Rasa kotów hawańskich cechuje się jednolitością kolorystyczną. Nie bez powodu mówi się o hawańskich kotach brązowych, ponieważ poza oczami są one w całości brązowe, łącznie z nosem czy wibrysami.

Jak wygląda kot hawański?

W ruchu i sylwetce tego czworonoga odnaleźć można wiele gracji i elegancji. Najważniejsze w opisie rasy jest to, że mają jednolicie brązową sierść w kolorze głębokiej czekolady lub mahoniu. Te krótkowłose zwierzęta mają równie charakterystyczną, wyraźnie zaznaczoną, nieco kwadratową kufę o dużym nosie. Widoczny jest także przełom czołowo-nosowy. Sama głowa kota hawańskiego jest zgrabna, raczej dłuższa niż szersza. Na tle brązowej sierści jeszcze lepiej widoczny jest głęboki, zielony kolor oczu tego kota w kształcie migdałów. Uszy hawańczyka są duże, długie i skierowane do przodu.

Jeśli chodzi o sylwetkę kota hawańskiego brązowego, to jest on czworonogiem średniej wielkości, o mocnej, zwartej budowie. Posiada muskularne ciało o długich kończynach i małych, okrągłych łapach z różowymi poduszeczkami. Ogon kota hawańskiego ma średnią długość i jest wąski na całej swojej długości.

Kotki hawańskie dorastają do 22–27 cm wysokości, a koty do 30 cm. Hawańczki ważą niewiele – kotka pomiędzy 2 a 3 kg, a koty – od 3 do 4 kg.

Jaki charakter cechuje tę rasę?

Koty hawańskie brązowe wykazują się wysokim poziomem inteligencji. Są ciekawskie, dlatego interesują się wszystkim wokół siebie. Posługują się swoimi łapami do badania przedmiotów, ale i do kontaktu z człowiekiem. Mają towarzyskie usposobienie, dlatego będą znakomitym pupilem dla całej rodziny. Jest to jednak to czworonóg, który sam sobie wybiera jednego pana, którego faworyzuje na tle innych domowników i obdarza wyróżniającym się uczuciem. W charakterystyce kota hawańskiego wyraźnie akcentowane jest emocjonalne podejście do właściciela.

Jeśli pozostawiasz kota w domu na dłuższy czas, samotność będzie mu mocno doskwierać. Niekiedy możesz spotkać się wówczas ze złośliwym, psotnym zachowaniem pupila. Może np. zacząć niszczyć rzeczy znajdujące się w domu.

Do dobrego samopoczucia kot hawański potrzebuje zabawy i aktywności, ale po spożytkowaniu energii będzie spokojny i dobrze ułożony. Chętnie usiądzie na kolanach swojego pana.

Czy koty hawańskie są zdrowe?

Koty hawańskie są długowieczne, ponieważ dożywają nawet 15–20 lat. Są odporne na różne choroby, ale wrażliwe na zimno. Lubią wygody i temperaturę pokojową. O ile dostają odpowiednią dla siebie karmę, nie będą przejawiały problemów z tyciem.

Nie odnotowano żadnych chorób dziedzicznych dla rasy kotów hawańskich brązowych, ale mogą one chorować na wszelkie dolegliwości właściwe dla innych ras.

Jak go pielęgnować?

Krótkie futro kota hawańskiego brązowego sprawia, że jego pielęgnacja nie nastręcza właścicielowi trudności. Wystarczy go wyczesywać raz na tydzień lub nawet rzadziej. Dla większego połysku włosia można polerować jego futro przy użyciu flanelowej ściereczki.

Kot hawański – hodowla

Najnowsza historia hodowli kotów hawańskich brązowych rozpoczyna się w połowie XX wieku. W Wielkiej Brytanii hodowcy powzięli za swój cel odtworzenie starej rasy. W programie hodowlanym wykorzystano wówczas koty syjamskie, orientalne, czarne koty domowe krótkowłose i rosyjskie niebieskie.

W rozwoju kotów hawańskich ważną rolę odegrali również hodowcy ze Stanów Zjednoczonych, którzy stworzyli rasę brązowych czworonogów typu amerykańskiego. Nieznacznie różnią się one od odmiany europejskiej, która cechuje się smuklejszą głową i krótszą sierścią.

