Koty tajskie to syjamy dawnego typu, dlatego charaktery tych dwóch ras są do siebie bardzo zbliżone. Ich wygląd pokrywa się z obowiązującym kilkadziesiąt lat temu wzorcem kotów syjamskich. Rasa została w pełni uznana przez FIFe dopiero kilka lat temu i od tego czasu jej popularność stale rośnie. 

Kot tajski – wygląd

Koty tajskie zostały zakwalifikowane przez FIFe do IV kategorii i w międzynarodowym nazewnictwie znane są pod nazwą „thai”. To koty średniej wielkości, których masa ciała nie przekracza pięciu kilogramów. Mniejsze osobniki mogą ważyć niewiele ponad trzy kilogramy. Ich ciało jest lekkie i smukłe, chociaż wyraźnie umięśnione. 

Głowa o klinowatym kształcie jest średniej wielkości i szerokości. Długość ciała tych kotów jest tylko niewiele dłuższa od wysokości ich nóg. Uszy są szersze u nasady i zwężają się w stronę zaokrąglonej góry. Oczy kotów tajskich są bardzo piękne – głęboko osadzone i intensywnie niebieskie. 

Kot tajski - wygląd

Sierść jest krótka, jedwabista i dokładnie przylegająca do ciała. Wzorzec dopuszcza wiele kolorów futra:

  • niebieskie
  • liliowe
  • rude
  • ciemnoczekoladowe. 

Umaszczenie to point lub tabby point. Znaczenia ulokowane są na łapach, uszach i ogonie. Sierść ciemnieje z wiekiem. Co ciekawe, może zmieniać się także w zależności od pory roku oraz temperatury. Im jest zimniej, tym staje się ciemniejsza. 

Kot tajski – charakter

Charakter kotów tajskich nie różni się znacznie od charakteru kotów syjamskich. Rasa ta bardzo mocno przywiązuje się do człowieka. Koty tajskie uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną. Są bardzo głośne i czasami intensywnie dopominają się uwagi. Właśnie ze względu na to nie powinny często zmieniać domu. Także regularne zostawianie ich samych na wiele godzin nie wchodzi w grę. 

Kot tajski bywa zaborczy w stosunku do swojego opiekuna, jednak z reguły dosyć dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Wprowadzanie nowego zwierzaka do domu powinno jednak odbywać się zgodnie z zasadami socjalizacji z izolacją. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo stworzenia przyjaznej relacji. Ze względu na bardzo dużą potrzebę kontaktu z człowiekiem, kotu tajskiemu powinniśmy zapewnić mnóstwo uwagi, szczególnie w sytuacji, kiedy nie jest w domu jedynym zwierzakiem. 

Kot tajski - charakter

Thai to kot bardzo żywiołowy i niezwykle inteligentny. Właśnie dlatego warto angażować go w kreatywne zabawy, które będą stymulować go fizycznie i intelektualnie. Odpowiednio zmotywowany, może uczyć się prostych sztuczek. 

Podobnie jak koty syjamskie, thai także jest bardzo wokalny. Miauczy dużo, często zmienia intonację i dopasowuje ją do sytuacji i swoich potrzeb. Jest bardzo aktywny i silny fizycznie. Nie męczy się nawet podczas dużej aktywności fizycznej i długiej zabawy. Chętnie korzysta z wysokich drapaków, jednak większość jego aktywności odbywa się na podłodze. 

Syjam tajski – zdrowie

Kot tajski to rasa stworzona na wzór pierwotnej, dlatego z reguły jest dosyć zdrowy i rzadko choruje. Dodatkowo są to koty długowieczne, które zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywają piętnastych urodzin. Wiele osobników żyje jednak o wiele dłużej.

U kotów tajskich, tak samo jak u syjamów, czasami występują zachowania obsesyjno–kompulsywne. Ich pochodzenie jest w dużej mierze oparte na psychice, dlatego należy pamiętać o tym, aby spełniać wszystkie specyficzne potrzeby kota tej rasy. Szczególnie te związane z zabawą i kontaktem fizycznym. 

Kot tajski - zdrowie

Tajskim kotom nie grożą żadne konkretne choroby, jednak należy pamiętać, że mogą przytrafić im się typowo kocie schorzenia. Warto więc pilnować kalendarza szczepień (koty niewychodzące także powinny być zaszczepione!) i co roku poddawać zwierzaka kontrolnym badaniom diagnostycznym. 

Kot syjamski tajski – pielęgnacja

Kot syjamski należy do grupy kotów krótkowłosych, dlatego jego pielęgnacja nie jest szczególnie trudna. Włosy okrywowe są miękkie i jedwabiste, a bardzo niewielka ilość podszerstka sprawia, że sierść raczej się nie kołtuni. Raz na dwa tygodnie warto dokładnie wyczesać kota, aby nie dopuszczać do gromadzenia się martwych włosów, które zwierzak zlizuje podczas mycia się. Może to w rezultacie prowadzić do zakłaczenia. 

