Nazwa krewetki Amano pochodzi od nazwiska japońskiego fotografa, który odkrył ten gatunek. Czy Amano będzie odpowiednim wyborem dla ciebie? Z jakimi zwierzętami może żyć w harmonii? Dlaczego powinieneś zapewnić zwierzakowi towarzystwo? Sprawdź, jakie warunki musisz zapewnić tej krewetce, jeśli chcesz dołączyć do grona jej hodowców. Przeczytaj o niej więcej już teraz!

Skąd pochodzi krewetka Amano, czyli Caridina multidentata?

krewetka amano - pochodzi

Amano to ciekawa krewetka, którą zaczęto się interesować dość późno. Gatunek ten został odkryty dopiero w latach 80. XX wieku przez Japończyka, Takashiego Amano. W naturze krewetkę Amano można znaleźć w koreańskich i japońskich rzekach. Powszechnie występuje również na terenie Tajwanu i Madagaskaru. Ciekawy wygląd i łatwość hodowli sprawiły, że ta słodkowodna krewetka na dobre zagościła w domowych akwariach. Chcesz dołączyć do grona jej miłośników? Najpierw sprawdź, jak wygląda!

Krewetki Amano i ich wygląd

Krewetka Amano wyróżnia się dość charakterystycznym wyglądem. Czym zaskakują te zwierzęta Ich ciało ma szarą barwę, jednak na ich grzbiecie zauważysz jasny pasek, na bokach ciemne plamki. Zwierzę nie jest zbyt duże, a najwięksi przedstawiciele tego gatunku osiągają maksymalnie 4-5 cm długości. 

Wygląd samca i samicy nieco się różni. Przede wszystkim, samiec jest większy, a jego plamki mają formę luźnych kropek. U samicy plamki układają się zaś w kreski, zatem odróżnienie płci krewetek Amano nie sprawi ci większych problemów. 

Krewetki Amano – wymagania w hodowli

krewetka amano - wymagania

Krewetka tego gatunku źle czuje się w samotności, więc powinieneś przygarnąć pod swój dach całe stadko. Aby domowa hodowla Amano przynosiła dobre rezultaty, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii. Co jest najważniejsze? Bezpieczne schronienie i wartościowa dieta, która dostarczy japońskiej krewetce wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. 

Jakie akwarium dla Amano wybrać?

Krewetka Amano potrzebuje odpowiedniego zbiornika z wodą. Doświadczeni akwaryści zalecają trzymanie przynajmniej kilku krewetek razem, dlatego musisz zainwestować w zbiornik o minimalnej pojemności 40 litrów. Im więcej Amano masz zamiar hodować, tym większe akwarium musisz dla nich przygotować. 

Akwarium Amano i jego parametry

Warunki, jakie powinny panować w zbiorniku, to:

  • twardość wody – ok. 5,5-8 pH;
  • temperatura – od 22 do 25 stopni Celsjusza. 

Takie parametry możesz osiągnąć dzięki odpowiednim filtrom i grzałkom, w które powinno być wyposażone profesjonalne akwarium. Pamiętaj również o tym, że woda w zbiorniku z krewetkami Amano powinna być czysta, a przede wszystkim wolna od amoniaku i azotynów. Obecność takich substancji w wodzie jest poważnym zagrożeniem i częstą przyczyną ciężkich chorób wśród krewetek.

Krewetka Amano a roślinność w akwarium

W akwarium krewetki Amano nie może zabraknąć roślinności. Poprawi bowiem samopoczucie zwierzęcia, a do tego korzystnie wpłynie na wygląd zbiornika. Im więcej zieleni się w nim pojawi, tym lepiej. Jakie rośliny możesz wybrać do domowego krewetkarium? 

Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? To zwłaszcza:

  • kryptokoryna – roślina akwariowa, która przez hodowców ceniona jest za odporność. Jej charakterystyczną cechą są lekko pofałdowane liście (ich długość dochodzi do 15 cm); 
  • gałęzatka kulista – roślina, która w Japonii zasłużyła na miano skarbu narodowego. Gałęzatka ma postać zielonej kuli, którą tworzą cienkie nitki plechy. Akwaryści cenią ją za łatwość uprawy i wytrzymałość. 

Krewetka Amano i współlokatorzy

Amano nie jest typem samotnika. Pojedyncza krewetka ukrywa się zwykle w bezpiecznych miejscach, sporadycznie tylko wystawiając się na widok publiczny. Zwierzaki tego gatunku potrzebują sąsiadów i najlepiej czują się w towarzystwie innych krewetek Amano. Możesz jednak trzymać ją w jednym zbiorniku z innymi zwierzętami, np. z mieczykami lub pławikonikami. Ważne, aby ryby towarzyszące krewetkom nie były ani zbyt duże, ani zbyt agresywne. Krewetki te mogą mieszkać np. z glonojadami, ale wtedy rozmiar akwarium powinien być adekwatny do potrzeb tego gatunku ryb.