W 1958 roku brytyjska organizacja felinologiczna GCCF zarejestrowała rasę kotów hawańskich brązowych pod nazwą Chestnut Foreign Shorthair, czyli kot kasztanowy krótkowłosy. W Europie znany jest szerzej jako kot hawański brązowy lub po prostu havana brown. Do Stanów Zjednoczonych rasa ta trafiła w 1976 roku.

Ile kosztuje ten czworonóg?

Cena kota z rodowodem TICA jest wysoka, ponieważ można go kupić tylko z hodowli w Stanach Zjednoczonych. W Polsce koty czekoladowe w typie orientalnym, spełniające wymagania standardu rasy kot hawański brązowy, kosztują od 1500 do 4000 zł.

Historia rasy

Specjaliści twierdzą, że koty hawańskie pochodzą z Tajlandii, a właściwie z Królestwa Syjamu, które niegdyś istniało na terenie zajmowanym dziś właśnie przez ten kraj. Taki czworonóg zaliczany jest do starych ras w typie orientalnym. Po raz pierwszy zwierzęta o czekoladowym umaszczeniu są wymieniane w materiałach źródłowych pochodzących z lat 90. XIX wieku. Nazywano je jednak wówczas zupełnie inaczej. Określane były jako górskie szwajcarskie koty lub po prostu koty brązowe.

Powstały one w wyniku skrzyżowania ze sobą domowych czarnych kotów z kotami syjamskimi o znaczeniach czekoladowych. Rasa czworonogów brązowych była bardzo rzadka i niemal zniknęła tuż po II wojnie światowej.

Hodowcy z Wielkiej Brytanii postanowili ją jednak odtworzyć. Pierwsze osobniki ze starej, reaktywowanej rasy urodziły się w 1952 roku. Protoplastą był kot havana brown o imieniu Elmtower Bronze Idol. Wiele dla rasy kotów hawańskich uczyniła baronowa Miranda Von Ullman, która pragnęłą czworonoga o czekoladowej maści. Po sprowadzeniu do Wielkiej Brytanii kotów burmskich, koty brązowe zyskały na popularności. Hodowcy uzyskiwali odpowiednie osobniki, bazując na krzyżówce syjamów o czekoladowych znaczeniach z innymi pupilami. W kilka lat później powstał Brytyjski Klub Kotów Syjamskich, akceptujący wyłącznie koty hawańczyki z zielonymi oczami.

Kot hawański brązowy – jakiego opiekuna potrzebuje?

Czy kot hawański jest odpowiednią rasą dla ciebie? To zależy od tego, jaki tryb życia prowadzisz. Jeśli jesteś podróżnikiem, a twój dom często stoi pusty, lepiej odpuść sobie zakup tej rasy. Domowa hodowla takiego czworonoga wymaga codziennego okazywania mu zainteresowania. Najlepiej więc kot hawański czuje się w domu z dziećmi czy z seniorami, kiedy zawsze ktoś jest na miejscu i może się nim zająć. Szczególnie ceni sobie spędzanie czasu w bliskości z człowiekiem. Nadaje się dla osób starszych, a także i tych, którzy rzadko wychodzą z domu.

Trzymanie w domu kota hawańskiego z psem dowolnej rasy nie jest to najlepszym pomysłem. Z drugiej strony koty te dobrze czują się w duecie z innymi przedstawicielami swojego gatunku lub kotem syjamskim czy orientalnym.

Pamiętaj, że kot hawański brązowy może być uciążliwy z uwagi na swoją dużą głośność. Doniośle miauczy i wydaje inne, mniej lub bardziej nieprzyjemne dźwięki, które określa się jako gadatliwość. Niektórym domownikom, a nawet sąsiadom może to niestety przeszkadzać. Nazwa „kot hawański” mogłaby wskazywać na to, że rasa ta pochodzi z Kuby, wprost z Hawany, jednak wcale tak nie jest. Zapoczątkowana została w Tajlandii, a określenie to powstało w nawiązaniu do specyficznego koloru, który twórcom rasy przywodził na myśl barwę cygar z Hawany. Z tego powodu czworonóg ten został nazwany kotem hawańskim brązowym.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)