, ale także smutku. Znajdziesz tu również rozdziały poświęcone trudnym tematom, jak na przykład eutanazja.

„Rasy psów” – E-M. Kramer

To doskonała książka o psach, która pomoże ci wybrać rasę najbardziej odpowiednią dla ciebie i twojej rodziny. Znajdziesz w niej opisy oraz wzorce ponad 300 ras psów opatrzone pięknymi zdjęciami wysokiej jakości. Jednak autorka nie ogranicza się do przedstawienia krótkiej charakterystyki, a dodatkowo rozszerza ją o listę wymagań danego zwierzaka. W ten sposób osoba dopiero zaczynająca przygodę z opieką nad czworonogiem może lepiej zrozumieć poszczególne rasy psów oraz zdecydować, czy jest gotowa na takie wyzwanie.

Książki o psach nie zastąpią behawiorysty! Są świetnym wsparciem w zrozumieniu niektórych zachowań, wychowaniu psa i w dbaniu o swoich pupili, jednak by przekazać niezbędną wiedzę, autorzy musieli napisać je prostym językiem i pominąć część ważnych zagadnień. Ich lektura może pomóc wychować posłusznego czworonoga, ale w przypadku poważniejszych i bardziej zaawansowanych problemów, niezbędna może okazać się konsultacja ze specjalistą.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.