Przyjazny wobec człowieka, ufny i inteligentny kot tonkijski będzie doskonałym pupilem. Trzymaj go w domu i wychodź na spacery tylko na smyczy. Sprawdź, czym charakteryzuje się ta rasa.

Jak wygląda kot tonkijski?

Koty tonkijskie są średniej wielkości zwierzętami, które już na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo egzotycznie. Mają delikatnie zaokrągloną głowę, z szeroko rozstawionymi, dosyć szerokimi uszami. Hipnotyzujące spojrzenie ich oczu – zwykle niebieskich – sprawia, że możesz na nie patrzeć godzinami. Mają muskularną, smukłą, wyważoną i zwartą sylwetkę ciała. Jeśli chodzi o szatę tych kotów, ich sierść jest krótka i jedwabista w dotyku. Maska oczy, nogi oraz ogon mają ciemniejszy odcień niż reszta ciała tonkijskiego kota. Występuje on w trzech różnych umaszczeniach:

  • norka – o średnim natężeniu kontrastu pomiędzy ciemnym a jasnym futrem;
  • colorpoint – syjamskie, najbardziej kontrastowe umaszczenie;
  • solid – umaszczenie sobolowe, które jest najmniej kontrastowe.

Często występują oznaki w różnych kolorach – ciemnobrązowym, czekoladowym, niebieskim czy miodowym i platynowym, a także znaczenia pręgowane czy szylkretowe.

Kot tonkijski – charakter

Charakter tego czworonoga sprawia, że może on być najlepszym przyjacielem człowieka. Jest zwierzęciem niezwykle przyjacielskim, towarzyskim, który łaknie obecności człowieka w swoim otoczeniu. Okazuje mu czułość i chętnie mu towarzyszy. Z natury kot tonkijski jest ciekawski i cechuje się wysokim poziomem inteligencji, dlatego możesz z powodzeniem podjąć się jego szkolenia i nauki różnych sztuczek.

Co istotne, koty tonkijskie właściwie całkowicie pozbawione są agresji. Nawet w kontakcie z obcymi ludźmi nie przejawiają takich zachowań. Są mniej zaborcze i absorbujące w domu w porównaniu z kotami syjamskimi, od których pochodzą. Cechują się zrównoważonym charakterem. Szybko przywiązują się do opiekuna i nigdy nie są złośliwe. Lubią pieszczoty i przytulanie się. Nie wyróżniają tylko jednego z domowników, ale uczuciem obdarzają właściwie wszystkie osoby w domu.

Zdrowie tej rasy

Nie ma informacji na temat dziedzicznych, genetycznych chorób właściwych dla rasy kotów tonkijskich.Koniecznie zadbaj jednak o zdrowie swojego pupila i zaplanuj wraz z weterynarzem regularne szczepienia. Kocięta tonkijskie, tak jak i każde inne małe kotki, muszą przejść cykl odrobaczania, który należy później powtarzać co kilka miesięcy.

U niektórych osobników kotów tonkijskich występują skłonności do pewnych schorzeń, np.:

  • Schorzenia dentystyczne spowodowane odkładaniem się kamienia nazębnego – problem ten pojawia się nawet u trzymiesięcznych kociąt tonkijskich, które zaczynają jeść stały pokarm, jeśli nie przyzwyczaisz ich od początku do czyszczenia zębów.
  • Nieswoiste zapalenie jelit – w tym amyloidoza, która polega na depozycji białek w niektórych narządach, w tym głównie w wątrobie.

Kocięta tonkijskie mają tendencję do chorowania na infekcje górnych dróg oddechowych, ale z wiekiem z tego wyrastają. Żyją nawet do 16 lat.

Pielęgnacja rasy tonkijskiej

Z pielęgnacją kotów tonkijskich nie będziesz mieć niemal żadnego problemu. Ich krótką sierść wystarczy wyczesywać średnio raz w tygodniu, a nawet rzadziej.

Zadbaj o zdrowe żywienie swojego pupila. Zapewnij mu mokrą karmę dobrej jakości i dostosuj pokarm do wieku zwierzęcia, stanu zdrowia oraz aktywności.

