Niebieskie oczy u kota są wynikiem mutacji, która może zdarzyć się praktycznie w każdej rasie. Mimo wszystko kot o niebieskich oczach to rzadkość, która regularnie zdarza się tylko w niektórych rasach. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winna jest melanina, a dokładniej je brak. Kot z niebieskimi oczami jest więc wyjątkowy. Jakie rasy przyciągają wzrok właśnie tą barwą tęczówki? Sprawdź to w naszym artykule!

Kot z niebieskimi oczami – dlaczego występuje tak rzadko?

Niebieski to u kotów najrzadziej spotykany ze wszystkich kolorów oczu. Dlaczego tak się dzieje? Sekret tkwi w melaninie, a raczej w jej braku. Za niebieski kolor tęczówki nie odpowiada bowiem sam barwnik, tylko jego nieobecność lub występowanie w bardzo ograniczonej ilości. 

To właśnie dlatego wszystkie kocięta przychodzą na świat z niebieskimi oczami. Melanocyty zaczynają produkować melaninę w okolicach 5-6 tygodnia życia. Ostateczny kolor oczu u wielu kotów klaruje się jednak dopiero w okresie od pół roku do dwóch lat po urodzeniu.

Kot o niebieskich oczach – skąd taka barwa?

Kot z niebieskimi oczami jest więc zwierzęciem, u którego nigdy nie doszło do ostatecznego wybarwienia tęczówki. Zdarza się to sporadycznie, chociaż w niektórych rasach jest dosyć powszechne. Wszystko przez geny blokujące wydzielanie się melaniny. Co jeszcze warto odnotować? Wbrew pozorom niebieskie oczy u kota nie zawsze są związane z albinizmem. 

Jaka rasa kotów ma niebieskie oczy?

Chcesz mieć kota z niebieskimi oczami? Możesz zdecydować się na przedstawiciela jednej z ras, w których taka barwa występuje bardzo często. Poniżej znajdziesz opis kilku z nich. 

Kot z niebieskimi oczami – ragdoll

Ragdoll to rasa, która w naszym kraju cieszy się ostatnio dosyć dużą popularnością. Wynika to nie tylko z urody, lecz także z cudownego charakteru zwierzaków. 

Ragdolle to duże i łagodne koty, które cenią sobie spokój i ciepło domowego ogniska. Nazwa rasy nawiązuje do szmacianych lalek, ponieważ na rękach koty te całkowicie się rozluźniają i wiotczeją. 

Dla kogo kot z niebieskimi oczami ragdoll będzie odpowiedni?

Koty tej rasy potrzebują uwagi i czułości ze strony człowieka. Same są spokojne i zrównoważone. Dobrze dogadują się też z innymi zwierzętami. Będą łagodne w stosunku do dzieci, jednak źle znoszą hałas i chaos, dlatego poleca się je raczej do domu ze starszymi maluchami. 

Kot z niebieskimi oczami – brytyjski

Brytyjczyki to obecnie najchętniej wybierana przez Polaków rasa. Występują one w odmianie długowłosej i krótkowłosej, a wzorzec dopuszcza niemal wszystkie warianty umaszczenia. Wiele kotów brytyjskich ma także piękne niebieskie oczy. 

Rasa jest bardzo ceniona za łagodny i spokojny charakter. Taki kot z niebieskimi oczami jest bezkonfliktowy i ceni sobie towarzystwo człowieka. Brytyjczyki nie słyną z dużego zamiłowania do ruchu, dlatego warto zachęcać je do zabawy. Trzeba także dbać o ich dietę, aby nie popadły w nadwagę. Czasem jest to trudne, ponieważ brytyjczyki uwielbiają jeść. 

Kot z niebieskimi oczami – syjamski

Koty syjamskie to chyba najpopularniejsze koty orientalne. Rasa pojawiła się w słynnym animowanym filmie „Zakochany kundel”, który pozwolił spopularyzować syjamy. Obecnie koty syjamskie nieco różnią się wzorcem od swoich odpowiedników sprzed kilkudziesięciu lat, jednak nadal w rasie występują piękne niebieskie oczy. 

Syjamy to bardzo energiczne koty, które uwielbiają kontakt z człowiekiem i głośno domagają się uwagi. Źle znoszą samotność, dlatego nie powinny być jedynym kotami w domu. 

Kot z niebieskimi oczami – ojos azules

Co ciekawe, występują też koty z niebieskimi oczami, które są niezależne od umaszczenia. „Ojos azules” to po hiszpańsku właśnie niebieskie oczy. Rasa pochodzi z terenów Nowego Meksyku i jest tak rzadka, że trudno powiedzieć wiele na temat charakteru tych kotów. 

W Polsce obecnie nie ma możliwości zakupu kota rasy ojos azules. Nie jest ona uznawana przez FIFe, a większość tych kotów żyje na terenach Stanów Zjednoczonych. Z hodowli z reguły eliminowane są białe osobniki, ze względu na skłonności do głuchoty. W rasie często zdarza się heteronomia, czyli dwoje oczu w różnych kolorach – w tym jedno niebieskie. 

Kot z niebieskimi oczami – snowshoe

Snowshoe to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jej przedstawiciele przypominają nieco krótkowłose ragdolle, a nazwa nawiązuje bezpośrednio do białych łapek, które przypominają buciki. Jaki charakter ma kot z niebieskimi oczami snowshoe?

Koty tej rasy to oddani przyjaciele do rodzin z dziećmi. Nie lubią być same i chętnie wchodzą w interakcje ze wszystkimi domownikami. Raczej nie nadają się na jedyne koty w domu, ponieważ bardzo źle znoszą samotność. Świetnie jednak dogadują się z innymi zwierzętami – także z psami. Będą też świetnymi towarzyszami dla osób starszych. 

Kot z niebieskimi oczami – birmański

Koty birmańskie często są określane jako „święte”. Ten piękny biały kot z niebieskimi oczami rzeczywiście zachwyca. 

Wygląd to nie wszystko. Koty birmańskie mają bowiem także cudowne charaktery. To bardzo czułe i kochające zwierzaki, które lubią kontakt z człowiekiem. Są bardzo rozmowne i towarzyskie, także w stosunku do dzieci. Akceptują inne zwierzęta (oczywiście po odpowiednim zapoznaniu) i powinny być odpowiednie nawet dla osób starszych. 

Kot z niebieskimi oczami – podsumowanie

Wszystkie koty rodzą się z niebieskimi oczami, jednak tylko nieliczne zachowują je na zawsze. Jest to zależne od obecności melaniny, czyli pigmentu, który odpowiada za wybarwienie się tęczówki. Brak melaniny oznacza niebieskie oczy u kota. 
Co istotne, nie każdy biały kot z niebieskimi oczami jest albinosem. Ojos azules determinowane są właśnie przez niebieskie oczy, a niektóre rasy mają tę barwę tęczówki we wzorcu. Jeżeli chcesz mieć kota z niebieskimi oczami, możesz zdecydować się na kupno ragdolla lub syjama. Czasami jednak da się znaleźć niebieskookie dachowce. Wprawdzie zdarza się to bardzo rzadko, ale kto wie – być może będziesz miał szczęście?

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.