Jak wygląda dieta krewetki Amano?

krewetka amano - dieta

Aby twoja krewetka mogła cieszyć się zdrowiem, musisz zadbać o jej odpowiednią dietę. Amano to wszystkożerne zwierzę, choć dla tej krewetki największym rarytasem są glony. Jeśli zatem masz w domu akwarium z rybkami, ten zwierzak może pomóc ci w walce o utrzymanie zbiornika w czystości. 

Same glony jednak nie wystarczą, aby utrzymać krewetkę w dobrej formie. 

Krewetki Amano możesz dokarmiać sztucznymi pokarmami, które znajdziesz w większości sklepów zoologicznych, ale nie tylko nimi. Jadłospis twoich krewetek może zostać poszerzony również o inne rarytasy, np.

  • larwy owadów;
  • warzywa i owoce. 

Rozmnażanie krewetek Amano

krewetka amano - rozmnażanie

Jednym z największych wyzwań dla hodowców tych krewetek jest ich rozmnażanie. Są to zwierzęta jajorodne, jednak w hodowli praktycznie nie ma szans na skuteczne powiększanie ich populacji. Dlaczego?

Krewetka Amano jest jajorodna, jednak potrzebuje odpowiednich warunków do rozmnażania się w niewoli. Chcesz zwiększyć jej szanse na potomstwo? Pamiętaj o kilku zasadach.

  1. Przygotuj dla samicy osobne akwarium. 
  2. Powinno mieć 40 litrów pojemności oraz filtr. 
  3. Woda w zbiorniku samicy musi być dobrze napowietrzona, a jej temperatura powinna wynosić około 21 stopni Celsjusza. 

Jak dbać o małą krewetkę Amano? 

Jak zadbać o małe zwierzątka? Oto kolejne porady.

  1. Gdy w zbiorniku pojawią się jajeczka, musisz je szybko odłowić i umieścić w zbiorniku ze słonawą wodą.
  2. Jeśli wszystko pójdzie po twojej myśli, po pewnym czasie z jajeczka wykluje się larwa, która po mniej więcej 3 tygodniach od wyklucia zacznie się przepoczwarzać.
  3. Larwy, podobnie jak jajeczka, również potrzebują twojego wsparcia. Bardzo ważne w ich przypadku jest dokarmianie (np. specjalnymi tabletkami, które są dostępne w specjalistycznych sklepach). 
  4. Po miesiącu larwy zmieniają się w krewetki, które wkrótce zaczynają samodzielnie żerować. 
  5. W trzecim miesiącu życia krewetki Amano możesz stopniowo zmniejszać zasolenie wody w zbiorniku i powoli oswajać ją z akwarium zbiorowym. Niestety, do tego etapu dochodzą tylko doświadczeni i wytrwali hodowcy. 

Krewetki Amano – cena

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje krewetka Amano? Za jedną sztukę musisz zapłacić około 10 zł. Oferty sklepów zoologicznych są dość zróżnicowane, podobnie jak ogłoszenia hodowców. Staraj się kupować krewetki tylko z pewnych źródeł i unikać podejrzanych hodowców. 

Ciekawostki o Amano

krewetka amano - ciekawostki

Czy wiesz, że:

  • ten gatunek krewetki odkrył Japończyk Takashi Amano dopiero w latach 80. XX wieku? 
  • średnia długość życia tego zwierzęcia wynosi 3 lata, ale gdy zapewnisz krewetce Amano dobre warunki, może ona dożyć nawet 5 lat? 
  • ponieważ Amano najliczniej występuje na terenie Japonii, często nazywana jest krewetką japońską?
  • samotna krewetka Amano nie czuje się dobrze w pustym akwarium, dlatego też stara się pozostawać w ukryciu? 

Takashi Amano i jego naturalne akwaria

Pisząc o krewetkach Amano, nie sposób pominąć tak ciekawej i zasłużonej dla światowej akwarystyki postaci, jaką jest Takashi Amano. To odkrywca krewetek, które są dziś z powodzeniem wykorzystywane do walki z glonami w akwariach. Można mu jednak przypisać więcej zasług. Ten japoński fotograf ma ogromną wiedzę na temat ryb, krewetek i roślin wodnych. Co ważne, potrafi ją w odpowiedni sposób wykorzystać. 

Czym zajmuje się odkrywca krewetek Amano?

Jego akwarystyczna pasja szybko zmieniła się w konkretną działalność. W 1984 roku Japończyk założył firmę Aqua Design Amano (znaną też jako ADA). Celem tej firmy jest tworzenie takich technologii, dzięki którym nawet amatorzy będą mogli stworzyć piękne i naturalne akwarium. Jego firma zajmuje się też systemami nawożenia oraz produkcją dekoracji do zbiorników z rybami i akwariami. 

Krewetka Amano to ciekawe zwierzę słodkowodne, które w światowej akwarystyce zajmuje coraz ważniejsze miejsce. Masz w domu akwarium z małymi i łagodnymi rybkami czy przymierzasz się do założenia krewetkarium? I w jednym, i w drugim przypadku Amano może się dla ciebie okazać bardzo dobrym sojusznikiem w walce z glonami.

Źródło zdjęcia: MdE, CC BY-SA 3.0 de

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mirosława Jankowiak