Koty tonkijskie – hodowla

Obecnie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie najczęściej krzyżuje się właśnie tę rasę. Hodowla takich czworonogów zwykle opiera się na przedstawicielach tej samej rasy, choć zdarza się też, że hodowcy wykorzystują dwie wyjściowe rasy dla stworzenia przedstawiciela kota tonkijskiego. Hodowla powinna zostać wpisana do Amerykańskiego Związku Hodowców Kotów Rasowych (CFA). Warto podkreślić, że podobnie jak większość organizacji felinologicznych na świecie, CFA uznała kota tonkijskiego za odrębną rasę. Niestety, nie zdecydowała się na to europejska FIFe, czyli Międzynarodowej Federacji Felinologicznej.

Cena za tonkijskiego kota

W Polsce istnieje możliwość kupna kota tonkijskiego. Cena za czworonoga z rodowodem nie jest niska i za kociaka należy zapłacić ok. 2500 zł.

Historia rasy

Jeśli chodzi o pochodzenie rasy kota tonkijskiego, to powstał on w wyniku skrzyżowania kota syjamskiego z kotem burmańskim. W jego wyglądzie i charakterze jest to wyraźnie widoczne.

Jednym z pierwszych przypadków wyhodowania kota tonkijskiego było podjęcie w tym zakresie wspólnych wysiłków przez niezależnych hodowców ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Świadomie w latach 50. XX wieku połączyli oni ze sobą kota burmańskiego z syjamskim, by stworzyć nową rasę. Dopiero mniej więcej dekadę później wzrosła popularność tychże mieszańców, kiedy w latach 60. pojawiły się już oficjalnie jako koty tonkijskie. Udokumentowane źródła pokazują jednak, że pierwsze krzyżówki kota syjamskiego i burmańskiego urodziły się już w latach 30. XX wieku. Za protoplastkę rasy uważana jest kotka o imieniu Wong Mau, która zapoczątkowała również rasę współczesnych kotów burmańskich.

Dla kogo ten kot będzie dobrym towarzystwem?

Kocięta tonkijskie są aktywne i czasem niesforne. Z wiekiem ich zamiłowanie do zabaw i głośnego zachowania nie mija, dlatego przy trzymaniu takiego mruczka w mieszkaniu w bloku, przy cienkich ścianach pomiędzy kolejnymi lokalami, ich miauczenie może być uciążliwe dla sąsiadów.

Jeśli zatem wiesz, że często nie będzie cię w domu, ani nikt z domowników nie będzie w stanie dotrzymać towarzystwa kotu, wybierz inną rasę.

Zarówno kocięta, jak i dorosłe koty tej właśnie rasy będą wiernym przyjacielem każdego człowieka. Jeśli masz w domu dzieci, kot tonkijski chętnie będzie włączał się do ich zabawy. Częste wizyty gości nie są dla niego żadnym problemem, z uwagi na jego towarzyskość. Można go hodować wraz z innymi przedstawicielami tego samego gatunku.

Kot tonkijski raczej nie powinien zniszczyć domowych sprzętów czy mebli. Jest zręczny, a smukła budowa ciała powoduje, że niczym cyrkowiec chodzi pomiędzy tym, co stoi na blatach i komodach. Koty te nie mają problemu z podróżami – zapakuj swojego mruczka do transportera, przypnij w samochodzie i jedź z nim na wakacje. Możesz nawet nauczyć swojego pupila chodzenia na smyczy.

Ciekawostki

Z uwagi na to, że tonkijski kot jest bardzo ufny wobec innych ludzi i się ich nie boi, nie nadaje się do trzymania na podwórku czy jako czworonóg wychodzący. Łatwo bowiem zadomowi się gdzie indziej.

Istnieją dwie odmiany kotów tonkijskich – hodowla amerykańska, charakteryzująca się krępą sylwetką, z niedużymi uszami i płaską częścią twarzową, oraz hodowla angielska, ze smuklejszą sylwetką, większymi uszami i bardziej wydłużoną głową.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)