Mimo że królik domowy jest dość tani w utrzymaniu, bywa też wymagający. Oddanego, cierpliwego i łagodnego właściciela szybko obdarzy ogromną miłością. Jakie ma wymagania, ile kosztuje oraz co tak naprawdę je królik domowy?

Królik domowy – mały zwierzak, wielkie potrzeby

Królik domowy – mały zwierzak, ale wielkie potrzeby

Królik domowy cieszy się ogromną popularnością i zawdzięcza to przede wszystkim swojemu urokliwemu wyglądowi. Przyjemne w dotyku futerko połączone z długimi uszami oraz dość ciekawą mimiką sprawiają, że miękną serca nawet najbardziej zatwardziałych przeciwników zwierząt domowych.

Króliki uchodzą za bardzo łatwe w utrzymaniu. To pierwszy mit, który niedoświadczonych miłośników wielkouchych pupili może wprowadzić w niemałe osłupienie. Mimo że zaraz po psach i kotach to najpopularniejszy domowy futrzak, często zapominamy, że potrzebuje on odpowiedniej – i to całkiem sporej – przestrzeni. 

Największym wyzwaniem dla opiekuna jest jednak dieta królika domowego. Ta, wbrew stereotypom, nie opiera się na marchewkach.

Wszystko o królikach domowych

Zanim zdecydujesz się na ten hodowlę tego gatunku ssaka, musisz zdobyć podstawowe informacje o królikach. Królik domowy to udomowiona forma królika europejskiego, należącego do rodziny zającowatych. Nie jest znane dokładne miejsce jego oswojenia, ale prawdopodobnie miało to miejsce w Hiszpanii. To Cesarstwo Rzymskie sprawiło, że króliki domowe stały się popularne w podbitych regionach.

Choć dzisiaj króliki domowe coraz częściej są po prostu towarzyszami życia, na początku hodowano je ze względu na delikatne mięso. Później zaczęto doceniać także ich wełnę oraz futro. Zanim stały się milusińskimi, były wykorzystywane w laboratoriach do testowania leków i kosmetyków. I choć dzisiaj coraz więcej koncernów farmaceutycznych i kosmetycznych decyduje się na testy dermatologiczne, to właśnie królikom ludzkość zawdzięcza wykrycie wielu szkodliwych alergenów.

Królik domowy – charakterystyka gatunku

Królik domowy – charakterystyka gatunku

Króliczki domowe żyją około 10 lat i ważą do 7 kg. Podobnie jak koty są aktywne głównie w nocy, a w ciągu dnia ucinają sobie długą drzemkę. To nie jedyna cecha, która upodabnia je do kotowatych – one również bardzo dobrze widzą w nocy i mają wyczulony węch! Długie królicze uszy nie tylko dodają im uroku, ale też są elementem termoregulacji i wyostrzają słuch.

Nie ma jednego wzorca dla tego gatunku. Domowe króliki różnią się od siebie, podobnie jak rasowe psy i koty. Większość ras królika domowego stworzył człowiek. Każda z nich ma określone cechy – także rodzaj, kolor, a nawet grubość sierści. Poszczególne osobniki różnią się między sobą charakterem.

Królik w domu – jak stworzyć mu odpowiednie warunki? Jaką klatkę dla królika wybrać?

Domowe króliki nie mają specjalnych wymagań. Są bardzo łatwe i tanie w utrzymaniu. Jest jednak jedna rzecz, o której zapomina wielu opiekunów, a która ma ogromne znaczenie dla tych futrzanych przyjaciół – przestrzeń! Dlatego przed zakupem królika, zastanów się, czy możesz mu ją zapewnić.

Tak, króliki domowe wymagają dużej przestrzeni. To sprawia, że należy stworzyć im odpowiedni wybieg. Ruch jest ich podstawową potrzebą – zwykła klatka to zdecydowanie za mało! Króliki żyjące dziko kopią jamy, ale przede wszystkim biegają i skaczą. Królik w domu takich możliwości nie ma, dlatego też twoim zadaniem jest stworzyć mu jak najlepsze warunki. Dzięki temu twój pupil nie stanie się apatyczny i nie straci energii.

Domowe króliki – jaki będzie wybieg idealny?

Króliki domowe najlepiej czują się w ogrodzie – to tu powinny mieć całoroczny wybieg, na którym mogłyby swobodnie skakać i kopać jamy. W takim kojcu powinna też znajdować się odpowiednia klatka, stanowiąca naturalny domek, w którym mogłyby się skryć. 

Domowe króliki mogą przebywać na zewnątrz przez cały rok. Oczywiście nie możesz zapomnieć o przygotowaniu odpowiedniego schronienia. Powinno ono chronić zwierzęta zarówno przed upałami, jak i mrozami. Warto postawić na materiały drewniane, które są zbliżone do warunków naturalnych. To na przykład wydrążone pnie drzew.

