Króliki miniaturki są bardzo popularną i niezwykle pożądaną odmianą tych małych ssaków. Wyróżnia je bardzo efektowny wygląd, ale także delikatne ciało i ogromna wrażliwość. Te inteligentne maluchy świetnie sprawdzą się w roli zwierzaka towarzyszącego. Nie poleca się jednak trzymania ich w domach z małymi dziećmi. Do prawidłowego rozwoju królik lwi potrzebuje przestrzeni i spokoju.

Królik lwi – historia hodowli

królik lwi - historia

Królik lwia główka został wyhodowany w Belgii z połączenia dwóch ras królików karłowatych. Istnieje kilka teorii na temat tego, jakie dokładnie rasy zostały użyte do stworzenia tej krzyżówki. Do tej pory jednak nie mamy co do tego pewności. Mutacja jednego z genów sprawiła jednak, że wokół głowy królika urosła charakterystyczna, bujna grzywa złożona z dłuższych włosów.

Jak wygląda królik lwi?

królik lwi - jak wygląda

Lwie główki to typowe miniaturki. Masa ciała dorosłego królika wynosi od 1,1 do 2,5 kg, a długość ciała rzadko przekracza 25 cm. Futerko jest wełniste i miękkie w dotyku. Na tułowiu jest ono średniej długości. Znacznie dłuższe włosy (ok. 7 cm) wyrastają na głowie, brodzie i policzkach. Czasami mogą pojawić się tylko na tylnych nogach.

W rasie dopuszczalne są delikatne cechy brachycefaliczne. Zbyt spłaszczona czaszka dyskwalifikuje jednak na wystawach. Królik lwi występuje w bardzo różnych odmianach kolorystycznych. Wzorzec British Rabbit Council dopuszcza aż 18 różnych ubarwień.

Lwi królik miniaturka – usposobienie rasy

Króliczek lwi jest inteligentnym i bardzo wrażliwym stworzeniem. Jest to jednocześnie jeden z najbardziej wrażliwych królików miniaturowych. Bardzo łatwo go przestraszyć i zdenerwować. Wyjątkowo źle radzi sobie z nagłymi bodźcami i kiepsko znosi sytuacje stresowe.

Ten uroczy królik domowy nie powinien być traktowany jak maskotka dla dziecka. Hałas i natłok gwałtownych ruchów to najgorsze możliwe środowisko dla tego zwierzęcia. Oczywiście każdy osobnik jest inny, jednak zazwyczaj te uszaki potrzebują dużo czasu i cierpliwości, aby w ogóle zaakceptować dotyk człowieka. Chaotyczne i głośne otoczenie może znacznie skrócić czas życia królika lwiego.

Żywienie i warunki dla królików lwich

królik lwi - żywienie

Żywienie królika lwiego nie różni się w żaden sposób od żywienia innych uszaków. Konieczny będzie stały dostęp do sianka oraz odpowiednio zbilansowanych mieszanek ziół.Możesz także uzupełnić dietę zwierzaka granulatem (bez ziaren zbóż) i świeżymi warzywami, chociaż te warto traktować raczej jak przysmak. Dieta królika powinna być dobrze skomponowana i dopasowana do jego codziennej aktywności.

Każdy królik potrzebuje przestrzeni, także ten miniaturowy. To zwierzaki towarzyskie, które najlepiej trzymać w parach mieszanych (po uprzedniej kastracji). Ciasne klatki nie wchodzą w grę. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się kojec.Kącik króliczka powinien znajdować się w spokojnym i zacisznym miejscu domu.

Królik lwi lubi wszelkiego rodzaju zabawki do gryzienia oraz tunele do biegania. Zapewnij swojemu pupilowi jak najwięcej bezpiecznej rozrywki.

Hodowla królików lwich

królik lwi - hodowla

Niestety, w Polsce funkcjonuje niewiele dobrych hodowli królików tej rasy. Zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie upewnij się, w jakich warunkach mieszkają zwierzęta. Unikaj anonimowych osób oraz sklepów zoologicznych. Małe zwierzęta również są ofiarami pseudohodowli, których nie warto wspierać!

Królik lwi to niewątpliwie uroczy, ale jednocześnie delikatny i wymagający pupil. Dobry hodowca już na wstępie wprowadzi cię w tajniki dobrej opieki nad tym zwierzęciem. Zdecydowanie nie zaleca się kupowania go dla dzieci. Najlepiej będzie czuł się w rękach dorosłego i zrównoważonego opiekuna, który ma już doświadczenie w opiece nad królikami.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.