W artykule przedstawimy książki o kotach godne uwagi. Znajdziesz tu nie tylko poradniki dotyczące wychowywania zwierząt, ale także te na temat żywienia oraz odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Osoby uwielbiające poznawać ciekawostki i miłośnicy dobrego humoru również odkryją wśród nich coś dla siebie!

„Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota” – M. Biegańska-Hendryk

Autorką tej książki o kotach jest wybitna behawiorystka specjalizująca się w pracy z kotami. Znajdziesz tu nie tylko gotowe sposoby na eliminowanie niepożądanych zachowań, ale także ogromną dawkę wiedzy na temat ich natury, potrzeb, języka ciała, którego koty używają w komunikacji z innymi zwierzętami, a także z człowiekiem. Chociaż autorka skupia się przede wszystkim na behawioryzmie kotów, przedstawia też wskazówki dotyczące diety i innych czynników pozwalających zachować dobre zdrowie na długo. To pozycja, która powinna obowiązkowo znaleźć się w biblioteczce każdego kociarza.

„Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota” – J. Galaxy

Galaxy również jest behawiorystą, który postanowił zebrać swoją wiedzę w postaci książki o kotach. Autor nie podaje gotowych rozwiązań na tacy, tylko uczy lepiej rozumieć swojego podopiecznego. Wyjaśnia, w jaki sposób mruczki postrzegają świat i dlaczego tak ważne jest zaprzestanie oczekiwania od nich zmienienia tego. 

Znajdziesz tu także informacje dotyczące rozwiązywania problemów wychowawczych oraz poznasz ich możliwe źródła. Ta książka o kotach będzie wartościowy nie tylko dla osób chcących wyeliminować niepożądane zachowania swojego podopiecznego, ale także tych, którzy chcą z nim zbudować silniejszą więź.

„Rozmowa z kotem” – M. Biegańska-Hendryk

„Rozmowa z kotem” to kompletne kompendium wiedzy na temat kociego behawioryzmu. Autorka porusza liczne tematy i rozwiewa potencjalne wątpliwości. Wiele informacji dotyczy opieki nad kociakiem oraz odpowiedzialnej adopcji, dlatego doskonale sprawdzi się w roli prezentu dla osoby planującej powiększyć rodzinę o mruczącego członka. Jednak wcale nie oznacza to, że osoby z większym doświadczeniem w zajmowaniu się kotami będą zawiedzione! Z tej książki o kotach wiele dowiesz się o kociej komunikacji oraz urazach psychicznych i traumach, które mogą być przyczyną zaburzeń behawioralnych.

„Mój przyjaciel kot” – C. Arrowsmith

To pozycja, która całkowicie zmienia postrzeganie przedstawicieli tego gatunku przez ludzi. Autor tej książki o kotach udowadnia, że szkolenie mruczków jest możliwe. Znajdziesz tutaj gotowe instrukcje, dzięki którym nauczysz swojego pupila na przykład podawać łapę, siadać czy obracać się na komendę. Uważasz, że nauka takich sztuczek jest zbędna? Nic bardziej mylnego. W ten sposób rozwijasz intelekt swojego kota, wzmacniasz jego pewność siebie i pogłębiasz waszą więź. Warto wpisać treningi z mruczkiem do codziennego harmonogramu, a ten poradnik doskonale w tym pomaga.

„Jak wytresować kota” – D. Ratajczak

Uważasz, że większość poradników jest napisany w zbyt skomplikowany sposób, byś mógł je zrozumieć? W przypadku tej serii książek o kotach na pewno będzie inaczej. Ratajczak dzieli się ogromną wiedzą w niezwykle przystępny i zabawy sposób, dzięki czemu chwile spędzone na lekturze będą wyjątkowo przyjemne. 

W pierwszym tomie znajdziesz porady na temat wspólnego życia, wychowywania zwierzaka, a także wskazówki dotyczące diety. W dwóch kolejnych autor zamieścił wiedzę bardziej dla osób bardziej zaawansowanych, ale podobnie jak jego pierwsza książka, te książki o kotach są okraszone ogromną ilością dobrego humoru!