Idealny wybieg powinien mieć około 6–8 metrów kwadratowych, tak aby królik domowy mógł się naprawdę wyszaleć! Ważne jest jego zabezpieczenie – zarówno boki, jak i górę zabezpiecz odpowiednią siatką. Wykonaj też podmurówkę, aby domowy kopacz nie uciekł przez jamę. Dzięki tym rozwiązaniom ochronisz królika przed drapieżnikami – jastrzębiami, myszołowami, kotami czy lisami.

Królik do domu w bloku

Choć króliczki domowe najlepiej czują się na wybiegu z kojcem w ogrodzie, nie każdy ma do takiego dostęp. Na szczęście to zwierzęta, które odnajdą się także w mieszkaniu. Musisz je jednak odpowiednio przygotować, zanim zdecydujesz się na kupno lub adopcję nowego domownika.

Króliki domowe źle znoszą życie w klatce. Stają się apatyczne i tracą całą chęć do zabawy. Z tego powodu niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej dawki – to przynajmniej kilka godzin ruchu! To zwierzaki, które sporo rozrabiają. Aby mieszkanie zostało w jednym kawałku – najlepiej wydzielić im odpowiednią przestrzeń. Należy zabezpieczyć w niej wszystkie kable, gniazdka elektryczne oraz usunąć wszelkiego rodzaju dywany i chodniki. Warto też pokusić się na specjalne akcesoria, które będą przydatne podczas harców.

Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania jest podstawą przed adopcją królika domowego. W tym wypadku chronisz nie tylko jego życie, ale również i kosztowne sprzęty.

Królik domowy a samotność

Królik domowy a samotność

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale królik domowy nie lubi samotności. To typowe zwierzę stadne. Odpowiedniej interakcji z przedstawicielem gatunku nie zapewni mu ani człowiek, ani pies, ani kot. Dlatego też tak ważne jest adoptowanie zwierząt w parach.

Przed kupnem lub adopcją drugiego królika samca należy poddać kastracji – króliczki domowe mają mioty nawet 5 razy do roku! Jeśli zatem nie marzysz o całkiem sporym stadzie, lepiej poddaj zwierzaka zabiegowi sterylizacji. Zrób to przed osiągnięciem przez niego dojrzałości płciowej, czyli około 4. miesiąca życia.

Kastracja zapobiega też walkom o teren. To też powód, dla którego najlepiej adoptować króliki domowe różnej płci. Razem stworzą urokliwą parę, która będzie się ze sobą świetnie dogadywać.

Co lubią króliki domowe?

Wielu przyszłych właścicieli królików domowych zastanawia się, co w zasadzie jedzą te zajęczaki? Marchewkę? A może sałatę? I czy ich utrzymanie jest kosztowne? Co zatem lubią króliki domowe?

Na początek wiedz, że króliki domowe jedzą przez cały czas! Związane jest to z budową ich układu pokarmowego – nowe pożywienie popycha to już przeżute aż do żołądka. Dlatego, jeśli zauważysz brak apetytu u swojego przyjaciela, zabierz go do lekarza weterynarii.

Zajęczaki to przykładni wegetarianie, aczkolwiek ich żołądki są bardzo wrażliwe. Z tego powodu musisz ściśle przestrzegać ich diety.Podstawą jest sianko – dostęp do niego powinien być nieograniczony. To dzięki niemu królik domowy ściera też swoje zęby. Warto zadbać także o:

  • odpowiednią karmę suchą;
  • świeże warzywa i owoce;
  • zioła takie jak koniczyna, podagrycznik czy mniszek lekarski, które należy zbierać w miejscach oddalonych od ulic.

Dietę można skonsultować również z lekarzem weterynarii, który podpowie, jak dobrze ją urozmaicić bez szkody dla zdrowia pupila.

Czego nie może jeść królik domowy?

królik domowy czego nie może jeść

Choć dieta wegetariańska może być bardzo zróżnicowana, w przypadku królików domowych należy uważać, co dokładnie zjada mały podopieczny. Króliczki domowe nie mogą jeść warzyw, które powodują wzdęcia, szczególnie kapusty. Zamiast tego lepiej podaj mu cykorię, która jest świetnym przysmakiem! Podobnie jest z sałatą, która również nie powinna stanowić podstawy pożywienia.

Co dla wielu zaskakujące, również marchewka nie jest podstawą diety. Oczywiście, królik domowy chętnie po nią sięgnie, ale lepiej podać mu ją od czasu do czasu zamiast codziennie. Wybierając świeże produkty, staraj się stawiać na te BIO, a najlepiej sięgaj tylko po te z własnego ogródka. Każdy oprysk, szczególnie chemiczny, wpływa negatywnie na dobrostan królika domowego.

Czy królik domowy zjada swoje odchody?

