Opiekun jest zobowiązany sprzątać po swoim psie, gdy ten załatwi się w przestrzeni publicznej. Z tego powodu rozpoznanie krwawego stolca u psa następuje dość szybko. Warto wiedzieć, kiedy krew w kale psa powinna być przyczyną natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii. Może bowiem oznaczać wiele – od niewielkich otarć aż po groźne dla życia czworonoga choroby.

Krew w kale psa – jak rozpoznać?

Krew w stolcu najłatwiej jest po prostu zauważyć. Może pojawić się zarówno w poprawnych odchodach, czyli takich, które nie odbiegają od zdrowej normy, jak i podczas biegunek. W obu przypadkach powinna zaalarmować opiekuna. Niekiedy, choć krew w kale psa nie jest widoczna gołym okiem, to jednak skrzepy mogą pojawić się w okolicach odbytu. Najlepiej widać to w przypadku psów z jasną sierścią, zwłaszcza dłuższą.

Jak może objawiać się krew w kale psa? Może przyjmować formę:

  • krwawej biegunki, w której krew jest bardzo dobrze widoczna;
  • smolistych stolców, które przyjmują ciemny kolor z uwagi na obecność przetrawionej krwi;
  • strużek świeżej krwi pokrywających stolec, a nie znajdujących się w jego wnętrzu.

Niekiedy krew w kale psa w ogóle nie jest zauważalna na pierwszy rzut oka. W takim przypadku wykonywana jest odpowiednia diagnostyka.

Warto też zauważyć, że:

  • świeża krew w kale pochodzi z części układu pokarmowego położonych poniżej żołądka;
  • czarna krew jest efektem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego psa lub z żołądka.

Krew w kupie – diagnostyka

Istnieje przynajmniej kilka badań, które lekarz weterynarii może wykonać twojemu psu z krwią w kale. Podstawowe jest badanie stolca pod kątem obecności krwi. Następnie wykonuje się morfologię, aby stwierdzić niedokrwistość i jej stopień. Dalsze badania zależą od stanu psa i dotychczasowych wyników oraz informacji z wywiadu. Lekarz może przeprowadzić:

  • badanie per rectum, czyli przez odbyt, zwykle przy znieczuleniu ogólnym;
  • badanie RTG z kontrastem, które pozwala stwierdzić ubytki w tkankach lub zmienione chorobowo obszary;
  • badanie USG, pomocne przy wykluczaniu obecności ciała obcego albo guza;
  • badanie endoskopowe układu pokarmowego z pobraniem tkanek do badania;
  • niekiedy – zwykle, gdy mniej inwazyjne badania dadzą niepokojące rezultaty – laparotomię diagnostyczną, czyli operację polegającą na otwarciu jamy brzusznej.

Krew w kale psa – przyczyny i leczenie

Przyczyny krwi w odchodach psa są rozmaite. W wielu przypadkach jedynym objawem jest niestandardowy stolec, na przykład z krwią i śluzem. Częściej jednak zdarza się, że pies jest apatyczny, a jego stan zdrowia szybko się pogarsza. Sprawdź, z czego bierze się krew w kale psa.

Nowotwory układu pokarmowego

Obecność krwi w psiej kupie często związana jest z chorobami nowotworowymi. Mogą on dotyczyć:

  • przewodu pokarmowego;
  • żołądka;
  • guzów jelita cienkiego;
  • guzów jelita grubego.

Te ostatnie są najczęściej spotykane. Nowotwory są o tyle niebezpieczne, że mogą szybko tworzyć przerzuty, na przykład na przełyk, tarczycę i inne narządy.

Rasy narażone na nowotwory żołądka

W przypadku nowotworów górnej części układu pokarmowego częściej pojawia się krew w wymiotach, a także zauważalna w badaniach niedokrwistość. Znacznie rzadziej dochodzi natomiast do krwawego zabarwienia stolca psa.

