Numer KRS I status OPP to dwie niezbędne rzeczy, aby przekazać 1% podatku jakiejkolwiek organizacji. Sprawdź, jaki mają KRS schroniska dla zwierząt w Polsce i dowiedz się, czy wszystkim można przekazać 1% podatku.

Numer KRS schroniska dla zwierząt – co to jest?

Numer KRS schroniska dla zwierząt czy każdej innej placówki to nic innego jak numer, pod którym miejsce zapisane jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie każdy podmiot podlega rejestracji w KRS. Jednocześnie, wbrew powszechnemu mniemaniu, o przekazaniu 1% podatku dochodowego na organizację nie decyduje sam KRS. Schronisko dla zwierząt musi mieć też status Organizacji Pożytku Publicznego. Co to oznacza?

OPP a KRS – schronisko dla zwierząt i 1% podatku

Pierwszym krokiem ku temu, aby organizacja mogła zbierać wpłatę z podatku, jest faktycznie numer KRS. Schronisko dla zwierząt musi jednak spełnić więcej wymogów. Przede wszystkim powinno zaliczać się do kategorii NGO, czyli niepaństwowych organizacji działających często w formie wolontariatu (ale nie tylko) na rzecz dobra publicznego. Jednak numer KRS schroniska dla zwierząt prowadzącego taki rodzaj działalności nadal nie wystarcza.

Czym jest OPP i jak go zdobyć?

Każda organizacja, na którą odprowadzany jest 1% podatku, ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Szczegółową definicję podaje w tym przypadku Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Otrzymanie statusu OPP jest możliwe dopiero po spełnieniu wszystkich wymagań i dodatkowo złożeniu wniosku do KRS. Jakie są wymagania? Między innymi:

  • organizacja musi działać nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata;
  • nie prowadzi działalności dla zysku;
  • jeśli ma wpisaną w statut działalność gospodarczą, to jedynie jako dodatkową, wspierającą główny filar działań;
  • działa na rzecz pewnego ogółu społeczności lub określonej grupy;
  • stowarzyszenie nie może działać wyłącznie na rzecz własnych członków;
  • cały dochód musi być przeznaczany na działalność pożytku publicznego;
  • organizacja ma powołany organ kontrolny, który działa na zewnątrz;
  • członkowie nie mogą mieć prawomocnego wyroku sądowego;
  • statut organizacji nie może pozwalać na udzielanie pożyczek, przekazywanie i wykorzystywanie majątku na rzecz członków i zakup towarów od podmiotów powiązanych z członkami.

Jak widać, aby otrzymywać 1% podatku, nie wystarczy sam KRS. Schronisko dla zwierząt musi prowadzić dodatkową działalność pożytku publicznego. To sprawia, że wiele jednostek (np. miejskich) nie może otrzymywać podatku od osób je wspierających.

Poniżej przygotowaliśmy listę KRS – schroniska dla zwierząt potrzebują środków na utrzymanie i rozwój. Warto wesprzeć je podczas składania deklaracji podatkowej.

Schronisko dla zwierząt Lublin – KRS

Schronisko dla zwierząt w Lublinie nie zbiera 1% podatku bezpośrednio na swoje konto, bo jest placówką miejską. Umożliwia mu to jednak współpracujące Stowarzyszenie Młodych Naukowców, które udostępnia swój numer KRS: 0000304247. Podczas uzupełniania deklaracji należy wpisać cel „Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie”. 

Schronisko dla zwierząt Toruń – KRS

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o schronisko dla zwierząt w Toruniu. KRS 0000028517 udostępnia Stowarzyszenie Tilia. Wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym ten numer z dopiskiem „Dla schroniska dla zwierząt”. W ten sposób środki trafią na cel szczegółowy przez ogólny numer KRS – schronisko dla zwierząt zostanie wsparcie twoim 1% podatku.

KRS – schronisko dla zwierząt Wrocław

Chcesz wesprzeć placówkę wrocławską? Możesz w swojej deklaracji podatkowej podać numer 0000154454 KRS. Schronisko dla zwierząt we Wrocławiu zostanie wsparte, jeśli podasz dopisek „Dla schroniska we Wrocławiu”. Choć placówka prowadzona jest z udziałem miasta, działa w niej również Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i to ono udostępnia swoje konto.

KRS – schronisko dla zwierząt Bydgoszcz

Jeśli chodzi o numer KRS, schronisko dla zwierząt Bydgoszcz również korzysta z pomocy zewnętrznej organizacji. W tym przypadku jest to Oddział Kujawsko-Pomorski OTOZ Animals. Wystarczy, że w deklaracji podatkowej podasz numer KRS 0000069730 z dopiskiem „Bydgoszcz”, aby przekazać 1% swojego podatku na szczytny cel ratowania zwierząt.

Schronisko dla zwierząt Kraków – KRS

Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o schronisko dla zwierząt w Krakowie. KRS udostępnia tutaj organizacja je prowadząca, czyli Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Wystarczy, że wpiszesz w rozliczeniu nr KRS 0000044704 oraz cel szczegółowy „Schronisko”.

Schronisko dla zwierząt Legnica – KRS

Schronisko dla zwierząt w Legnicy KRS nie ma, bo jest prowadzone przez Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jednocześnie placówka współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Możesz ją wesprzeć, oddając 1% na KRS 0000154454 z celem szczegółowym „Oddział w Legnicy”.

Schronisko dla zwierząt Olsztyn – KRS

W przypadku schroniska dla zwierząt Olsztyn KRS udostępnia współpracujące od 2010 roku Stowarzyszenie Zwierzyniec św. Franciszka. Wystarczy, że w swojej deklaracji podatkowej wpiszesz nr KRS 0000355809. Organizacja przygotowała wiele inicjatyw na terenie schroniska, dlatego środki rozdysponuje adekwatnie do potrzeb zwierząt.

Schronisko dla zwierząt Jelenia Góra – KRS

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ma pod opieką różne placówki w całej Polsce, w tym również schronisko dla zwierząt w Jeleniej Górze. KRS organizacji, czyli numer 0000154454 wpisz w deklarację podatkową, łącząc go z dopiskiem „Oddział w Jeleniej Górze”. W ten sposób środki trafią do potrzebujących zwierząt czekających w placówce.

Schronisko dla zwierząt Świdnica – KRS

Fundacja Mam Pomysł prowadzi schronisko dla zwierząt w Świdnicy. KRS organizacji – 0000577643 – wpisz w deklarację podatkową wraz z celem szczegółowym „Schronisko Świdnica”. W ten sposób przekażesz środki na zwierzęta przebywające w tej placówce.

Schronisko dla zwierząt Sosnowiec – KRS

Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami wspiera schronisko dla zwierząt w Sosnowcu. KRS 0000365274 pozwala na przekazanie środków organizacji, której głównym celem statutowym jest działalność na obszarze schroniska. Placówka oficjalnie prowadzona jest przez Miejski Zakład Usług Komunalnych.

W przypadku większości działających schronisk początkiem do uzyskania wsparcia jest numer KRS. Schronisko dla zwierząt, aby uzyskać 1%, powinno mieć też status Organizacji Pożytku Publicznego. Może go uzyskać osobiście albo ubiegać się o wsparcie innego podmiotu, który już go ma i będzie zbierał na subkonto wpłaty z 1%, przekazane przez darczyńców. Ty też możesz w ten sposób wesprzeć bezdomne zwierzęta!

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.