Zanim zabawne, radosne szczeniaki wyrosną na dorosłe psy, ich organizmy narażone są na sporo chorób, w tym te związane z układem kostnym. Jedną z nich jest krzywica u psa. To schorzenie wprawdzie rzadziej dotyczy zadbanych, odpowiednio karmionych piesków. Częściej zdarza się w schroniskach oraz wśród zaniedbanych psów. Mimo to krzywicy nie można lekceważyć, zwłaszcza u psów dużych ras, które intensywnie rosną i niekiedy ich delikatne kości wykrzywiają się pod wpływem coraz większego ciężaru ciała. Chcesz mieć zdrowego i silnego psa? Nie wiesz, jak zapobiec krzywicy u szczeniąt? Czytaj dalej.

Czym jest krzywica u młodych psów?

Jest to choroba tkanki kostnej zwierzęcia, polegająca na nieprawidłowej budowie kości kończyn i kręgosłupa. Odchylenia te związane są z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej oraz niedoborami witaminy D3. Rosnący szczeniak potrzebuje dużej ilości witamin i minerałów, ponieważ jest coraz większy i cięższy. Jego kości rosną, kształtują się stawy. Za mała podaż minerałów i witaminy D powoduje, że są one zbyt miękkie. Zaniedbanie zdrowia i diety młodego psa prowadzi do krzywicy, która w dorosłym wieku powodować będzie bolesne i trudne do wyleczenia deformacje kości.

Kiedy szczeniak narażony jest na zachorowanie?

Największe ryzyko dotyczy szczeniąt ras dużych, takich jak dobermany, dogi, owczarki, wyżły czy bernardyny. Na szczęście rasowe szczenięta dorastają zwykle w dobrych warunkach, a ich opiekunowie dbają, aby miały odpowiednio zbilansowaną dietę. Krzywica dotyka też mieszańce, wychowywane w gorszych warunkach, gdy właściciel nie dba o to, aby szczeniak miał odpowiednią ilość wapnia i fosforu w pożywieniu. Masz w domu małego pieska? Zadbaj o stan jego kości. Pies bez krzywicy ma ładną sylwetkę i lepszą odporność na inne choroby. Za twoją troskę odwdzięczy ci się oddaniem i przyjaźnią.

Jak rozpoznać krzywicę kości u psów?

Widocznym dla laika objawem krzywicy są wykrzywione do zewnątrz przednie łapy i wklęsły grzbiet, a także niechęć do ruchu. Jest to już jednak zaawansowane stadium. Choroba rozwija się bardzo powoli, a zanim stanie się widoczna, to rozpoznać ją może tylko doświadczony lekarz weterynarii. Dlatego warto, aby badał on profilaktycznie szczenięta. Niepokojącym objawem może być opóźnione wyrzynanie się stałych zębów. Weterynarz zbada kości psa przez dotyk, a w razie potrzeby zrobi też prześwietlenie. Zdiagnozuje krzywicę, jeśli pies ma zgrubienia na końcach żeber, wykrzywione nadgarstki, powiększone nasady kości długich albo inne deformacje.

Czy da się wyleczyć krzywicę kości u psów?

Leczenie krzywicy u psów polega na zmianie sposobu żywienia oraz suplementacji diety wapniem, fosforem i witaminą D. Ważne, aby leczenie rozpocząć już w okresie szczenięcym. Równie istotny jest ruch na świeżym powietrzu. Światło słoneczne umożliwia organizmom zwierząt i ludzi produkcję i wchłanianie tej witaminy. U dorosłych psów niemożliwy jest całkowity powrót do zdrowia. W skrajnych przypadkach pomagają zabiegi chirurgiczne. Ból chrząstek, kości i stawów można złagodzić, podając zwierzęciu środki przeciwbólowe.

Jak zapobiegać krzywicy?

Przede wszystkim nie wolno odstawiać szczeniąt zbyt wcześnie od matki, a ciężarne i karmiące suki należy karmić pełnowartościowym, zbilansowanym pożywieniem. Po przejściu na pokarm stały trzeba podawać szczeniakom karmę dostosowaną do ich wieku i wagi. Pamiętaj, że psy ras dużych potrzebują więcej pożywienia i składników mineralnych, niż pieski ras niskich. Istotny jest też ogólny stan zdrowotny zwierzęcia. Pies powinien być odrobaczony, ponieważ obecność pasożytów osłabia wchłanianie składników mineralnych. Kolejna ważna sprawa to zapewnienie zwierzęciu codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

Krzywica u psa to niebezpieczne schorzenie, które należy leczyć. Na szczęście w ostatnich latach znacznie poprawiło się podejście ludzi w kwestii trzymania zwierząt, w tym też do amatorskiego chowu psów. Dzięki temu znacznie zmniejszyła się ilość przeróżnych psich dolegliwości, m.in. chorób kości. Niestety zdarzają się one w nielegalnych hodowlach rasowych psów i w schroniskach, gdzie zwierzętom tym brakuje przestrzeni i odpowiedniej karmy. Jeśli więc kupisz, dostaniesz lub znajdziesz szczenię z niewiadomego źródła i chcesz je wychować, to zadbaj o stan jego kości.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.