Na nowotwory żołądka chorują zwykle psy starsze, często konkretnych ras, takich jak:

W tym przypadku występować mogą wymioty i biegunka u psa, często podbarwione krwią. Niestety, nowotwory żołądka są zwykle złośliwe, skłonne do przerzutów i znacznie skracają psu życie.

O ile nowotwory jelita cienkiego występują stosunkowo rzadko, o tyle rak jelita grubego jest już diagnozowany często. Dotykają starszych psów, szczególnie takich ras jak:

Jeśli guz znajduje się w okrężnicy, wówczas krew w kale psa jest często świeża, a oddawanie stolca następuje z objawami bólowymi. Może następować krwawienie bezpośrednio po defekacji.

Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit

Wbrew swojej nazwie krwotoczne zapalenie jelit i żołądka może dotknąć tylko jednego odcinka układu pokarmowego. Przyczyny choroby bywają różne, od zjedzenia czegoś nieświeżego, przez spożycie pokarmu trującego, aż po nieleczoną i zaostrzoną alergię pokarmową. Chorobę leczy się objawowo, podaje się leki przeciwzapalne, a także sprawdza regularnie parametry krzepnięcia krwi.

Wrzody żołądka

U psów najczęściej taka dolegliwość jest efektem zmiany w diecie oraz podawania niektórych leków, niezbędnych dla utrzymania zdrowia psa. Chorobie rzadko kiedy towarzyszy temu biegunka. Raczej są to wymioty. Krew w stolcu psa objawia się w tym przypadku poprzez smoliste stolce.

Choroby pasożytnicze

Krew w kale psa często oznacza obecność pasożytów. Mogą one powodować krwawy stolec lub krwawą biegunkę, zależnie od stanu zarobaczenia. Niekiedy przydarza się pocieranie odbytem o podłoże, dlatego konieczne jest różnicowanie z zapaleniem gruczołów okołoodbytowych. Zarobaczenie jest o tyle groźne, że towarzyszy mu często silna anemia. Potrzebne jest wielokrotne, celowane odrobaczanie, dlatego warto udać się do weterynarza zawczasu, aby zapobiegać obecności pasożytów w organizmie psa.

Parwowiroza

To groźna choroba układu pokarmowego zwana również psim tyfusem. Objawia się brakiem apetytu, apatią pupila. W dalszym stadium pojawia się krwawa biegunka u psa. W takim przypadku krew w kupie psa nie tylko jest dobrze zauważalna, lecz także wydalana w bardzo dużej ilości. Należy obserwować pupila pod kątem parwowirozy, a także przebadać go szybkim testem, aby wdrożyć leczenie. Niekiedy chorobę leczy się przeciwciałami oraz przetaczaniem krwi.

Ciało obce w układzie pokarmowym

Rzadko temu stanowi towarzyszy biegunka. Częściej pojawia się utrata apetytu. Mowa o przypadkach, kiedy pies połknął ciało obce, a także o sytuacji, gdy podaje się psu kości gotowane w dużej ilości. To jedna z najczęstszych przyczyn występowania krwi w kale u psa.

Krew w kale psa – jak zapobiegać problemom z układem pokarmowym?

Aby uniknąć krwi w kale psa, warto przede wszystkim dbać o jego dietę. Pilnuj też, aby pies nie jadł na spacerze żadnych rzeczy z ziemi. Regularnie szczep czworonoga, by uniknąć groźnych chorób wirusowych. Zadbaj też o profilaktykę poprzez badanie krwi, a u starszych psów – regularne USG.

Jeśli pojawią się krew w kale psa i objawy wskazujące na choroby (np. trzustki), a także uraz czy zapalenie dowolnego odcinka przewodu pokarmowego, żołądka albo jelit, konieczna jest wizyta u specjalisty. Wdroży on odpowiednie leczenie. Pamiętaj, że obecność krwi utajonej w kale nie jest łatwa do wykrycia. Warto więc regularnie badać czworonoga, aby wykluczyć ewentualną anemię.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.