Króliki są uroczymi ssakami, a zaraz obok psów i kotów także najczęstszymi towarzyszami w domach. Choć wyglądają uroczo, mają swoje wymagania. Aby zrozumieć zachowanie królików baranków, trzeba je lepiej poznać – skąd się wzięły, a także jakie mają potrzeby? Ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta, ale i wyrozumiałość, która stanowi klucz do zdobycia serca tego przyjacielskiego futrzaka! Jeśli zapewnisz mu dom pełen miłości, na pewno odwdzięczy ci się tym samym!

Królik domowy baranek – historia

królik baranek historia

Dobrze jest na początek zgłębić historię wybranej rasy. Królik baranek, choć swoje początki ma latach 70. XX wieku, jego życiorys jest całkiem ciekawy i kolorowy. W momencie powstania rasę tę określano jako Klein Widder, co z języka niemieckiego oznaczało zwrot „Mały Baran”. Króliki te powstały w wyniku mieszania ze sobą Big Lop’a oraz Chinchilla.

Choć rasa stworzona w latach 70. ubiegłego wieku przypominała z wyglądu obecnego mini lop’a, to tamte okazy były znacznie większe i cięższe. Być może to właśnie wynik tego eksperymentu sprawił, że po dziś dzień niektórzy, szukając informacji o rasie, wpisują w wyszukiwarkę frazę „królik baranek duży”. Bob Herschbach, marząc o mniejszym stworzeniu, zabrał parę królików do USA i tam zaczął pracować nad pomniejszeniem ciała królika baranka.

Zmieniono także nazwę rasy na Mini Lop, a już na początku lat 80. została ona oficjalnie wpisana do rejestru, choć nadal nie jest to królik miniaturka.

Baranek królik – charakterystyka rasy

Wpisanie rasy do rejestru zaowocowało stworzeniem wzorca, który obowiązuje po dziś dzień. Zgodnie z nim, królik baranek waży od 1500 do 1900 g, ma masywny korpus, bardzo umięśnione ciało, a jego głowa jest mocno osadzona na ramionach.

Jednak to uszy są tym, co sprawia, że baranek królik wyróżnia się na tle całego gatunku. Muszą być osadzone na czubku głowy i spadać po obu stronach głowy bardzo blisko policzków. Dzięki nim małe króliczki zyskują niesamowity urok!

O ile w przypadku innych ras umaszczenie nie jest aż tak istotne, to królik baranek może występować tylko w niektórych kolorach:

  • czarnym;
  • białym;
  • szarym;
  • rudym;
  • niebieskim;
  • madagaskarowym;
  • hawana;
  • szynszylowym;
  • żółtym.

Czysty wzorzec rasy o tym nie mówi, ale królik baranek urzeka swoim wyglądem – jego pyszczek przypomina zabawkę, dlatego tak bardzo uwielbiany jest przez dzieci. To prawdziwy pluszak, o którego trzeba dbać i przede wszystkim kochać!

Jakiej pielęgnacji wymaga królik baranek?

królik baranek pielęgnacja

Ten niewinnie wyglądający królik nie potrzebuje wiele do szczęścia, a jego pielęgnacja jest naprawdę bardzo prosta. Zalicza się do niej przede wszystkim czesanie – najlepiej robić to dwa razy w tygodniu, jednak w okresie linienia lepiej jest czynność tą powtarzać 3–4 razy w tygodniu. Dzięki temu zabiegowi pupil zachowa lśniące i miękkie futerko, ale również ty na tym skorzystasz, szczególnie jeśli uwielbiasz ubrania w ciemnych kolorach!

Królik baranek nie wymaga kąpieli – jest ona wręcz niewskazana, chyba że zalecona została przez weterynarza ze względu na problemy dermatologiczne. Czyszczenie królika może doprowadzić do powstania chorób grzybowych oraz uczuleń. Miejsca, które zostały zabrudzone, należy wyczyścić, wykorzystując do tego wilgotną szmatkę lub ręcznik – nawilżając samą wodą, bez dodatku detergentów.

Higiena uszu u królika baranka

królik baranek higiena uszu

Uszy, które są największym atutem królika baranka, są jednocześnie najbardziej problematyczne. Ze względu na to, że są oklapnięte, wymagają regularnego, codziennego przeglądu. Jeśli zauważysz, że zmieniają one kolor, zapach albo niepokoi cię wydzielina w uszach, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii.

Uszu królika baranka nie możesz czyścić samodzielnie – to także powód, dla którego wizyty w gabinecie weterynaryjnym są doskonałą okazją do kontroli stanu zdrowia podopiecznego.