Bardzo istotne jest także regularne kontrolowanie długości pazurów. Koty podczas drapania drapaków nie skracają ich sobie, a jedynie ostrzą. Właśnie dlatego w razie potrzeby warto je skracać specjalnymi nożyczkami lub cążkami. 

Kot tajski - pielęgnacja

Kot syjamski starego typu – hodowla

Kot tajski nie jest szczególnie popularny w naszym kraju, jednak funkcjonuje kilka hodowli, w których można kupić kociaka. Warto przed zakupem rozeznać się wśród miłośników rasy, którzy zazwyczaj wiedzą najlepiej jakim hodowcom można zaufać. Istotne, aby nasz przyszły kot otrzymał rodowód World Cat Federation (WCF) lub Federation Internationale Feline (FIFe). Najlepiej wybierać hodowle zarejestrowane w Polskiej Federacji Felinologicznej – Felis Polonia. 

Kot tajski - hodowla

Kot tajski – cena

Maluchy z miotów po kotach tajskich kosztują obecnie około 3 000 złotych. Cena może się od siebie różnić w zależności od wielu czynników i jest ustalana przez hodowcę indywidualnie. 

Syjam tajski – historia rasy

Koty tajskie można określić jednocześnie jako rasę starą i wyjątkowo młodą. Jeszcze do lat pięćdziesiątych XX wieku wzorzec kotów syjamskich był identyczny jak dzisiejszy wzorzec kotów tajskich. Z czasem hodowcy zaczęli modyfikować wygląd syjamów. Ich głowa stawała się o wiele bardziej klinowata, a oczy zbliżały się do siebie. Ciało wydłużało się, a uszy stawały coraz większe. 

W latach dziewięćdziesiątych hodowcy zapragnęli odtworzyć „stary” wzorzec kota syjamskiego. Dla odróżnienia koty syjamskie starego typu nazwano tajskimi. Ma to związek z tym, że „Syjam” jest starym określeniem Tajlandii.

Rasa została ostatecznie uznana przez FIFe dopiero w 2015 roku. W naszym kraju są rasą dosyć rzadką, jednak posiadają grono swoich zagorzałych miłośników. 

Kot tajski – dla kogo?

Kto będzie odpowiednim opiekunem dla kota tajskiego? Przede wszystkim osoba, która zrozumie jego specyficzne potrzeby. Są to zwierzęta bardzo energiczne i ruchliwe, które potrzebują wielu kreatywnych zabaw. Nawet najbardziej wyrafinowane i zaawansowane technicznie zabawki nie zastąpią im jednak człowieka. 

Kot tajski jest niezwykle uczuciowy i bardzo mocno przywiązuje się do swojego człowieka. Właśnie dlatego jego zakup powinien być bardzo mocno przemyślany – także pod kątem stylu życia, posiadania w przyszłości dzieci czy przeprowadzek. Zmiana domu jest dla tej rasy ogromnie ciężkim przeżyciem, które często odbija się na ich zdrowiu. Planując zakup kota tej rasy będziesz musiał zarezerwować sobie czas na zabawy, czułości i różnego rodzaju interakcje ze zwierzęciem. 

Koty tajskie będą głośno i stanowczo domagać się uwagi, dlatego mogą nie być odpowiednimi towarzyszami dla osób starszych. Dobrze dogadują się z dziećmi, jednak wymagają delikatności. Z innymi zwierzętami dogadają się bardzo dobrze, o ile opiekun nadal będzie poświęcał im odpowiednią dozę uwagi i czasu. Jeżeli pracujesz w pełnym wymiarze godzin i codziennie znikasz z domu, warto rozważyć zwierzę innej rasy albo zakupić od razu dwa koty. 

Kot syjamski starego typu – ciekawostki 

  • W ojczyźnie koty te nazywane były „wichein–maat” co po tajsku oznacza „księżycowy diament”. 
  • Koty tej rasy dożywają z powodzeniem nawet dwudziestego roku życia.

Koty tajskie mają charakter poniekąd typowy dla ras orientalnych – są głośne, uwielbiają być w centrum uwagi i najlepiej czują się w towarzystwie ukochanego opiekuna. To zwierzęta dla osób zdecydowanych i lubiących interakcje z kotem. Historia tej rasy jest stosunkowo krótka, jednak warto docenić wysiłki hodowców, którzy mozolną pracą hodowlaną odtworzyli dawny wzorzec syjama, tym samym generując rasę zdrową i doskonale dostosowaną do funkcjonowania w rodzinie.

Bibliografia:
1) https://web.archive.org/web/20230510044132/http://www1.fifeweb.org/dnld/std/THA.pdf

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.