Niewiele zwierząt zjada swoje odchody, ale królik domowy jest jednym z nich! Króliczki domowe zjadają swój kał nocny zwany cekotrofem. To bardzo ważny element diety, który zapewnia futrzakowi substancje odżywcze, w tym witaminę B. Jednocześnie to jedyny sposób, aby mikroelementy zostały wchłonięte przez ten mały organizm.

Choć widok nie jest przyjemny, nie należy pupilowi w tym przeszkadzać. Usunąć należy jednak kał dzienny, czyli klasyczne bobki – te są szkodliwe dla zwierzaka. Pamiętaj, że zjadanie nocnych odchodów świadczy o tym, że królik domowy jest zdrowy.

Pielęgnacja królika domowego

królik domowy pielęgnacja

Choć królik domowy jest zwierzęciem mało wymagającym, to jak każdy pupil potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Do najważniejszej czynności w tym zakresie należy higiena. To przede wszystkim dbanie o czystość w klatce i kojcu, które należy czyścić co najmniej raz w tygodniu.

Podłoże zmyj ciepłą wodą, wymień podściółkę. Pamiętaj jednak, aby środków antybakteryjnych używać tylko wtedy, gdy królik domowy jest chory. Codziennie należy umyć miski na pokarm oraz wodę, a także miejsce, w którym pupil ma swoją toaletę.

Od czasu do czasu królik domowy wymaga także czesania – niektóre rasy częściej, inne rzadziej. Warto to robić częściej w okresie zmiany sierści. To także moment, w którym szybko odkryjesz ewentualne zmiany skórne mogące oznaczać choroby.

Niektóre rasy królików wymagają przemywania oczu. Nie rób tego wodą ani naparem rumianku! Odpowiednie środki wybierz wspólnie z lekarzem weterynarii.

Domowe króliki a leczenie weterynaryjne – co warto wiedzieć?

Decydując się na przygarnięcie zwierzaka pod swój dach, należy uwzględnić w koszcie utrzymania także wizyty weterynaryjne. Raz na pół roku lekarz weterynarii powinien ocenić ogólny stan zdrowia pupila. Królik do domu – podobnie jak kot czy pies – musi być zaszczepiony. Choć ceny szczepionek nie są niskie, dzięki profilaktyce unikniesz wysokich kosztów leczenia.

Najczęstszą przyczyną chorób królika domowego jest zła dieta. Powoduje ona zarówno przerost zębów, jak i problemy z wypróżnianiem. Dbanie o nią i regularne wizyty profilaktyczne u weterynarza to podstawy utrzymania zwierzęcia w dobrej kondycji. Zdrowie w przypadku królika domowego objawia się energią. Jeśli zauważysz, że zwierzak jest apatyczny, niezwłocznie udaj się z nim do specjalisty.

Królik domowy – cena

Cena królika domowego zaczyna się już od 50 zł, choć oczywiście wszystko zależy od rasy. Te, których sierść mniej uczula, są droższe i mogą kosztować nawet od 300 zł w górę. Zanim zdecydujesz się na zakup, skontaktuj się z fundacją, która oferuje darmowe adopcje tych cudownych zwierząt.

Króliki domowe bardzo często są porzucane. Właściciele nie radzą sobie z ich energią, nie są w stanie zapewnić im odpowiednich warunków, dlatego szukają dla nich nowego domu. Dużym problemem jest też alergia domowników, która w przypadku tych zwierzaków bywa dość mocna.

W fundacjach na nowe domy czekają zwierzęta, które zostały odebrane z laboratoriów. Jeśli marzysz o zajęczaku, może właśnie podarowanie mu domu pełnego miłości będzie najlepszą zapłatą za pomoc w odkryciu nowego leku?

Czy królik domowy jest zwierzątkiem dla ciebie?

Adopcja każdego zwierzaka powinna być dobrze przemyślana. Koty i psy mają swoje wady i zalety – nie inaczej jest w przypadku królika domowego. Choć nie jest to futrzak drogi w utrzymaniu, to wymaga odpowiednich warunków. Jeśli zatem jesteś gotów przygotować mu odpowiedni wybieg lub kojec, warto się nad tym zastanowić.

Zanim jednak królik domowy trafi do twojego domu, upewnij się, że:

  • nie masz alergii na jego sierść;
  • jesteś w stanie zająć się nim przez najbliższe 10 lat;
  • utrzymanie czystości klatki nie będzie dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem.

Królik domowy może być wspaniałym towarzyszem rodziny. Pamiętaj jednak, aby dowiedzieć się wszystkiego o królikach, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie jednego z nich. Szczególnie złym pomysłem jest wybór królika na zwierzę dla dziecka. Te wrażliwe zwierzęta potrzebują spokoju, ale i warunków lepszych od tych, które zapewni im maluch.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Dominika Stańczyk

Copywriterka i dziennikarka, a także miłośniczka i właścicielka dwóch kotów i psa. Kocha zarówno te bezrasowe, jak i rasowe. Szczególnym uwielbieniem darzy border collie.