Baranki króliki a ich zęby

Podobnie jak inne króliki, również i baranki mają problem z zębami. Stopień jego zaawansowania w dużej mierze zależy od diety. Jeśli zauważysz, że nie są wystarczająco starte, koniecznie wprowadź do diety więcej sianka oraz gałązek, które pomogą zwierzęciu wrócić do prawidłowego stanu.

W takim wypadku dobrze jest także skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni, czy nie należy dodatkowo wprowadzić innych elementów, które ułatwią królikowi barankowi starcie zębów.

Opieka weterynaryjna dla królika baranka

królik baranek historia

Każdy domowy pupil wymaga opieki weterynaryjnej. Dotyczy ona nie tylko czyszczenia uszu czy wsparcia w zakresie zębów, ale także ogólnej kondycji zdrowotnej. Królik baranek, jak każdy inny przedstawiciel tego gatunku, ma specyficzny układ trawienny, dlatego źle dobrana dieta może wiązać się z problemami zdrowotnymi.

Aby mieć pewność, że twój królik cieszy się dobrym zdrowiem, raz na rok wykonaj mu badania profilaktyczne oraz zaszczep go przeciwko wirusom, dzięki czemu unikniesz kosztownego leczenia.

Dieta królika baranka

Decydując się na zakup lub adopcję, musisz wiedzieć, czym żywią się baranki króliki. To przede wszystkim sianko, którego w diecie nie powinno zabraknąć – stanowi ono około 80% całego menu. Pomaga w ścieraniu zębów, ale także odpowiada za trawienie.

Trzeba wymieniać je codziennie – im świeższe, tym lepsze. W diecie nie może zabraknąć też ziół (w tym koniczyny) i nasion, które są bardzo cennym źródłem witamin i minerałów. Są one też przekąskami, dzięki którym szybko zyskasz sympatię pupila. A co z marchewką? W przypadku tej odmiany królika nie jest ona najlepszym wyborem, choć podobnie jak jabłka, od czasu do czasu możesz ją podać. Zamiast niej postaw jednak na gotową karmę, która zapewni odpowiedni bilans składników potrzebnych pupilowi.

Królik baranek – charakter

Nazwa rasy mówi sama za siebie, ponieważ królik baranek jest dosłownie – łagodny jak baranek! Są to zwierzaki bardzo przyjazne i jednocześnie skore do zabawy. Mają jednak swoje zdanie i jeśli nie chcą więcej skakać, po prostu się położą. Nie lubią też przebywać na rękach, dlatego tulenie zostaw na moment, w którym królik sam zechce wskoczyć ci na ręce.

Podobnie jak inne króliki wymagają oswojenia – początkowo są bardzo nieufne, dlatego więź należy budować powoli i z ogromną cierpliwością. Codzienne rozmowy, ale i przysmaki, sprawią, że chwila ta nadejdzie znacznie szybciej niż myślisz!

Baranek królik – jakie warunki stworzyć mu w domu?

Króliki w klatkach przebywają jedynie w sklepach zoologicznych. Tak naprawdę nawet najmniejszy zwierzak potrzebuje dużo przestrzeni. Choć przez niektórych królik baranek nazywany jest „królikiem miniaturką barankiem”, to nie jest to rasa miniaturowa – to tylko najmniejszy z dużych królików. Również potrzebuje przestrzeni, w której mógłby się wybiegać, ale także schować.

Klatka powinna być duża, a dodatkowo najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie odpowiedniego wybiegu. Możesz też pozwolić biegać królikowi barankowi po całym domu, ale pamiętaj o zabezpieczeniu kabli – nie tylko ze względu na możliwe szkody, lecz przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo.

Królik baranek miniaturka czy królik baranek duży?

Królik baranek to najmniejszy przedstawiciel dużych królików. Lepiej zatem pasuje określenie „królik baranek duży”, „królik baranek miniaturka” również jest uznawany przez miłośników rasy.

Ile kosztuje królik miniaturka baranek?

Zarówno królik baranek biały, jak i srebrny będą w podobnej cenie – w przypadku tej rasy znaczenia nie ma umaszczenie, ale hodowla. Z tego powodu cena królika baranka waha się od 100 do 500 zł. Dobre hodowle przygotowują królika do różnych warunków – oswajają z innymi zwierzętami, a także z dziećmi.

Hodowle cieszące się dużą renomą pomogą ci też w ułożeniu odpowiedniej diety, a także udzielą wielu cennych wskazówek, które będą przydatne podczas dbania o dobre zdrowie oraz w kwestiach behawioralnych. Królik baranek to świetny towarzysz, który szybko wzbudzi twoją sympatię. Jego oklapnięte uszy dodają mu niezwykle dużo uroku. Jeśli poszukujesz dokładnych informacji na temat rasy, koniecznie skontaktuj się z hodowcą, dzięki któremu będziesz wiedzieć, jakie warunki stworzyć królikowi barankowi!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)