Koty są postrzegane jako wybredne zwierzęta, które czasami wolą zrezygnować z posiłku, zamiast zjeść coś, za czym nie do końca przepadają. O ile jednorazowe pominięcie porcji pokarmu nie powinno być szczególnie niepokojące, o tyle, jeśli powtarza się to często lub trwa długo, należy zainterweniować. Co robić, kiedy kot nie je?

Dlaczego kot nie je?

Powodów, dla których pupil odmawia posiłku, może być wiele. Nikogo nie powinno dziwić, że kot odmawia jedzenia tylko dlatego, że posiłek mu nie smakuje. Nieodpowiednia konsystencja, zapach albo znudzenie mogą go zniechęcić do konsumpcji. Warto sprawdzić kocią miseczkę i upewnić się, że jest czysta. Mruczek może odmawiać jedzenia także wtedy, kiedy jego miska stoi zbyt blisko kuwety. Naczynie z wodą powinno natomiast znajdować się co najmniej pół metra od tego z jedzeniem. W naturze koty nigdy nie jedzą tam, gdzie załatwiają potrzeby fizjologiczne, ani nie piją w pobliżu miejsca, w którym jedzą. 

Warto wiedzieć, że mruczki w ciągu dnia mogą spożywać nawet kilkanaście małych posiłków i często nie zjadają wszystkiego z miseczki od razu. Ważne więc, aby nakładać kotu odpowiednie dla niego porcje mokrego jedzenia na śniadanie i na kolację. Resztki mokrej karmy należy usunąć po około 30 minutach, aby się nie zepsuły. Natomiast kiedy wychodzisz z domu do pracy i gdy wieczorem kładziesz się do łóżka, pozostaw podopiecznemu suchy pokarm. Dzięki temu kot będzie mógł samodzielnie dawkować sobie jedzenie.

Kot może reagować brakiem apetytu na stresujące sytuacje. Zastanów się, czy w życiu pupila nie zaszły, nawet niepozorne z Twojego punktu widzenia, zmiany. Stres u mruczka może wywołać np. przyjazd gości, pojawienie się nowego członka rodziny, a także przemeblowanie czy remont w sąsiednim mieszkaniu. Warto dokładnie przeanalizować, co dzieje się w życiu podopiecznego. 

Spadek apetytu można zauważyć też w cieplejsze dni. Zwierzęta, podobnie zresztą jak ludzie, niechętnie objadają się, kiedy jest gorąco. Ostatnią, najbardziej niepokojącą przyczyną braku apetytu mogą być choroby. Kiedy zwierzę cierpi albo źle się czuje, również będzie jeść mniej. 

Koty mogą stracić apetyt z wielu powodów, więc odpowiedź na pytanie, dlaczego mruczek nie je, nie jest prosta. Czasami problem rozwiązuje się sam dosyć szybko i już przy kolejnym posiłku zwierzę chętnie podchodzi do miseczki. Jeśli jednak głodówka trwa dłużej niż 24 godziny, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ może być ona groźna dla zdrowia i życia zwierzęcia.

Jak zachęcić kota do jedzenia?

Opiekun kota może spróbować kilku sposobów, aby zachęcić mruczka do jedzenia. Jak to zrobić?

Po pierwsze, spróbuj zagwarantować pupilowi spokój i wyeliminować stresujące dla niego czynniki. Postaraj się znaleźć cichy kąt, w którym Twój podopieczny lubi przebywać. Zdenerwowany i zestresowany nie będzie miał dobrego apetytu. Czasami zmiana miejsca karmienia wystarczy, aby pupil z chęcią zjadł posiłek.

Innym sposobem jest lekkie podgrzanie (w kąpieli wodnej) jedzenia do temperatury około 38 stopni. Dlaczego właśnie tylu? Taka temperatura jest zbliżona do temperatury ciała kocich ofiar w naturze. Oprócz tego dobrze może sprawdzić się naprzemienne podawanie jedzenia suchego i mokrego. Zaleca się, u kotów stosować dietę mieszaną (z przewagą pokarmów wilgotnych) w proporcjach 9 do 1 pod względem masy produktów. 

Co robić, kiedy kot mimo wszystko odmawia jedzenia?

Przedłużająca się głodówka mruczka powinna zawsze być powodem do niepokoju. Brak apetytu, który trwa przez 48 godzin, może doprowadzić u zwierzęcia do niebezpiecznego dla życia stłuszczenia wątroby. Jeśli mimo Twoich usilnych prób kot nie je dłużej niż dobę, należy zabrać go do lekarza weterynarii. Brak apetytu może być nie tylko przyczyną, ale również objawem różnych schorzeń.

Szybka interwencja specjalisty jest potrzebna także wtedy, kiedy pojawiają się niepokojące objawy towarzyszące, takie jak:

  • osowiałość,
  • wymioty, 
  • biegunka,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • nietypowe zachowania.

Lekarz weterynarii przeprowadzi kompleksową diagnostykę, aby sprawdzić, co dolega Twojemu podopiecznemu. Brak łaknienia może pojawić się w wielu chorobach i najczęściej jest spowodowany przez:

  • stany zapalne,
  • choroby jamy ustnej i zębów,
  • zaburzenia metaboliczne, 
  • choroby zakaźne,
  • schorzenia przewodu pokarmowego,
  • stres,
  • ból. 

Kiedy wybrać się do specjalisty? Nie wahaj się poprosić go o pomoc, gdy głodówka kota trwa dłużej niż dobę i mimo zachęt Twój podopieczny nie jest zainteresowany jedzeniem. Odpowiednio szybko podjęte działanie umożliwi przywrócenie zwierzęciu apetytu i zadbanie o jego dobrostan.

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.