„Zaklinacz kotów” – C. Bessant

Czy da się wytresować kota tak dobrze jak psa? Zdecydowanie tak, chociaż potrzeba do tego zupełnie innych metod. Przede wszystkim nie należy próbować dominować nad zwierzakiem, a zaakceptować jego naturę oraz motywację działań. Autorka powyższej książki o kotach opisuje, w jaki sposób myślą mruczki i wyjaśnia, dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej. 

Nie znajdziesz tutaj gotowych instrukcji na wyszkolenie swojego podopiecznego. Dlaczego? Ponieważ wymaga on zrozumienia oraz prawidłowego odczytywania wysyłanych przez niego sygnałów. Jeśli nauczysz się z nim komunikować, wasze wspólne życie będzie znacznie szczęśliwsze!

„Koty. Historia, zwyczaje, obserwacje, anegdoty” – J. Champfleury

„Koty. Historia, zwyczaje, obserwacje, anegdoty” to pozycja dla prawdziwego kociarza. Autor tej książki o kotachopisuje w niej dzieje mruczków na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, od czasów starożytności aż do XIX wieku, w którym po raz pierwszy wydano książkę. Nie znajdziesz tutaj gotowych opisów kocich zmysłów czy wskazówek, jak czytać ich mowę ciała, jednak zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję. Dlaczego?

Książka jest analizą dziejów tego gatunku stworzoną przez wybitnego pisarza, a przy okazji ogromnego wielbiciela kotów. Autor powołuje się na wiarygodne dokumenty, ikonografie, a nawet badania naukowe. Podkreśla również, jak ważne jest dbanie o te istoty i potępia ludzi maltretujących je. Mimo upływu lat większość obserwacji pisarza jest wciąż aktualnych. 

„Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?” – M. Firlej-Oliwa

Ta książka o kotach (i psach) to pozycja, którą powinien przeczytać każdy opiekun zwierzęcia. Jej autorką jest lekarka weterynarii praktykująca w klinice weterynaryjnej od kilku lat. Znajdziesz w niej nie tylko informacje dotyczące objawów najczęstszych chorób czy rodzajach niezbędnych badań kontrolnych, ale także opowieści z codziennego życia weterynarza.

Autorka książki o kotach zawarła zarówno zabawne anegdotki, jak i smutne opowieści na temat eutanazji. Opowiada także o realiach pracy w zawodzie oraz drodze do niej. To pozycja doskonała nie tylko dla opiekunów zwierząt, ale wszystkich rozważających rozpoczęcie studiów weterynaryjnych.

„Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka” – A. Cholewiak-Góralczyk

Żywienie to jeden z najważniejszych elementów opieki nad zwierzęciem. Popełniane przez lata błędy prowadzą do nieodwracalnych zmian w organizmie kota, a niedobór składników odżywczych objawia się gorszym samopoczuciem. Niestety wciąż wielu właścicieli nie wie, czym dokładnie karmi swojego podopiecznego i nie potrafi prawidłowo czytać oznaczeń zamieszczonych na produktach.

Na szczęście wśród książek o kotach pojawiła się pozycja, która może cię tego wszystkiego nauczyć. Znajdziesz tu informacje, dzięki którym dieta twojego podopiecznego będzie dobrze zbilansowana i dopasowana do jego potrzeb. Dowiesz się także, jak często powinieneś karmić pupila oraz wykonywać badania kontrolne.

„Galeria kotów” – S. Herbert

To książka o kotach w sztuce, która przypadnie do gustu każdej osobie interesującej się artyzmem. W tym pięknie wydanym albumie znajdziesz najwybitniejsze dzieła sztuki, w których postaci ludzi zastąpiono… kotami. Takie połączenie wywołuje całą gamę emocji i udowadnia, że koty same w sobie są dziełem. To nietuzinkowe wydanie książki o kotach doskonale sprawdzi się w jesienny wieczór, kiedy chcesz poprawić sobie humor.

Książki o kotach – warto po nie sięgnąć!

Książki o kotach nie zastąpią wizyty u weterynarza i behawiorysty! Mogą nauczyć cię lepiej rozumieć swojego podopiecznego, zadbać o jego żywienie czy wyeliminować niektóre niepożądane zachowania. Jednak, jeśli zwierzak bardzo cierpi, jest chory lub ma poważne problemy behawioralne, lektura nie przyniesie oczekiwanego efektu. 

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.